برترین ها/ خانه های ایرانی با توجه به سلیقه و علایق صاحبان آن طراحی و چیدمان می شوند.
زمانی که افراد برای دکوراسیون منزل خود تصورات همیشگی شان را اعمال می کنند، اغلب آنچه حاصل می شود بسیار دلنشین و جذاب خواهد بود.
در این مطلب دکوراسیون منزل ایرانی زوج مشهدی را معرفی می کنیم که خانم زینب محمودی و مرتضی افشاریان با ذوق و سلیقه خود آن را طراحی کرده اند:

خانه زینب و مرتضی در یک نگاه
تعداد افراد ساکن: 2 نفر
شغل خانم خانه: مدرس نقاشی/ شغل همسر: بازاری، آزاد
موقعیت شهر: مشهد/ محله: صیادی شیرازی
متراژ فضا:100 متر مربع
سال ساخت: 1384
طبقه دوم
ملک اجاره ای
تعداد اتاق خواب: 2 خوابه
تعداد سرویس بهداشتی: یک عدد
سبک دکوراسیون: تلفیقی
رنگ های غالب: آبی
ویژگی برجسته طراحی: استفاده از وسایل بومی
طراح: زینب محمودی
مدت زمان دکوراسیون داخلی: تقریبا دو ماه
هزینه تقریبی دکوراسیون: 50 میلیون تومان
فضای مورد علاقه: دکوراسیون پذیرایی، کتابخانه

من خودم اهل شمال هستم و همیشه دلم می خواست آشپزخانه ام شبیه به آشپزخانه های شمال، از در و دیوارش سیر، پیاز، فلفل و ماهی شور آویزان باشد و بیشتر من را یاد مطبخ های گذشته بیندازد.
سعی کردم از این المان ها استفاده کنم اما هنوز راضی نیستم و باید این مسئله را گسترش بدهم که البته به نظرم این هم خودش بخشی از جذابیت یک خانه است که کم کم آن را شکل می دهی و آرام آرام به آن چیزی که به تو نزدیکتر است، شبیهش می کنی.

در قسمت های دیگه خانه ام به همین میزان تلاش کردم که حال آشنایی را با وسایل خانه ام تجربه کنم، برای همین خیلی در جست و جوی وسایل جدید نبودم. حتی در تراس و پنجره اش که مثل خانه های قدیمی رنگ و روی آن پرده نصب شده، هم تلاشی بوده برای نزدیک شدن به همین ماجرا که خودم هم آنها را رنگ کردم. من صرفا به دنبال سنت و سنتی بودن نیستم اصلا به نظرم آن چیزی که در ذهنم بود، یک نوع حال و هوای بومی بود ولی به شکل خودم.

دکوراسیون نشیمن خانه زینب و مرتضی

مبلمان : برند رست، 7 میلیون تومان
میز تلویزیون : 400 هزار تومان
میز جلو مبلی: برند رست، 500 هزار تومان
میز و صندلی غذاخوری: 2 میلیون تومان
لوستر: 350 تومان
کتابخانه ساخته شده: 400 هزار تومان
فرش بافته شمال ایران 3 میلیون تومان
گیاهان و گلدان ها : به مرور خریداری شده
دکوراسیون منزل با رنگ آبی، خانه زوج مشهدی با وسایل بومی!
سرویس خواب: برند تولیکا، 2.5 میلیون میلیون
فرش گلیم را از بجنورد خریداری کردم که بافت همانجاست
لوستر های قدیمی را رنگ کردم
آباژور :70 هزار تومان
تشک: 1.2 میلیون میلیون
روتختی: 400 هزار تومان
دکوراسیون منزل با رنگ آبی، خانه زوج مشهدی با وسایل بومی!

دکوراسیون اتاق کار یا کارگاه

در دکوراسیون اتاق کار ابزار و وسایل کارم نگه داری می شود و چون در آن اتاق کار می کنم، سعی کردم از وسیله ای برای پر کردن اتاق استفاده نکنم و حتی گلیم خریداری شده برای اتاق را هم دائم جمع می کنم یا در راهرو نگهداری اش می کنم .

چون تقریبا برای من کارگاه محسوب می شود تا اتاق.

لوازم خانگی آشپزخانه از برند مشهور
یخچال: برند ال جی
ماشین لباسشویی: برند ال جی
مایکروفر: برند ال جی
لوازم دکوری : بیشتر وسایل دکوری آشپزخانه جهیزیه مادر و مادربزرگم هست به اضافه وسایل سفالی که از برنهای لایکو سرو و.. خریده ام
تقریبا وسایل دکوری خانه چه در دکوراسیون اتاق خواب و چه در دکوراسیون پذیرایی تابلو های نقاشی خودم هستند و ظروف هم اغلب قدیمی هستند که از مادر یا مادربزرگم آنها را گرفتم.
من برای رنگ آمیزی خانه از رنگ پیکو کالر استفاده کردم که خب سال هاست از این رنگ به واسطه رشته ام استفاده می کردم و از کیفیتش راضی بودم.
یکی از مزایای این رنگ این بود که نگران خطای درجه رنگی نبودم مخصوصا برای دیوار پذیرایی که برایم بسیار مهم بود رنگش درست دربیاید.
تقریبا از همه وسایل راضی هستم مخصوصا فرش پذیرایی که زمان خرید به من گفتند 50 سال از بافت آن می گذرد و هر وقت که نگاهش می کنم، عمیقا از داشتنش لذت می برم.

فکر می کنم بعد از آن، کتابخانه برایم ارزشمند ترین چیزی است که در خانه دارم. کتابخانه به دلیل اینکه خودم تمایل نداشتم به دیوار پیچ شود، تاب برداشته است، یا باید در ابتدا چوب محکم تری انتخ

اب می کردم و یا اینکه آن را به دیوار پیچ می کردم.

من از خرید وسایل غیر ضروری پرهیز کردم و خودم سعی کردم به هیچ وجه وسایل اضافه ای که طبق آداب مرسوم خریداری می شود را خریداری نکنم و فقط وسایلی را تهیه کنم که واقعا به آنها احتیاج دارم.

کاری که برای ظروف دکوری آشپزخانه یا وسایل دکوری پذیرایی انجام دادم، اغلبشان چیزهایی بودند که در خانه هر مادر و مادربزرگی می توان پیدا کرد و به نظرم کافی است که زیبایی خیلی از چیزهایی که داریم را خوب ببینیم و صرفا دنبال خرید وسایل و ابزار جدید نباشیم.
مثلا یک صندوقچه قدیمی از مادربزرگم گرفتم که هم برایم جز وسایل دکوری محسوب می شود هم می توانم وسایل زیادی را درونش نگه داری کنم بدون این که نیاز باشد قفسه یا کمد جدیدی برای خانه بخرم.

خب نتیجه اش هم برایم مهم بود که فضای داخلی خانه ام حس خوب و آشنایی داشته باشد که فکر می کنم در انتقال این حس به دیگران تا حدودی موفق بوده ام.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی