چاره‌ چی/ . در این مطلب شما را با چند درمان خانگی برای رفع لکه های قهوه ای پوست آشنا می کنیم
آب لیمو ترش
آب لیمو ترش با خواص خود به روشن شدن پوست کمک می کند و درمان مناسبی برای رفع لکه های قهوه ای صورت محسوب می شود. علاوه بر این، آب لیمو ترش لطافت،  شفافیت و زیبایی پوست را افزایش می دهد.
آب لیمو را به طور مستقیم بر روی نقاطی که لکه وجود دارد، بریزید. اجازه بدهید آب لیمو به مدت ۳۰ دقیقه در محل موردنظر باقی بماند. سپس آن نقاط را با آب سرد بشویید. این کار را دوبار در روز و به مدت دو ماه انجام بدهید تا از اثرات آن شگفت زده شوید. اگر پوست صورت تان حساس است، آب لیمو را با گلاب یا عسل مخلوط کنید.
انتخاب دیگرتان برای بهره مندی از اثرات آب لیمو ترش این است که آن را با مقداری شکر مخلوط کنید تا مقداری غلیظ تر شود و ترکیب حاصل را به صورت ماسکی بر روی پوست تان (مخصوصا بر روی لکه ها) بمالید. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه صورت تان را بشویید. این کار را چندبار در هفته انجام بدهید. همچنین می توانید به ترکیب بالا کمی روغن زیتون نیز بیفزایید.
۲. آب دوغ
آب دوغ محتوی اسید لاکتیک است و قادر است بدون ایجاد خشکی پوست،  لکه ها را از صورت تان بزداید.
با تکه ای پنبه آب دوغ را بر روی لکه های پوست تان بمالید. بعد از چند دقیقه  صورت خود را با آب بشویید. اگر صورت تان چرب است یا آکنه دارد، می توانید کمی آب لیمو به آب دوغ اضافه و آن را مصرف کنید.
یک روش دیگر این است که چهار قاشق چای خوری آب دوغ را با دو قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی ترکیب کنید و سپس آن را بر روی لکه های پوستی بمالید.
این روش را یک یا دو بار در روز تکرار کنید و تا جایی ادامه بدهید که از نتیجه  ی حاصل راضی شوید.
۳. روغن کرچک
روغن کرچک خواص درمانی بالایی دارد و در رفع لکه های قهوه ای صورت به شما کمک می کند. برای درمان لکه های قهوه ای می توانید به همراه روغن کرچک از روغن ویتامین E، روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن بادام استفاده کنید.
ابتدا به کمک پنبه، روغن کرچک را بر روی لکه ها بمالید. سپس آن نواحی را به آرامی برای چند دقیقه ماساژ بدهید. سپس بگذارید روغن کرچک برای چند ساعت بر روی پوست تان باقی بماند و درنهایت آن را با آب بشویید. این کار را یک بار در صبح و یک بار در شب انجام بدهید تا لکه ها از بین بروند و رنگ پوست تان یکنواخت شود.
۴. سرکه  سیب
سرکه ی سیب، درمانی مؤثر برای رفع لکه های قهوه ای صورت است.
مقداری سرکه ی سیب را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید. می توانید از کمی عسل نیز استفاده کنید. سپس این ترکیب را بر روی لکه های قهوه ای بمالید و پس از چند دقیقه آن را با آب بشویید. این کار را یک بار در روز انجام بدهید و تا جایی ادامه بدهید که اثرات مثبت آن پدیدار شود. می توانید از سرکه ی سیب خالص هم استفاده کنید، ولی ممکن است باعث سوزش پوست تان شود.
همچنین می توانید نصف قاشق چای خوری سرکه ی سیب را با چند قاشق چای خوری آب پرتقال ترکیب کنید. آن را بر روی پوست تان بمالید و بگذارید خشک شود. سپس آن را با آب بشویید. این کار را یک یا دو بار در روز و به مدت چهار یا پنج هفته انجام بدهید.
۵. آلوئه ورا
آلوئه ورا خاصیت درمانی برای پوست دارد و به بازیابی پوست کمک می کند. بنابراین ماده  ی مناسبی برای رفع لکه های قهوه ای صورت است. آلوئه ورا در درمان آسیب  های ناشی از پرتوهای خورشید تأثیر مضاعفی دارد.
به آرامی ژل آلوئه ورای تازه را بر روی لکه ها بمالید. بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه بر روی پوست تان باقی بماند. سپس محل موردنظر را با آب سرد بشویید. این کار را دوبار در روز و به مدت یک ماه ادامه بدهید. به احتمال زیاد پس از این مدت، نشانه های مثبتی خواهید دید.
اگر ژل آلوئه ورای تازه در دسترس نبود،  می توانید از آب آلوئه ورا استفاده کنید.
۶. چوب صندل
چوب صندل یک ماده ی ضدپیری و ضدعفونی کننده است که به کاهش هیپرپیگمانتاسیون و رفع لکه های قهوه ای صورت کمک می کند.
می توانید با دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل، دو قاشق چای خوری گلاب، یک قاشق چای خوری گلیسیرین و یک قاشق چای خوری آب لیمو ترش یک داروی خانگی بسازید. این ترکیب را بر روی لکه ها بمالید و بگذارید خودش خشک شود. سپس آن را با آب سرد بشویید. این کار را چندبار در هفته تکرار کنید تا لکه های قهوه ای ناپدید شوند.
یک قاشق غذاخوری آب پرتقال، یک قاشق چای خوری آب لیمو و محتویات دو کپسول ویتامین E را با دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل ترکیب کنید. این مواد را به خوبی ترکیب کنید و بر روی صورت تان بمالید. آن را به مدت نیم ساعت بر روی پوست تان بگذارید و سپس آن را با آب بشویید. این کار را چندبار در هفته انجام بدهید تا بهبود حاصل شود.
همچنین نقاط آسیب دیده را با چند قطره از روغن چوب صندل به همراه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام ترکیب کنید. این کار را هر روز و پیش از رفتن به رختخواب انجام بدهید و بگذارید در طول شب بر روی پوست تان باقی بماند.
۷. ترب کوهی
ترب کوهی نام گونه ای از شب بویان است که شامل خردل، کلم بروکلی و کلم پیچ می شود. ترب کوهی خواص فوق العاده ای دارد. این گیاهان به واسطه ی خاصیت شفاف کنندگی  شان به زدودن لکه های پیری و کک و مک کمک می کنند و پوستی بدون لکه را برای تان به ارمغان می آورند.
محلولی از ترب کوهی را به طور مستقیم بر روی پوست تان بمالید. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه محل موردنظر را بشویید. این کار را چندین مرتبه در هفته تکرار کنید.
همچنین می توانید ترب کوهی را رنده و با یک چهارم فنجان سرکه  سیب ترکیب کنید و به مدت دو هفته کنار بگذارید. پس از گذشت دو هفته، این ترکیب را به کمک پنبه ای بر روی لکه های پوست تان بمالید. این روش درمانی را سه بار در روز و به مدت یک ماه تکرار کنید.
۸. پاپایا
آلفا هیدروکسی اسید و آنزیم های خاصی که در پاپایا وجود دارند، در درمان خشکی پوست، درمان آکنه، رفع لکه های قهوه ای صورت و سایر مشکلات پوستی مؤثرند و پوستی درخشان و شفاف به شما می بخشند.
یک قاشق غذاخوری پاپایای رنده شده ی تازه را بر روی لکه های قهوه ای بمالید و ماساژ بدهید. پس از ۲۰ دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید تا لکه ها به مرور ناپدید شوند.
ممکن است بعضی افراد نسبت به پاپایا حساسیت داشته باشند، بنابراین توصیه می شود ۲۴ ساعت قبل از شروع این درمان، آن را بر روی ناحیه ای دیگر از پوست تان تست کنید.
۹. ماست
ماست با خواص خود می  تواند پوست تان را به طور طبیعی درخشان  و روشن تر کند.
مقداری ماست بر روی لکه های پوست تان بمالید و اجازه بدهید خودش خشک شود. پس از گذشت ۲۰ دقیقه آن را با آب سرد بشویید. برای نتیجه گیری سریع تر قبل از خواب ماست را بر روی پوست تان بمالید. بهتر است ماست در طول شب بر روی پوست تان باقی بماند.
همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری ماست ساده، دو قاشق غذاخوری پودر جو دوسر و یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه را با هم ترکیب کنید. ترکیب حاصل را بر روی پوست تان بمالید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه بر روی پوست تان باقی بماند. سپس آن را با آب سرد بشویید و کمی مرطوب کننده بر روی آن محل بمالید. این کار را چندبار در هفته تکرار کنید.
۱۰. آب پیاز
استفاده از آب پیاز، یک راه دیگر برای رفع لکه های قهوه ای صورت است. خاصیت اسیدی آب پیاز در کنار خاصیت روشن کنندگی اش، می تواند در ناپدید کردن لکه های قهوه ای مؤثر باشد. علاوه بر آب پیاز، آب سیر نیز در رفع این لکه ها تأثیرگذار است.
پیاز را برش بدهید و برش ها را بر روی لکه ها بمالید. این کار را دو یا سه مرتبه در روز تکرار کنید.
یک روش دیگر این است که یک قاشق غذاخوری آب پیاز را با دو قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و بر روی لکه های پوستی بمالید. بگذارید ترکیب حاصل به مدت ۱۵ دقیقه بر روی لکه ها باقی بماند. سپس نقاط موردنظر را به خوبی با آب بشویید تا بوی تند پیاز از بین برود.
برای مشاهده ی نتایج مناسب، صبر و شکیبایی داشته باشید. این لکه ها معمولا در طول یک یا دو هفته از بین نمی روند و روند درمان آنها ممکن است هفته ها طول بکشد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید