خراسان/ ویدئوی راننده تاکسی نمونه کشور که با حضور در برنامه «حالا خورشید» تماس تلفنی جالبی با همسرش داشت، مورد استقبال کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفت. ابراهیم دهباشی زاده، 63 بهار از عمرش گذشته و 42 سال است که با تاکسی رانندگی می کند. شبکه های اجتماعی برای ویدئوی صحبت رشیدپور با همسر این راننده، این چنین عنوانی را برگزیده اند: «تماس تلفنی مهمان امروز برنامه حالا خورشید با همسرش می‌ تواند یک کلاس آموزش زندگی مشترک باشد. تماشای این سه دقیقه را از دست ندهید... » در ادامه نگاهی به این مکالمه تلفنی و راهکارهای بالا بردن رضایت از زندگی مشترک تا سال های پیری خواهیم داشت.

بسه دیگه، خجالتم نده!
همسر راننده نمونه کشور در تماس تلفنی با رشیدپور گفت: «خدای من شاهده که ابراهیم بهترین مرد دنیاست، پاک ترین مرد دنیاست، مردی که غیبت نمی کنه. 50 سال است که با هم ازدواج کردیم ولی تا به حال یک حرف بد از دهن این مرد نشنیدم.» این صحبت ها با واکنش دهباشی زاده مواجه می شد که مدام می گفت: «بسه دیگه»، «خجالتم نده» و ... . خانم کیایی در قسمت دیگری از صحبت هایش گفت: «اختلاف بین هر زن و شوهری طبیعی است اما من تا به حال رفتار بدی از این مرد ندیده ام. این بهترین نعمت است که نصیب من شده.» رشیدپور هم در پایان این مکالمه تلفنی به خانم کیایی گفت: «شما دکترای انسانیت دارید.»

زوج های جوان از دهباشی زاده یاد بگیرند!
«حال خوب»! اولین چیزی که به ذهن هر بیننده این ویدئو دست می دهد، همین است. سوالی که همواره در ذهن تمام زوج های جوان وجود دارد و مبنای بسیاری از راهبردها و تصمیم های آن ها در زندگی مشترک است، این است که آینده رابطه چگونه خواهد بود؟ آیا می توان خود را در کنار همسرمان پس از 40 یا 50 سال زندگی مشترک، خوشبخت تصور کنیم؟ در آن زمان چگونه زندگی می کنیم؟ چگونه همدیگر را دوست خواهیم داشت؟ چگونه درباره خودمان و همسرمان صحبت خواهیم کرد؟ بخش امیدوار کننده ماجرا این است که برای خوشحال بودن و داشتن رضایت زناشویی در سال های پیری، راهکارهای بسیاری وجود دارد اما بخش تأمل برانگیز این است که برای استفاده از این راهکارها باید هر چه زودتر شروع کنید و زمان را از دست ندهید. البته اگر می خواهید که زندگی مشترک تان مانند دهباشی زاده شود!

زندگی مشترک مانند یک انسان است
اگر تصور کنیم که زندگی مشترک مانند یک انسان است، درک مسئله آسان تر خواهد بود. به عبارت دیگر زندگی مشترک متولد می شود، کودکی دارد، بیمار می شود، تجربه اندوزی برایش ضروری است و باید مراقبش بود و تغذیه اش کرد تا رشد کند. در صورت مراقبت صحیح و دلسوزی برای رابطه است که می توان رسیدن آن به 50 سالگی و حتی بیشتر را تضمین کرد. سن رابطه شما و همسرتان چقدر است؟ آیا به سلامتی و تغذیه اش توجه می کنید؟ آیا رشد می کند؟ صحبت های همسر دهباشی زاده نشان دهنده توجه دقیق آن ها به این مسائل است که حالا و این روزها، ثمره اش را می چشند.

احترام متقابل، اعتماد متقابل، عشق متقابل
اگر بخواهیم در خصوص بایدهای یک زندگی مشترک صحبت کنیم، نیاز به ساعت ها آموزش و مطالعه تعداد زیادی جلد کتاب داریم اما به طورکلی می توان گفت، بقا و رشد یک زندگی مشترک منوط به این است که در زن و شوهر دیدگاه متقابل به یکدیگر وجود داشته باشد. به عبارت دیگر باید جریان عواطف و احساسات و حتی نگرش منطقی بین زن و شوهر دوطرفه باشد. نکته مهم دیگر، دیدگاه افراد به زندگی مشترک است. این مسئله تعیین کننده این است که هر کدام از دو طرف با همدیگر چه رفتاری داشته باشند و در دراز مدت این نگرش ها در زن و شوهر ایجاد احساس اعتماد به همسر می کند. عشق متقابل در واقع حاصل نگرش مثبتی است که زن و شوهر در خلال تجربیات همدیگر از زندگی مشترک به دست می آورند. عشق برای یک رابطه در حکم تغذیه آن است.
هر چه عشق بیشتر باشد، رابطه غنی تر است. اما چه نوع عشقی؟ در واقع عشق بر خلاف باور بیشتر افراد، صرفا یک هیجان نیست. بخشی از عشق را هیجان افراد تشکیل می دهد. در حقیقت عشق بیانگر دیدگاه عاطفی و عقلانی ما به همسرمان است. برای همین است که اگر زن و شوهر صرفا برای هم ابراز احساسات داشته باشند اما در عمل و سبک زندگی، احترام و اعتماد را به هم هدیه ندهند، دیگر نمی توان توقع داشت این عشق موجب رشد زندگی مشترک شود. از شما درخواست دارم که یک بار دیگر این ویدئو را ببینید تا از اهمیت ابراز احساسات همسر این راننده که تاثیراتش در صورت دهباشی زاده به وضوح دیده می شود، آگاه شوید.
نویسنده : جواد غفوری نسب | کارشناس ارشد مشاوره خانوادهما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید