منودلیار/ فرقی نمی کند که بخواهی از طرح راه راه در یک دکوراسیون کلاسیک استفاده کنی یا بخواهی دکوراسیون سبک مدرن را با این طرح جذاب تکمیل کنی. استفاده از طرح راه راه در دکوراسیون منزل، یک راه خوب و قدرتمند برای تغییر فرم خانه است. راه راه به سادگی با هر نوع متریالی ترکیب می شود و با هر طرحی، خواه گل گلی باشد یا اسلیمی، هم نشینی دارد؛ به همین دلیل می توان از طرح های راه راه در تمام فضاهای خانه استفاده کرد. این تطبیق پذیری شاید مهم ترین خصوصیت طرح های راه راه باشد. اگر رنگ راه ها همسان و نزدیک به هم باشند، خانه ظاهری شیک و منحصر به فرد پیدا می کند و اگر برای راه ها از رنگ های روشن و جلوه گر استفاده شود؛ دکوراسیون خانه سرزنده می شود. در خانه های مدرن می توان از رنگ های کاملاً متفاوت برای راه ها استفاده کرد و در فضاهای کلاسیک بهتر است رنگ راه ها، عمق و طیف مشابهی داشته باشند.

کجا از طرح راه راه استفاده کنیم؟
طرح راه راه در هر جا و هر فضایی کاربرد دارد. می توان این طرح را در دیوارها (رنگ یا کاغذ دیواری)، روبالشی و رو تختی، فرش و قالیچه، سقف، پرده، ظرف و ظروف و… استفاده کرد.

راه راه عمودی یا افقی؟
به طور سنتی طرح راه راه عمودی رایج تر و پر طرفدار تر است؛ چرا که این طرح های عمودی فضا را کشیده تر نشان می دهند و باعث می شوند سقف بلندتر از آنچه که هست به نظر برسد. استفاده از طرح راه راه با تم رنگی نزدیک به هم (مثل کرم و سفید یا دو نمونه براق و مات از یک رنگ)، فضا را یکدست تر می کند و کلاسیک و زیبا است. هرچه رنگ های طرح راه راه با هم کنتراست بیشتری داشته باشند، جلوه ای که ایجاد می کند قدرتمندتر خواهد بود.
راه راه افقی نسبت به راه راه عمودی مدرن تر است و طرفداران کمتری دارد. این راه های افقی باعث می شوند فضا عریض تر به نظر برسد. همچنین راه راه افقی با نشاط تر و سرزنده تر است.

نکاتی برای استفاده از طرح راه راه در دکوراسیون منزل:
از انتخاب رنگ های جیغ و سرزنده برای طرح های راه راه خودداری کن. طرح راه راه به حد کافی جلوه گر و سرزنده هست که بتواند تأثیر خود را بر فضا بگذارد. بنابراین بهتر است به دنبال طرح راه راه با رنگ های هم خانواده یا طیف های مشابه باشی. البته انتخاب رنگ این طرح به سلیقه تو بستگی دارد. ترکیب رنگ های سرزنده ای مثل نارنجی و بنفش یا قرمز و صورتی ، فضا را به شدت هیجانی می کند و درهم و شلوغ به نظر می رسد. این شلوغی، تمرکز و زیبایی محیط را از بین می برد.
از رنگ های قوی و جلوه گر در فضاهای محدود و کوچک استفاده کن. اگر می ترسی که فضای بزرگی را با طرح های راه راه بپوشانی، بهتر است این کار را در قسمت های کم رفت و آمد خانه، مثل زیرپله یا اتاق شست و شوی لباس ها انجام دهی و نتیجه کار را ارزیابی کنی.
یادت باشد طرح های راه راه را در کنار اجزاء ساده دکوراسیون به کار بگیری. اگر دیوار خانه را راه راه کرده ای، استفاده از وسایل و مبلمان ساده بهترین انتخاب برای تو خواهد بود. اگر کوسن ها را با پارچه راه راه پوشانده ای، در میان آن ها چند کوسن ساده یا گل گلی قرار بده. با این کار می توانی فضایی برای استراحت چشم ها در میانه طرح ایجاد کنی.
برای استفاده از طرح های راه راه، اندازه اتاق را در نظر بگیر. هرچه اتاق بزرگتر باشد، نیاز است که از راه راه عریض تری برای دیوارها استفاده شود. راه راه باریک برای یک اتاق بزرگ بسیار شلوغ است؛ در حالی که راه راه عریض برای اتاق کوچک خاصیت خودش را از دست می دهد.
استفاده از طرح های براق و مات در کنار هم به فضا عمق می دهد. این کار محیط خانه را شیک و منحصر به فرد می کند و برای دکوراسیون کلاسیک و سنتی هم جوابگو است.
ترکیب راه راه افقی عریض و باریک برای دیوارهای دارای آرک و اتاق کودکان بسیار مناسب است. این ترکیب فضا را سرزنده می کند.
زمین هم فضای مناسبی برای استفاده از طرح های راه راه است. استفاده از فرش و قالیچه راه راه یا کفپوش های سرامیکی به فضا حس و حال تازه ای می دهد. اگر نمی خواهی فضای گسترده ای را با طرح راه راه بپوشانی از یک رانر یا پادری راه راه استفاده کن.
اگر برای استفاده از طرح راه راه در دکوراسیون منزل شک داری، این کار را با فضاها و اجزای کوچک آغاز کن. از لامپ ها و آباژورهای راه راه، کوسن ها یا قالیچه ها استفاده کن تا این طرح تازه را به خانه ات معرفی کنی.

رنگ کردن دیوارها با طرح راه راه:
اگر می خواهی دیوار خانه ات را راه راه کنی، دو راهکار داری: از کاغذ دیواری راه راه استفاده کنی یا خودت دست به کار شوی و دیوار را رنگ کنی. روش دوم سخت تر و زمان بر تر است، اما نتیجه کار عالی خواهد بود و هزینه آن هم کمتر است. اگر روزی از این طرح خسته شوی هم می توانی دوباره رنگ بخری و طرح تازه ای به دیوارت بدهی.
طرح راه راه در دنیای دیزاین با عنوان “طرح خنثی” معرفی می شود؛ چون می توان آن را با هر رنگ و طرحی همراه کرد و نتیجه در اکثر مواقع رضایت بخش است. اگر می خواهی به خانه ات ظاهر تازه ای بدهی، انتخاب طرح راه راه همیشه امن و بی خطر است.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید