منودلیار/ اگر تا به حال پروسه دکوراسیون منزل را از ابتدا تا انتها تجربه نکرده باشی، ممکن است فکر کنی این کار سخت است و قوانین زیادی دارد. درست است که دکوراسیون منزل هم مثل هر کار دیگری قوانینی دارد؛ اما همه چیز قابل تغییر است و قرار نیست این قراردادها دست و پای تو را ببندند. با این حال اگر الفبای دکوراسیون منزل از ابتدا تا انتها را یاد بگیری، می توانی قدم به قدم و با آرامش پیش بروی و از بابت نتیجه کار نگرانی نداشته باشی.

الهام بگیر:
پیش از آن که کار دکوراسیون منزل را آغاز کنی و برای خرید وسایل تازه یا رنگ کردن دیوارها اقدامی انجام دهی، در مورد سبک های مختلف دکوراسیون منزل اطلاعاتی کسب کن و عکس خانه های دکور شده را نگاه کن؛ مجله های دکوراسیون داخلی را ورق بزن، در اینترنت بچرخ و دنیای دور و بر را خوب بررسی کن. با این کار می توانی از سبک ها و ایده های مختلفی که در دنیای دکوراسیون داخلی وجود دارد الهام بگیری و خانه ات را بهتر چیدمان کنی. ذهنت را باز بگذار و سعی کنن تلفیقی از تمام موارد موجود در دکوراسیون منزل را مطابق با سلیقه خودت در خانه به کار بگیری.

سبک ها را بشناس:
آشنایی با سبک های مختلف دکوراسیون منزل ممکن است دلهره آور به نظر برسد؛ اما یادت باشد نیازی نیست تو دقیقاً مطابق اصول و قوانین یک سبک مشخص پیش بروی و تنها کافی است قوانین و ویژگی های کلی آن ها را بشناسی تا بتوانی بهتر قدم برداری. با بررسی سبک های مختلف می توانی سلیقه خودت را بهتر ارزیابی کنی و به خاطر ناآگاهی، مرتکب خطا نشوی.

قابلیت های خانه را بشناس:
پیش از اینکه کار دکوراسیون منزل را آغاز کنی باید بدانی که چطور می توانی از تمام قابلیت های خانه استفاده کنی و از فضای اتاق ها بیشترین بهره را ببری. دکوراسیون منزل تأثیر فراوانی در نحوه استفاده از آن دارد. به عنوان مثال دکوراسیون مناسب اتاق نشیمن با دکوراسیون مهمانخانه متفاوت است و نمی توان در این دو فضا یک نوع چیدمان را پیش گرفت. باید افرادی که در خانه زندگی می کنند و نیازهای آن ها را به دقت بررسی کنی و در نظر بگیری که با کدام نوع دکوراسیون می توانی کارکرد فضای داخلی را بالاتر ببری؛ بعد متناسب با این نیازها، وسیله تهیه کنی و برای تغییر یا چیدمان ابتدایی خانه برنامه ریزی کنی.

لیستی از چیزهایی که داری تهیه کن:
لیستی از تمام وسایلی که در خانه داری تهیه کن. گاهی می توان با جابه جایی وسایل از اتاقی به اتاق دیگر، روح تازه ای به فضا داد. بررسی کن که چطور می توانی از وسایل قدیمی با کارکردهای تازه استفاده کنی و بعد لیستی تازه از نیازهایی که داری بنویس. بهتر است همه کار را با برنامه ریزی پیش ببری تا چیزی از قلم نیفتد و وسیله ای بی جهت خریداری نشود.

برنامه ریزی و تحقیق کن:
حالا که نیازهایت را شناسایی کرده ای و می دانی باید چه وسایلی را برای دکوراسیون منزل خریداری کنی، وقت آن است که درباره خرید آن ها تحقیق کنی. بررسی کن هر بخش از وسایل دکوراسیون را می توانی از کجا تهیه کنی، کدام برندها در کدام مغاره ها وجود دارند و بهتر است خرید را از کجا شروع کنی. شاید بتوانی بخشی از خرید وسایل را به صورت اینترنتی انجام دهی.

بودجه ات را تعیین کن:
پیش از اینکه شروع به خرید وسایل کنی، کل بودجه ای که برای دکوراسیون منزل در نظر داری و همینطور مقدار هزینه ای که می خواهی به هر بخش اختصاص دهی را تعیین کن. فرایند دکوراسیون منزل ممکن است پر هزینه باشد و حتی بیش از آنچه که تو در نظر داری خرج بردارد. اگر برای یک بخش از دکوراسیون منزل بیش از آنچه که برنامه ریزی کرده ای هزینه کنی، ممکن است برای باقی قسمت ها بودجه کم بیاوری.

نیاز اولیه ات را تعیین کن:
پیش از خرید یا سفارش وسایل منزل، ضروری ترین چیزها را تعیین کن و برای خرید آن ها برنامه زمانی تعیین کن. اگر توانستی تمام وسایل مورد نیاز و ضروری ات را تهیه کنی و هنوز بودجه داشتی، می توانی برای تهیه وسایلی که در درجه دوم اهمیت قرار دارند اقدام کنی. به عنوان مثال پیش از آنکه فرش اصلی ات را تهیه نکنی، احتیاجی به خرید قالیچه های کوچک و پادری نداری.

خرید را آغاز کن:
وقتی تمام کارها را با برنامه ریزی پیش بردی و برای انتخاب وسایل آماده بودی، وقت آن است که فرایند خرید را آغاز کنی. این هیجان انگیزترین بخش کار است. با دقت به تمام مغازه ها سرکشی کن و از فروشگاه های اینترنتی، بعد از اطمینان از کیفیت محصول خرید کن. هرچه بیشتر وقت داشته باشی، می توانی محصول با کیفیت تر و متناسب تری را خریداری کنی.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید