خراسان/ جوانی هستم 24 ساله. چند وقتی است با خانمی ازدواج کرده ام که یک سال از من بزرگ تر است و یک بچه دارد. او را دوست دارم ولی زیادی به من بی اعتماد است. سر هر موضوع کوچکی دعوا درست می کند. کمک ام کنید. چطوری می توانم اعتماد همسرم را به دست بیاورم؟
ضمن تشکر از این که پیگیر حل مشکلات زندگی خود در صفحه خانواده و مشاوره هستید، مواردی را خدمت تان عرض می کنم.

نگرانی خانم تان را بشناسید
هرچند که اطلاعات زیادی از قبیل نحوه آشنایی، مدت ارتباط شما قبل از ازدواج، دیدگاه های خانواده های تان درباره این وصلت، مدت زمان گذشته از شروع ازدواج تان و ... را در اختیار ما قرار نداده اید ولی خدمت تان عرض کنم که به طور معمول، زمانی که سن خانمی بیشتر از شوهرش باشد، معمولا این نگرانی در ذهن خانم ایجاد می شود که ممکن است بعد از مدتی شوهرش دلسرد شود و هوس داشتن همسری کم سن و سال تر را بکند یا این که حرف های اطرافیان روی وی تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین گذشته شما و نحوه آشنایی و ازدواج شما نیز در ایجاد و تشدید این مسئله می تواند نقش داشته باشد. در قدم اول باید این نگرانی خانم تان را بشناسید.

شائبه ایجاد نکنید
با شرایطی که مطرح کردید، باید سعی کنید با رفتارهایتان زمینه تشدید این بدگمانی و سوء ظن را فراهم نکنید و در مقابل از رفتارهایی مثل رمز گذاشتن روی گوشی، استفاده زیاد از تلفن همراه به خصوص نزد خودش، دیر رفتن به منزل، تماس های مشکوک و... پرهیز کنید.

عملکردتان باید اعتمادساز باشد
احساس امنیت و اطمینان را برای همسرتان ایجاد کنید. بیشترین میزان نگرانی همسرتان که باعث ایجاد درگیری بین شما می شود، این است که می ترسد روزی شما او را رها کنید و به فکر داشتن همسری زیباتر و کم سن تر بیفتید. بنابراین شما باید با رفتارتان به وی اطمینان بدهید که این اتفاق نخواهد افتاد. این که گفتم با رفتارتان خود را اثبات کنید، برای این است که اگر فقط با زبان این موضوع را بیان کنید خیلی تاثیرگذار نیست. ضمن این که ابراز محبت کلامی باید داشته باشید، عملکرد شما نیز باید به اندازه ای شفاف و اعتمادساز باشد که همسرتان به تدریج قبول کند هیچ گاه او را تنها نمی گذارید.

در هنگام مشاجرات، منطقی رفتار کنید
در پاسخ به رفتارهای همسرتان بهتر است به دنبال تلافی کردن یا تحقیر وی نباشید بلکه سعی کنید او را آرام کنید و بعد، ابهامات ایجاد شده در ذهن اش را برطرف کنید به نحوی که برای یک موضوع چند بار مشاجره نداشته باشید و با یک بار گفت و گو به نتیجه برسید. در پایان هم توصیه می کنم مراجعه حضوری به مشاور داشته باشید.
نویسنده : حسین محرابی | دانشجوی دکترای روان شناسیما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید