روزنامه شهروند/ روز‌های پیش از عید، روزهای خرید است. حال‌وهوای عید و شور و شوق این روز‌های اسفند ماه گاهی باعث می‌شود وقت و هزینه زیادی را صرف خرید کالاهایی کنیم که چندان هم بهشان نیاز نداریم. این پنج راهکار به شما کمک می‌کند که از مصرف‌گرایی دوری کنید و خرید شب عید برایتان خوب و به‌صرفه باشد.

زندگیتان را با زندگی دیگران مقایسه نکنید
مشکل از جایی شروع می‌شود که ما باطن زندگی خودمان را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می‌کنیم. وقتی فردی را می‌بینیم که طبق آخرین مد روز لباس می‌پوشد و زندگی می‌کند و حس می‌کنیم خوشبخت است و شروع می‌کنیم ظاهر زندگیمان را شبیه زندگی او کنیم. اگر شما فکر می‌کنید با پیروی از آخرین روند در جامعه، خوشحال خواهید شد، اشتباه می‌کنید. بهترین راه برای رسیدن به احساس خوشحالی و رضایت این است که از مقایسه خودمان با دیگران دوری کنیم، به داشته‌هایمان توجه کنیم و در جهت رسیدن به اهداف و آرزوهایمان تلاش کنیم.

خلاقیت خودتان را به کار بگیرید
گاهی میان وسایلی که داریم، وسایلی هستند که به درد استفاده اولیه خود نمی‌خورند، ولی می‌توانند در جای دیگری کاربرد داشته باشند. فقط کافی است نگاهی دقیق‌تر به محیط اطراف بیندازیم و داشته‌هایمان را با فکری جدید و نو بررسی کنیم و با قدرت خلاقیت درونمان وسایل به ظاهر غیرقابل استفاده و کهنه را به وسایل جدید، با کاربردی نو تبدیل کنیم. برای مثال پارچه‌ها، وسایل چوبی، کاغذ و روزنامه‌ها، ظروف پلاستیکی و بطری‌ها و خلاصه هر چیزی که بدون استفاده باقی‌مانده می‌تواند یک منبع عالی برای تولید وسایل کاربردی جدید باشد .

نگذارید تبلیغات شما را هدایت کند
تاثیر تبلیغات شگفت‌انگیز است، شرکت‌ها تبلیغ محصول خود را با احساس شادی و لذت همراه کرده و تلاش می‌کنند با تبلیغات ما را متقاعد کنند که اگر از محصولات یا خدمات آنها استفاده کنیم، شاد‌تر و موفق‌تر خواهیم شد. کسانی که زیاد تحت‌تاثیر تبلیغات قرار می‌گیرند، دچار زیاد‌خواهی شده و هیچگاه احساس رضایت نمی‌کند. این باور که داشتن یک کالای خاص می‌تواند باعث خوشبختی و حالِ خوب ما شود، اشتباه است و تنها باعث می‌شود نتوانیم از داشته‌هایمان لذت ببریم. آگاه باشید که به سادگی تحت‌تاثیر تبلیغات قرار نگیرید.

قبل از خرید این دو سوال را از خودتان بپرسید
قبل از خرید هر محصولی چند دقیقه تامل کنید و به این دو سوال پاسخ دهید؛ یک این‌که واقعا به آن کالا نیاز دارید؟ دو این‌که چرا به آن کالا نیاز دارید؟ سپس خوب فکر و بررسی کنید که آیا محصول مورد نظر، نیاز شما را برطرف می‌کند و اگر پاسختان مثبت است، در آن صورت برای خرید آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که دلیلتان برای خرید یک کالا صرفا دوست داشتن آن یا پیروی از مد نباشد. چیز‌هایی را بخرید که واقعا به آنها نیاز دارید، حواستان باشد که تبلیغات باعث نشوند احساس نیاز کاذبی نسبت به یک محصول در شما ایجاد شود.

احساسات‌تان را بیان کنید
روانشناسان طى پژوهش‌هایی که روى احساس خوشحالی و عوامل موثر بر آن انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که وسایل و اموال افراد در بیشترین حالت تنها ١٥‌درصد روى احساس خوشبختى‌شان تاثیر دارند! درنتیجه احساس خوشحالی که در مصرف‌گرایی یافت می‌شود، احساسی کوتاه‌مدت است. نوشتن لیست خوشحالی علاوه بر این‌که به ما کمک می‌کند خودمان را بیشتر بشناسیم و بدانیم چه چیزهایی واقعا باعث خوشحالی ما می‌شود، کمک می‌کند هر وقت لازم شد سراغ این لیست برویم و حالمان را خوب کنیم و از حس‌های منفی دور شویم.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی