چی بچین/ “طراحی داخلی” و “دکوراسیون داخلی” از جمله اصطلاحاتی هستند که ما زیاد آن‎ها را شنیده‌ایم. بسیاری از مردم این دو اصطلاح را یکی می‌دانند و بجای هم بکار می‌برند. این در حالی که طراحی داخلی به طراحی کل فضای زندگی اشاره دارد ولی دکوراسیون داخلی مربوط به تزئین فضای زندگی با اضافه کردن مبلمان، اثاثیه و لوازم جانبی می‌باشد. طراحی داخلی در واقع یک علم است که بر پایه‌ی اصول و عناصر خود بنا شده است و آنطور که بیشتر افراد تصور می‎کنند، ساده نیست! ما در این مطلب قصد داریم عناصر طراحی داخلی را بررسی کنیم و هر یک از آن‏ها توضیح دهیم.

فضا
فضا یکی از مهم‌ترین عناصر طراحی داخلی می‌باشد که طراحی داخلی به آن وابسته است. از این روز طراح باید از فضای موجود، ابعاد آن و کاربردپذیری آن کاملا آگاه باشد. فضا به دو نوع تقسیم می‏شود: فضای دوبعدی که که کف را شامل می‎شود(شامل طول و عرض) و فضای سه‌بعدی که فضای زندگی شما را تشکیل می‌دهد(شامل طول، عرض و ارتفاع). در طراحی داخلی فضایی که اساسا با مبلمان و لوازم دکوری پر می‎شود، فضای مثبت در نظر گرفته می‎شود و فضای خالی یک فضای منفی است. شما باید بتوانید بین فضای مثبت و منفی خانه‎تان تعادل ایجاد کنید. استفاده بیش از حد از مبلمان در فضای خانه یا خیلی کم، هر دو به یک اندازه روی تعادل فضا تاثیر می‏گذارند و دکور ناخوشایندی را رقم می‎زنند.

خط
خطوط یکی دیگر از عناصر طراحی داخلی می‎باشد که اشکال مختلف دکوراسیون را می‎سازد و مسئول ایجاد حس هماهنگی، کنتراست و پیوستگی در فضا است. همانطور که گفتیم خطوط شکل‎ها را تعریف می‎کند و مانند یک راهنمای بصری در فضاهای داخلی عمل می‌کنند. خطوط به سه دسته‎ی افقی، عمودی و مورب تقسیم می‎شوند. شما خطوط افقی را معمولا در میزها، صندلی‌ها یا تختخواب‎ها و مواردی از این قبیل و خطوط عمودی را در پنجره‎ها، درب یا راهرو و غیره می‌بینید. خطوط افقی حس امنیت و اطمینان‎بخشی را به فضا اضافه می‎کنند. این در حالی است که خطوط عمودی معمولا حس آزاد بودن و گستردگی به دکور شما می‌دهند. خطوط مورب یا زاویه‎دار نیز بر جذابیت فضا اضافه می‎کنند و حس داراماتیکی به فضا می‌دهند. شما باید بتوانید به خوبی از این خطوط در فضای زندگی خود استفاده کنید و آن‏ها را با هم ترکیب نمایید.

شکل
اساس و پایه‌ی شکل‌ها را خطوط تشکیل می‌دهد. شکل در واقع به سطحی که توسط خطوط بیرونی هر شی سه بعدی در فضا احاطه شده باشد، گفته می‏شود. شما می‌توانید شکل‌ها را با کمک عناصر دیگر طراحی داخلی مثل رنگ، بافت و تکسچر برجسته کنید تا بیشتر به چشم آیند. شکل‌ها به دو نوع هندسی(ساخت دست) و طبیعی(ارگانیک) تقسیم می‌شوند. شکل‌ها فقط دو بعدی نیستند و بیشتر در فضای زندگی سه‌ بعدی می‌باشند. شما باید با حسی که هر یک از اشکال به فضا می‎دهند، آشنا باشید. مثلا استفاده بیش از حد از اشکال مستطیلی در اتاق می‌توانند حس و حال جدی و سفتی به فضا دهند در حالی که اشکال دایره‎ای معمولا فضا را سبک و ملایم نشان می‎دهند.

روشنایی
نور یکی از مشهودترین عناصر طراحی داخلی است که شما می‌توانید در دو شکل نور طبیعی و مصنوعی آن را وارد دکوراسیون‌تان بکنید. بدون نورپردازی مناسب هیچ کدام از عناصر طراحی بدردتان نمی‎خورند. نور می‎تواند عناصر دیگر اتاق را برجسته کرده و دکوراسیون شما را تکمیل نماید. در و پنجره‏های شما باید به گونه قرار بگیرند که حداکثر نور طبیعی ممکن به خانه‎ی شما بتابد. علاوه بر نور طبیعی حضور نور مصنوعی نیز در فضای خانه ضروری است و شما باید به خوبی از آن استفاده کنید.

شما با سه نوع روشنایی در دکوراسیون منزل روبرو هستید:

عمومی: همان روشنایی سقف است که به طور یکسان کل اتاق را روشن می‌کند.
فعالیت خاص: برای یک کار خاص طراحی شده است. مثل چراغ مطالعه و چراغ‌های زیرکابینت‎های آشپزخانه.
تاکید: برای تاکید روی یک شی خاص مثل یک تابلو نقاشی بکار برده می‎شود.

رنگ

رنگها نیازی به معرفی خاص دارند. رنگها ارتباط ظریفی بین اشیا و حس و حال اتاق ایجاد می‌کنند. رنگها باید بر اساس روانشناسی و کاربرد اتاق انتخاب شوند. برای مثال قرمز انتخاب عالی برای اتاق ناهارخوری است زیرا اشتهای شما را تحریک می‌کند. رنگ‎های سبز و آبی که رنگهای آرامش‌بخشی هستند، برای اتاق‎های خواب مناسب می‌باشند. هر رنگ سه ویژگی متمایز دارد یعنی طیف رنگی، ارزش و شدت رنگ! هر طراح داخلی باید برای انجام تغییرات و ترکیب‌های مختلف اطلاعات کافی را در این زمینه داشته باشد. رنگها معمولا به سه دسته‎ی رنگهای اولیه، ثانویه و فرعی تقسیم می‎شوند. همینطور رنگها معمولا با برچسب رنگهای مکمل، مشابه و تک رنگ تقسیم می‏شوند.

تکسچر

تکسچر یا بافت عمدتا با سطح اشیا سروکار دارد و نوع ظاهر و حس و حال آن را تعیین می‌کند. در واقع تکسچر به احساس شما به هنگام لمس یک عنصر و چگونگی سطح رویی آن از لحاظ نرمی، صیقلی بودن و زبری اشاره دارد. بافت‎‌ها به راحتی عمق و جذابیت بصری را به فضای نشیمن شما اضافه می‌کنند. بافت‌ها به طور کلی در دو دسته طبقه‌بندی می‎شوند: بافت بصری که فقط قابل دیدن است و بافت واقعی که هم دیده می‏شود و هم احساس می‎شود. هر چیزی که با پارچه سروکار داشته باشد، مثل پوشش کوسن، پرده یا رنگ دیوار و کاغذدیواری بافت دارند. در حالی که بافت غالب اتاق‎تان را تعریف می‎کند، باید از بافت متضاد آن نیز استفاده کنید و اتاق را از یکنواختی و کسالت در بیاورید. استفاده از دو بافت متضاد با هم وزن بصری مناسبی را به دکوراسیون شما اضافه می‌کند، به این معنی که عناصر طراحی داخلی شما به راحتی می‎توانند توجهات را به خود جلب کنند. تصور کنید که شما دو بافت زبر و صاف را با هم استفاده کنید. مطمئنا چنین ترکیبی در مقایسه با المان های دیگر در دکوراسیون شما سنگین تر یا برجسته تر به نظر رسیده و نگاه‌ها را به جذب می‌کند.

عناصر طراحی داخلی: الگو

الگوها به فضای شما روح و جان تازه‌ای می‌یخشند و آن‌ را از یکنواختی و کسالت دور می‌کنند. بیشتر طراحان داخلی توصیه می‎کنند که از الگوهای مشابه با رنگ‏‎بندی‎های متنوع در دکوراسیون استفاده کنید تا بتوانید انسجام و یکپارچگی دکوراسیون‌تان را حفظ کنید. یکی از قوانین دکوراسیون داخلی منزل که با نام قانون ۶۰-۳۰-۱۰ شناخته می‎شود، معتقد است که شما باید حداکثر از سه الگو در دکور خود استفاده کنید. الگوی اولیه ۶۰درصد اتاق، الگوی ثانویه ۳۰ درصد و الگوی سومی ۱۰درصد اتاق شما را در برخواهد گرفت.
۷ عنصری که ما در بالا به آن‎ها اشاره کردیم، ابزارهای اولیه طراحی هستند که ترکیب درست آن‎ها می‌تواند محیطی زیبا و کاربردی را برای شما خلق کند. توجه به این اصول طراحی و تغییرات کوچک می‌تواند دکوراسیون شما را حرفه‌ای‌تر نشان دهد. ما در این مطلب سعی کردیم مطالب مفیدی را در مورد هر یک از این عناصر به شما ارائه دهید. شما می‌توانید با کمی گشت و گذار در سایت‌های دیگر در اینترنت مطالب تکمیلی‌تری را مطالعه نمایید.
همینطور ما برای راحتی شما عزیزان مشاوره‌ی رایگانی را برای خرید انواع مبلمان در نظر گرفته‎ایم تا بتوانیم مسیر خرید شما را هموارتر نماییم. شما می‌توانید با تماس با این شماره، از خدمات رایگان مشاوره خرید مبلمان استفاده کنید. شما از این عناصر در طراحی فضای خود چگونه استفاده کرده‌اید؟ آیا نکته اضافی دیگری در رابطه با این عناصر به ذهن‌تان می‎رسد؟ بنظرتان کدامیک از این عناصر برای ایجاد فضایی جذاب و کاربردی مهم‌تر است؟ خوشحال می‌شویم که هر نظر و پیشنهادی که دارید را با ما در میان بگذاریدما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید