چاره‌ چی/ به طور کلی کاغذ دیواری به دلیل داشتن بافت و طرح نور بیشتری را جذب می کند. این اتفاق در کاغذ دیواری هایی که طرح های شلوغ و رنگ های تیره دارند بیشتر می شود. بنابراین اگر شما در جایی زندگی می کنید که با کمبود نور مواجه هستید، انتخاب یک کاغذ دیواری شلوغ و با رنگ های تیره آن هم برای کل دیوارهای منزل، یک اشتباه بزرگ است. برای چنین فضاهایی رنگ های روشن بهترین گزینه هستند. با این حال اگر تصمیم دارید از کاغذ دیواری در خانه کم نور خود استفاده کنید، مدل هایی را انتخاب کنید که رنگ های روشن و طرح های کم و کوچک داشته باشند. همچنین بهتر است از کاغذ دیواری برای یک یا دو دیوار استفاده کنید و باقی فضا را با رنگی ساده و روشن بپوشانید.
۲- به متراژ منزل توجه کنید
رنگ های تیره، بافت و طرح باعث کوچک به نظر رسیدن فضا می شوند. بنابراین اگر در خانه ای با متراژ کم زندگی می کنید به این نکته دقت داشته باشید. بهتر است از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ در منزل خود استفاده کنید. از رنگ های روشن و کاغذ دیواری هایی با طرح های ساده و رنگ های روشن استفاده کنید. کاغذ دیواری هایی با بافت های ساده و ریز انتخاب مناسبی برای خانه های کوچک هستند. طرح های راه راه یکی دیگر از مدل های مناسب برای فضاهای کوچک است. اگر سقف اتاقی کوتاه است، با انتخاب یک کاغذ دیواری با خطوط راه راه عمودی برای این اتاق، باعث می شود سقف اتاق بلندتر به نظر برسد. اگر طول و عرض فضایی با هم تفاوت زیادی دارد و باریک و کشیده به نظر می رسد، با نصب یک کاغذ دیواری با خطوط راه راه افقی روی دیوار کم عرض، می توانید ابعاد فضا را اصلاح کنید. این کار باعث می شود فضای شما بزرگ تر و با نقشه بهتری دیده شود.
۳- قبل از خرید تصمیم بگیرید
کاغذ دیواری ها به قدری در بافت و طرح و رنگ و سبک متنوع هستند که اگر قبل از خرید مدل مد نظرتان را انتخاب نکنید بی شک دچار سردرگمی خواهید شد. قبل از خرید، تصاویر مختلف را در اینترنت و مجلات مرتبط بررسی کنید و با توجه به نوع فضا و وسایل منزل معیارهای خود را برای انتخاب کاغذ دیواری مشخص کنید. اگر تصمیم بگیرید یک کاغذ دیواری با بافت ریز و تک رنگ با تنالیته رنگ زرشکی برای اتاق پذیرایی انتخاب کنید، دیگر ژورنال های مدل های جدید کاغذ دیواری با طرح های شلوغ و درشت و رنگ های مشکی و طلایی شما را به اشتباه نمی اندازند.
۴- انتخاب طرح های مد سال، خوب یا بد؟
کاغذ دیواری از آن دسته مواد و مصالحی است که به طرز عجیبی از مد پیروی می کند. هر سال مدل های جدیدی با جنس و طرح های متفاوت و دلربا وارد بازار می شوند. انتخاب طرح های جدید و متفاوت یکی از دغدغه ها و علاقه مندی های بسیاری از افراد است، اما اجازه ندهید این مدل های رنگارنگ شما را به اشتباه بیاندازند. طرحی را انتخاب کنید که مطابق نیازهای شما باشد و با فضا، مبلمان و سلیقه شخصی شما هم خوانی داشته باشد. این نکته را فراموش نکنید که طرح‎های مد سال، با همان سرعتی که مد می شوند از مد می افتند، پس طرحی را انتخاب کنید که چند ماه بعد، از انتخاب آن پشیمان نشوید. اگر طرحی را انتخاب کنید که مناسب فضای شما باشد و با سلیقه شما هماهنگ باشد، چه مد باشد چه نباشد، شما از دیدن آن بر دیوارهای منزل تان احساس خوبی خواهید داشت.
۵- کاغذ دیواری را در فضای خانه ببینید
بعد از انتخاب کاغذ دیواری و قبل از سفارش، تکه ای از طرح مورد نظر خود را به خانه بیاورید و روی دیوار قرار دهید. گاهی طرحی در کاتالوگ فروشگاه بسیار زیبا است اما وقتی روی دیوار می رود نظر شما کاملا تغییر می کند. کاغذ دیواری انتخابی خود را در کنار مبلمان و وسایل منزل قرار دهید. از خودتان بپرسید آیا از نظر رنگ و سبک با یکدیگر هماهنگی دارند یا خیر؟ فراموش نکنید که این طرح قرار است بزرگ ترین بخش فضای منزل شما، یعنی دیوارها را بپوشاند، بنابراین قبل از نصب، منزل خود را با این طرح تصور کنید و مطمئن شوید که نتیجه را دوست خواهید داشت.
۶- چند رول اضافه، محض احتیاط
هنگام سفارش کاغذ دیواری یکی دو رول اضافه تر سفارش دهید. شاید به نظرتان خرج اضافی باشد، اما این نکته را فراموش نکنید که بازار کاغذ دیواری به سرعت برق و باد تغییر می کند و طرحی که شما امروز انتخاب می کنید چند ماه دیگر ممکن است در هیچ فروشگاهی پیدا نشود. بنابراین اگر در گذر زمان به هر دلیلی گوشه ای از کاغذ دیواری پاره شد یا از بین رفت، با داشتن یک رول اضافی، با کمترین هزینه می توانید کاغذ دیواری منزل خود را ترمیم کنید و دیگر لازم نیست به دنبال تعویض کامل کاغذ دیواری باشید.
۷- وقت بیشتری را صرف انتخاب کاغذ دیواری کنید
انتخاب کاغذ دیواری یکی از سخت ترین انتخاب ها در هنگام تغییر دکوراسیون منزل است. انتخاب طرح و بافتی با توجه به نور و متراژ منزل، مبلمان و وسایل، پلان و نقشه منزل، و سلیقه شخصی شما، انتخاب کاغذ دیواری را به یکی از وقت گیر ترین و سخت ترین انتخاب ها تبدیل کرده است. اما بهتر است وقت بیشتری قبل از انتخاب کاغذ دیواری منزلتان صرف کنید و به جای آنکه طرحی را روی دیوار خانه تحمل کنید، از انتخاب خود لذت ببرید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید