نمناک/ سقط جنین به از دست دادن جنین تا قبل از هفته بیستم بارداری اطلاق می شود. حدود 10 تا 15 درصد بارداری ها، به دلایل مختلفی دچار سقط می شوند. احتمال سقط جنین، معمولا در سه ماهه اول بارداری بسیار بالاست.
باردارشدن پس از تجربهٔ سقط ناخواستهٔ جنین می تواند استرس زا و گیج کننده باشد و خانمی که قصد بارداری دارد احساس اضطراب، بیم و سردرگمی در رابطه با علت سقط شدن جنین، امکان بارداری پس از سقط و احتمال سقط مجدد جنین داشته باشد.

در این مطلب با علل سقط ناخواستهٔ جنین، احتمال سقط ناخواسته در بارداری های بعدی، آزمایش های لازم پیش از اقدام برای بارداری و راه های افزایش شانس بارداری موفق آشنا خواهید شد.

سقط ناخواستهٔ جنین یا به عبارتی افتادن بچه به معنای از دست دادن خودبه خودی جنین پیش از هفتهٔ بیستم بارداری است. بیشتر سقط های ناخواسته به این دلیل رخ می دهند که جنین به طور طبیعی رشد نمی کند. مشکلات مربوط به کروموزوم های کودک عامل درصد بالایی از سقط ها در اوایل بارداری هستند. اکثر این مشکلات کروموزومی در حین رشد و تقسیم رویان به طور تصادفی اتفاق می افتند و ارتباطی با مشکلات ارثی والدین ندارند. گاهی اوقات وضعیت سلامتی مادرِ باردار مانند دیابتِ کنترل نشده یا مشکلِ رحمی ممکن است باعث سقط جنین شود با این حال غالباً علت سقط ناخواستهٔ جنین شناخته شده نیست.


سقط ناخواستهٔ جنین
حدود 10 تا 20 درصد بارداری ها به سقط جنین منتهی می شوند. تعداد کل سقط جنین ها احتمالاً بالاتر از این است زیرا تعداد زیادی از خانم ها پیش از آنکه بفهمند باردارند دچار سقط جنین می شوند.
احتمال سقط ناخواستهٔ جنین در بارداری های بعدی
سقط ناخواستهٔ جنین معمولاً یک بار اتفاق می افتد. اکثر خانم هایی که سقط ناخواستهٔ جنین را تجربه می کنند پس از سقط جنین، بارداری موفقی خواهند داشت. تعداد کمی از خانم ها دو یا چند سقط جنین دارند. بر اساس یک تحقیق ریسک پیش بینی شدهٔ سقط ناخواستهٔ جنین در بارداری پس از یک سقط حدود 14 درصد است. پس از دو سقط، ریسک سقط شدن جنین به 26 درصد و بعد از سه سقط به 28 درصد افزایش پیدا می کند.
خانم هایی که سابقهٔ دو یا چند سقط ناخواسته داشته اند باید پیش از تلاش برای باردار شدن با پزشک دربارهٔ آزمایش های احتمالی برای تشخیص هرگونه علتی که ممکن است باعث سقط شود صحبت کنند.
آزمایش هایی همچون:
· آزمایش های خون، نمونهٔ خون خانمی که قصد بارداری دارد به تشخیص مشکلاتی در رابطه با هورمون ها یا سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
· آزمایش های کوروموزومی، ممکن است به منظور تشخیص ارتباط احتمالیِ کروموزوم های خانم و آقا و سقط جنین، نیاز به آزمایش خون باشد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید