چاره‌ چی/ سفر به خارج از کشور همیشه ترس ­هایی به همراه دارد: مسمومیت غذایی یا بیماری مسافر. شاید تصور کنید نوشیدن آب از بطری ­های آب معدنی در سفر در برابر تمام عوارض جانبی ناخوشایند از شما محافظت می­کند، اما این تنها آغاز احتیاطی که باید انجام دهید است! ۷۰ درصد از مسافران مشکلات گوارشی شامل تب، اسهال و استفراغ را در اثر خوردن غذاهای آلوده تجربه می­کنند.

با ما همراه شوید تا به شما ٣ راه­ ساده جهت پیشگیری از بیماری در سفر را معرفی کنیم:

١- میکروب ­ها را محدود کنید!

دستمال مرطوب ضد باکتری همراه خود داشته باشید تا در هواپیما و در صورت استفاده از دستشویی محل نشستن­ تان را تمیز کنید و دائما از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. تا حد ممکن دستان خود را بشویید و از استفاده مشترک هر نوع مرطوب کننده لب، وسایل، نوشیدنی و غیره با هرکسی که همراه شماست دوری کنید.

٢- مراقب آلودگی غذا و آب باشید

وابسته بودن به شکمی که به غذاهای محلی و محیط خودتان عادت کرده راهی قطعی برای اطمینان دادن به این است که شما دچار مسمومیت غذایی خواهید شد. مراقب شیرآبی که مطمئن نیست باشید! می­ توانید با انداختن یخ در آب و هم چنین مسواک زدن و شستن میوه­ ها و سبزیجات با آبی که از پیش جوشانده شده یا بطری آب معدنی از مسمومیت آبی دوری کنید.

غذاهایی با خطر بالا که باید در سفر تا حد ممکن از آنها دوری کنید، این ها هستند:

-میوه­ ها و سبزیجات خام و پوست کنده

-سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج و کاهو

-گوشت­ های خام، نادر یا نپخته

-غذاهای دریایی به خصوص ماهی خام یا کم پخته شده

-غذاهای لبنی غیر پاستوریزه مانند شیر

-غذاهایی که فروشندگان خیابانی می­ فروشند

-هر غذای گرمی که خیلی خنک شده

٣- سیستم ایمنی خود را بهبود بخشید

بهبود سیستم ایمنی بدنتان راهی برای مبارزه با بیماری حتی قبل از اینکه هواپیمای شما پرواز کند است. قبل از سفر به قدر کافی بخوابید، غذاهای تخمیر شده مانند ماست و خیارشور که دارای مقدار زیادی پروبیوتیک طبیعی هستند و شما را پر از مکمل­ های پیشگیرانه می­ کنند، بخورید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید