فوت و فن/ شمع یکی از لازمه‌های زندگی مدرن شده! قبول دارید اتاقی که با چند شمع تزئین شده است آرامشی بی‌اندازه دارد؟! دوست دارید خودتان با قهوه شمع درست کنید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، پس شروع کنیم!
شمع هدیه‌ای لوکس و بی‌نظیر برای هر کسی ست، اما شمع‌های زینتی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند، می‌توانند بسیار گران باشند.
ما همیشه تعدادی شمع نیمه سوخته در خانه داریم که در آخر جایشان در سطل آشغال است. به جای هدر دادن همه آن پارافین‌های بی‌نظیر و روانه خاکروبه کردن‌شان، آنها را با مقداری تفاله قهوه مخلوط کنید تا شمعی زیبا با بوی دل انگیز قهوه بسازید!

چه چیزهایی نیاز داریم؟
– شیشه مربا (یا هر شیشه دیگری)
– فیتیله شمع
– مداد
– شمع‌های نیمه سوخته بدون عطر
– یک کیسه پلاستیکی زیپ کیپ (کیسه‌های پلاستیکی که درشان کیپ و بسته می‌شود)
– ۱ قابلمه یا ماهیتابه
– نصف فنجان تفاله قهوه استفاده شده یا استفاده نشده
– قیچی
– ربان – دلخواه

مرحله اول
همه مواد را بر روی میزی کنار هم قرار دهید تا در هنگام کار هر چیزی که می‌خواهید دم دست‌تان باشد. این شمع قرار است یک شمع لایه‌ای باشد و ۳ لایه پارافین و ۲ لایه قهوه داشته باشد.
مرحله دوم
ظرف شمع‌تان را بیاورید، فتیله را در مرکز آن قرار دهید، مقدار اضافی فتیله را دور مداد یا خودکاری بپیچید تا فتیله، در هنگام ریختن پارافین داخل شیشه، راست بایستد.
مرحله سوم
شمع‌های نصفه را درون یک کیسه پلاستیکی زیپ کیپ قرار دهید و در کیسه را ببندید. ۴ فنجان آب درون قابلمه‌ای بریزید و آب را گرم کنید. مواظب باشید که آب جوش نیاید. آبی گرم با درجه‌ای متوسط، گرمای کافی برای ذوب کردن پارافین شمع‌ها را دارد.
مرحله چهارم
کیسه حاوی شمع‌ها را درون آب گرم بگذارید. به دقت مواظب باشید که کیسه پلاستیکی ذوب نشود. در حدود ۷ دقیقه بعد پارافین شمع‌ها باید آب شده باشد. اگر می‌خواهید بوی شمع‌تان را بیشتر کنید، چند قطره قهوه یا عصاره وانیل به پارافین ذوب شده اضافه کنید.
مرحله پنجم
حالا کیسه را از قابلمه خارج کنید و یکی از گوشه‌های آن را به وسیله قیچی ببرید. از همان گوشه بریده شده پارافین را آرام آرام درون شیشه شمع‌تان بریزید. لایه‌ای به ضخامت ۳ سانتی متر از پارافین در کف شیشه درست کنید و مواظب باشید که در هنگام کار، پارافین به لبه شیشه نریزد. اگر فیتیله در هنگام کار تکان خورد، آن را دوباره در مرکز شیشه قرار دهید.
مرحله ششم
صبر کنید لایه پارافین خود را بگیرد و بعد یک لایه قهوه به ضخامت ۳ سانتی متر در بالای آن بریزید. مطمئن شوید سطح لایه قهوه‌تان یکنواخت و ضخامت در همه جای آن یکسان است.
مرحله هفتم
یک لایه دیگر پارافین آب شده در بالای لایه قهوه بریزید. و بقیه لایه‌ها را به همان ترتیب درست کنید.
مرحله هشتم
اگر پارافین در وسط کار خود را گرفت، دوباره آن را به قابلمه آب گرم برگردانید تا ذوب شود. بعد از ذوب شدن دوباره لایه پارافین بالایی را هم بریزید و اجازه دهید شمع برای ۱ ساعت خود را بگیرد و سرد شود.
مرحله نهم
حالا فیتیله را از ۱٫۵ سانتی متر بالای سطح شمع ببرید. اگر می خواهید شمع‌تان را هدیه دهید، مقداری روبان، پارچه و … برای تزئین شمع‌تان فراهم کنید. اگر آن را برای خودتان درست کرده اید، آن را با دیگر وسایل مانند سنگ، صدف، میوه کاج و … آرایش کنید و در نقطه‌ای از خانه بگذارید، که همه هنرتان را ببینند!
نکته: اگر در خانه تنها شمع‌های عطری استفاده شده دارید، از آنها هم می‌توانید برای درست کردن شمع قهوه‌تان استفاده کنید، به شرطی که بوی‌شان در ترکیب با بوی قهوه دلپذیر شود. وانیل یا عصاره نعنا، ترکیب‌هایی عالی هستند. همچنین ممکن است در خانه شمع استفاده شده به اندازه کافی نداشته باشید، پس می‌توانید مقداری پارافین بخرید و شمع‌تان را با آن بسازید.
هشدار! برای انجام این خلاقیت در خانه از آب داغ و پارافین داغ استفاده می‌کنیم، پس مواظب باشید بچه‌ها در هنگام کار اطراف شما نباشند. هم چنین در هنگام ریختن پارافین داغ در شیشه بسیار احتیاط کنید.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید