خراسان/ اطراف ما را انواع مواد شیمیایی، مواد غذایی و نوشیدنی ها، محصولات بهداشتی، کالاهای خانگی و مبلمان فرا گرفته است. هر یک از این مواد، می تواند باعث آلودگی محیط داخلی منزل ما شود که در ادامه راهکارهایی برای خلاصی از این مشکل ارائه شده است .

تهویه ( طبیعی)و منع مصرف بیسفنول
استفاده از محصولات متنوع بهداشتی، چراغ های روشنایی و پخت وپز و مصالح ساختمانی همگی باعث آلودگی محیط منزل می شود، به همین دلیل بنیاد(BLF ) انگلستان توصیه می کند درصورت امکان به جای اسپری و فراورده های مایع از محصولات بدون عطراستفاده کنید .هنگام پخت وپز، پنجره ها را باز بگذارید و از شمع ها و عودهای متنوع بپرهیزید . همچنین بیسفنولA ، می تواند به راحتی در تماس با پوست جذب بدن شود و بر عملکرد غدد درون ریز تاثیر منفی بگذارد.90 درصد بزرگ سالان در معرض آثار ماده بیسفنول قرار دارند. محدود کردن استفاده ازمواد غذایی بسته بندی شده، توصیه به مادران برای شیر دادن به نوزادان به جای استفاده از شیشه شیر واعمال برچسب های اطلاع رسانی روی محصولات پر مصرف و مورد نیاز نوزادان، می تواند در کاهش مصرف مواد پلاستیکی موثر باشد .

تمیز نگه داشتن لوازم منزل
برای تمیزکردن لوازم منزل می توان از مواد سالم تری استفاده کرد . دو قاشق غذاخوری صابون شست و شو یا مایع سازگاربا محیط، یک چهارم فنجان سرکه و کمی بوراکس،همه چیزهایی هستند که می توانید دربطری آب گرم ریخته و اسپری کنید .

کاهش گرد و خاک، نم ورطوبت
ساده ترین راه ، شستن دست ها با صابون و آب و جلوگیری از ورود گرد وغباربا یک پارچه ( پرده) یا استفاده از فیلتربا کیفیت هواست .نم ورطوبت به دلیل رشد انواع قارچ و کپک در محیط منزل، می تواند بر سیستم تنفسی و ایمنی فرد تاثیر بگذارد.

استفاده ازرنگ و پوشش مناسب دیوارها
رنگ هایی که برای تزیین و تمیزکردن دیوارمنزل به کار می رود، بعد از خشک شدن هم مدتی طولانی می تواند باعث آلودگی محیط داخلی شود .استفاده از رنگ های طبیعی یا کاغذ دیواری های سازگار با محیط زیست، راهکاری برای رفع این مشکل است .
یک مطالعه در کشور آمریکا نشان می دهد که 45 ماده سمی در گرد و غبار داخلی منزل از جمله فتالات دیده می شود .یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید از آن جا که گرد و غبار داخلی منزل دارای انواع مختلفی از آلودگی است درواقع می توان گفت محیط داخلی به منزله پارکینگ این محصولات آلاینده تلقی می شود.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید