پرشین وی/ بازی کردن یکی از ملزومات اساسی برای حفظ سلامت و رشد صحیح کودک است. بازی یکی از مهم ترین شیوه های یادگیری کودکان است و باعث رشد توانایی های او می شود. افزایش توانایی ها و قدرت تمرکز کودک در حین بازی برای داشتن آینده ای موفق ضرروی است. بهترین بازی کودکانه نیازی به ابزار و وسایل خیلی خاصی ندارد و همه جا در دسترس هستند.


تعریف بازی کودکانه برای اوقات فراغت آنها
قبل از این که تصمیم بگیریم کدام فعالیتها برای آموزش کودک از طریق بازی بهتر است باید از خودمان بپرسیم که اصولا بازی چیست؟ بازی باید شرایط زیر را داشته باشد
سرگرم کننده و لذت بخش باشد
اهداف تعیین شده نداشته باشد
خود به خودی و داوطلبانه باشد
مشارکت فعالی را درگیر کند
یک عنصر اعتقادی و باوری را در بر داشته باشد
در ادامه شما را را ۱۵ بازی برتر کودکانه که پایه های یادگیری کودکان در بزرگسالی را می سازد و با عث تقویت هوش و مهارت های فکری وجسمی کودک می شود آشنا می کنیم.

بازی کودکانه و شن بازی
بازی با شن و ماسه یک فرصت عالی برای یادگیری پایه های علمی و توسعه اعتماد به نفس و مهارت های فیزیکی است.
برداشتن، حفر کردن، پرکردن، الک کردن شن و ماسه به کودک می آموزد که این مواد چگونه کار می کنند در عین حال به بهبود و تقویت عضلات و هماهنگی آن ها کمک می کند. در کنار آن کار تیمی ، به اشتراک گذاری وسایل و مهارت های اجتماعی را به او می آموزد.

بازی کودکانه و آب بازی
بازی با آب به کودک اجازه می دهد تا در یک محیط امن با مفاهیم اساسی مانند حجم آشنا شود. به علاوه برای یادیگیری عواقب رفتار بسیار عالی است و به هماهنگی بین دست و چشم و قدرت فیزیکی کودک خردسال کمک می کند بازی با آب مورد علاقه تمام کودکان است.

از بازی کودکانه خمیر بازی
یکی از آموزنده ترین بازی های کودکانه خمیر بازی است که نه تنها باعث تقویت انگشتان برای آماده سازی یک عمر نوشتن است بلکه مهارت های حرکتی، خلاقیت و هماهنگی دست و چشم را آموزش میدهد.

نقش بازی کردن
اجازه دهدی بچ ها لباس های مشاغل مختلف را امتحان کنند و نقش دامپزشکف پرستار، فضا نورد، سر آشپز و غیره را بازی کنند. نقش بازی کردن کودک را با دنیای بزرگسالان آشنا می کند و باعث افزایش مهارت در تعاملات اجتماعی می شود. به علاوه باعث می شود کودک لباس پوشیدن و مراقبت از لباس های خود را بیاموزد که یکی از مهارت های لازم برای شروع مدرسه است.

عروسک بازی
ما فقط در مورد دختران صحبت نمی کنیم. عروسک بازی و ایفای نقش مهارت های اجتماعی کدک را گسترش می دد و این تخبل و نوع بیان باعث پیشرفت احساسات او می شود.

نقاشی و طراحی
اجازه دادن به کودکان برای کار کردن با رنگ ها و ابزار های نقاشی به آن ها مکم می کند جهان پیرامون خود را با حواسشان بشناسند و مهارت های پیش از نوشتن خود را افزاش دهند به علاوه با رنگ ها و ترکیبشان آشنا شوند.

لگو ، بلوک ها و پازل ها
بازی با بلوک ها و شکل سازی پایه های تفکر فضایی، مکانی، استدلال منطقی تشخیص اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف را می سازد.

موسیقی، رقص و آواز
آواز و موسیقی به شدت به توسعه زناب کودک کمک می کند و اساس مهارت های سواد آموزی و مفاهیم پایه ریاضی مانند شمارش است. علاوه بر این ریتم رفتار را بهبود داده و مهارت گوش دادن را تقویت می کند. رقص به کودک کمک می کند قدرت، هماهنگی و انعطاف پذیری اش را افزایش دهد.

بازی تخیلی
تمام بازی ها باید تخیلی باشند ولی ما به انواع بازی های تخیلی که معمولا همه کودکان انجام می دهند اشاره می کنیم. کودکان خردسال را با هیچ گونه اسباب بازی و فقط یک سری وسایل تصادفی تنها بگذارید و پس از مدتی آن ها را غرق در یک دنیای تخیلی که واقعی سازی شده میابید. به کودکتان زمان و فضای کافی برای بازی های تخیلی بدهید. این بازی ها تخیل کودک را تقویت می کند و باعث بهبود مهارت های سواد آموزی و استدلال های فکری می شود و احساسات و اعتماد به نفس او را افزایش میدهد و درک ان ها را از جهان اطرافشان بیشتر کرده و در کترل بهتر خستگی به آن ها کمک میکند.

دویدن، پریدن، بالا رفتن، شنا کردن
کودکان باید حرکت کنند. به آن ها اجازه دهید در محیط هایی امن و سالم مهارت های حرکتی خود را بهبود دهند تا اعتماد به نفسشان بالا روفته و توانایی و انعطاف و ریسک پذیری خود را افزایش دهد.

بازی در طبیعت
یادگیری کودکان در طبیعیت بسیار سریعتر رخ می دهد. بازی در طبیعت به کودک می اموزد چطور به طبیعیت اطرافش احتمام بگذارد و آغاز شناخت زیست شناسی اوست. همچنین استقلال و مورد احترام بودن را به کودک می آموزد.

بازی با حواس پنج گانه
هر بازی ای ک حواس پنج گانه کودک، لمس کردنف بوییدن، چشیدن دین و شنیدن را درگیر کند می تواند در این گروه قرار بگیرد. می توانید با یک بشقاب ژله، بازی چیدن مهره ها، یخ، دانه های رنگین کمانی و تیوب های کوچک حواس کوک را تحریک کنید تا به ساخت و ابداع و تحقیق بپردازد.

بازی های صفحه ای
بازی های صفحه ای زیادی برای کودک از سنین خردسالی تا نوجوانی وجود دارد که نه تنها سرگرم کننده هستند بلکه پتانسیل آموزشی هم دارند. این بازی ها علاوه بر تم ها از اعداد، رنگ ها، شکلها و سایر گزینه ها برای تدریس و فعالیت های گروهی کودکان را آماده می کند.

آشپزی یا وانمود کردن آشپزی
آشپزی یا تظاهر به پخت و پز و پذیرایی ترکیبی از عناصر بازی حسی مفاهیم ریاضی، ایمنی در خانه ، ریاضی پایه و تعامل اجتماعی و تفکر است.

جعبه بازی
بله درست خواندید یک جعبه مقوایی ساده می تواند یک وسیله شگفت انگیز برای بازی خردسالان باشد. این جعبه مقوایی می تواند برای کودک تبدیل به ماشین، خانه یا جایی برای استراحت باشد. یک جعبه مقوایی به همراه تکه های پارچه، کوسن، مداد و کاغذ در اختیار کودک بسازید تا جهان خود را در آن کشف کند و مانند یک مهندس چیزی جدید از آن بسازد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید