نی نی سایت/ زمانی باید شیردهی را قطع کرد؟ قبل از قطع شیردهی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ اگر می خواهید کودکتان را از شیر بگیرید حتما این ۱۰ توصیه را بخوانید.

آمادگی کودک
قبل از شروع روند قطع شیردهی از آمادگی کودک اطمینان حاصل کنید. منظور از آماده بودن کودک، توانایی در دست گرفتن شیشه شیر یا فنجان است.

تغذیه با شیر دوشیده شده
تغذیه کودک با شیر دوشیده شده می تواند باعث از بین رفتن فشار در سینه مادر شود. برخی معتقدند با شروع خشک شدن شیر، طعم آن تغییر می کند تا کودک را برای زندگی بدون شیر مادر آماده کند.

عدم تحریک نوک سینه
حرکت و اصطکاک را در محدوده نوک سینه محدود کنید. اصطکاک موجب تحریک نوک سینه برای تولید و ترشح شیر می شود.

تغییر جای خواب کودک
اگر کودک شب ها کنار شما می خوابد، او را جای دیگری بخوابانید چون در غیر اینصورت شب ها برای مکیدن سینه تلاش خواهد کرد.برنامه ریزی کنید
قبل از اینکه برای قطع شیردهی تصمیم بگیرید، برای این کار برنامه ریزی کنید. در هفته های اول می توانید یک وعده شیر دوشیده شده و در هفته های بعدی دو وعده را حذف کنید تا زمانی که به یک وعده در روز برسید و در نهایت شیردهی را قطع کنید.

تغذیه با غذای جامد
اجازه بدهید شیردهی روند طبیعی خودش را طی کند و برای قطع آن تلاش نکنید. زمانی که کودک بیشتر غذای جامد و مایعات دیگر را مصرف می کند، معمولا کمتر امکان دارد دوباره به سمت سینه شما برگردد و در نتیجه ذخیره شیر شما به طور طبیعی و بدون درد خشک خواهد شد.
ترفندهای جالب
مقداری برگ کلم بشویید و خشک کنید و آنها را داخل سوتین و روی نوک سینه قرار دهید. ممکن است به نظر عجیب به نظر برسد اما کلم درد را کاهش می دهد.

گذاشتن وقت مناسب
اگر کار می کنید و تصمیم دارید به طور ناگهانی شیردهی را قطع کنید، بهتر است دو روز اول را مرخصی بگیرید چون سینه های شما به شدت سفت شده و با تکان دادن بازوها احساس درد خواهید کرد.

داروی مسکن
از داروهای مسکن بدون نسخه برای کاهش درد استفاده کنید.

عجله نکنید
عجله نکنید چون هر چه این روند را آرام تر و کندتر انجام بدهید، درد کمتری احساس خواهید کرد.

مطمئنا مادران به دلایل مختلفی شیردهی را قطع می کنند. ممکن است کودک به اندازه کافی بزرگ شده باشد یا یک وجود عفونت باعث درد و التهاب زیادی برای مادر شده است که نمی تواند به شیردهی ادامه دهد. صرف نظر از دلیل قطع شیردهی و آشنایی با روش های انجام آن، باید بدانید که خیلی از مادران دیگر هم با این مسئله درگیر بوده اند. مشورت و صحبت کردن با آنها در مورد چالش های شیردهی مادر و شنیدن نقطه نظرات و راهکارهای این مادران برای قطع شیردهی می تواند به شما کمک کند. به خاطر داشته باشید که درد ناشی از قطع شیردهی تنها دو روز طول می کشد و بعد از آن فقط به کمی زمان نیاز دارید.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید