خراسان/ 19 ساله ام و شش ماه است با پسری آشنا شدم. متاسفانه او گُل(نوعی ماده مخدر) می کشد و در صفحه شما درباره خطرات این ماده، مطالبی را خواندم. یک بار و به مدت دو ماه به عشق من، مواد را ترک کرد اما بعد از مدتی گفت که دلم برای آن روزهایم تنگ شده و نمی توانم مصرف نکنم. الان دوباره مصرف می کند و در برابر اصرار من برای ترک هم می گوید: «نمی خواهی برو». دوستش دارم و نمی توانم از دستش بدهم و از طرفی هم نمی توانم شاهد گل کشیدنش باشم. چه کنم؟
پاسخ
مخاطب گرامی، ببینید ما هم اکنون با دو مشکل روبه رو هستیم؛ مشکل اول مصرف گل توسط پسر مورد علاقه تان است که شما دوستش دارید و مشکل دوم، علاقه مندی شما به این فرد است. همان طور که مطالبی در این صفحه درباره ماده گُل خوانده اید، متوجه شده اید که مصرف این ماده می تواند باعث وابستگی شود و از طرف دیگر حالت های غیرطبیعی در روان فرد ایجاد کند که در این مقال توضیح مجدد نمی گنجد اما مهم است بدانید که شما قرار است چه نقشی در زندگی این فرد داشته باشید. آیا می خواهید به او در ترک وابستگی اش به گل کمک کنید یا می خواهید با او ازدواج کنید و نقش همسر را داشته باشید؟ هر یک از این اقدامات نقش مربوط به خود را می طلبد. شما ممکن است بتوانید او را تشویق به ترک مصرف یک ماده کنید اما نمی توانید درمانگر و ناجی او باشید چراکه این کار نیاز به تخصص و پیگیری حرفه ای دارد.
او را به یک روان شناس معرفی کنید
پسر مورد علاقه تان در بخشی از صحبت هایش به شما گفته «اگر نمی خواهی برو» یعنی در واقع گفته که می خواهد همان طور که هست او را بپذیرید یعنی همان مصرف کننده. پس بهتر است فقط او را تشویق کنید که با یک روان شناس صحبت کند و به موضوع دیگری بپردازید از جمله دلیل علاقه مندی خودتان به او و نگرانی هایتان برای از دست دادنش که موضوعات مهمی است. همچنین ترس هایی که این روزها با آن دست به گریبانید مانند ترس از دست دادن. در این زمینه چند نکته مهم وجود دارد که بهتر است مورد توجه قرار گیرد.
حواس تان را خیلی جمع کنید
اگر تصمیم به ازدواج با این فرد را دارید، مراقب باشید که راه را اشتباه نروید. برای ازدواج مراحل تقریبا مشخصی وجود دارد از جمله: خواستگاری، آشنایی، گفت و گو، عقد و ازدواج. اگر رابطه خارج از این چارچوب است، ممکن است به شما آسیب برساند چون رابطه یک رابطه دوستی خواهد شد و نتیجه آن تغییر انتظارات و آسیب های بعد از آن. به خصوص برای شما که دختر هستید، حواستان بیشتر جمع باشد که در چنین رابطه ای ممکن است بیشتر مورد سوء استفاده قرار بگیرید، نه به خاطر دختر بودن تان بلکه به دلیل نوع رابطه و محیطی که در آن زندگی می کنید و باورهایی که درباره چنین روابطی وجود دارد. پس اگر مراقب خودتان نباشید ممکن است برای دیگران چندان اهمیتی نداشته باشد.
دلایل علاقه مندی تان را بررسی کنید
به دلایل علاقه مندی خودتان نگاهی بیندازید و ببینید چه ویژگی هایی در این فرد وجود داشته که باعث علاقه مندی شما شده است. این می تواند نشان دهنده یک نیاز مهم در شما باشد که لازم باشد با این نیاز رفتار بهتری داشته باشید. مثلا نیاز به صمیمیت یا نیاز به داشتن یک همدم و ... . به نظرتان آیا راهی که برای پاسخ به این نیاز در نظر گرفته اید، راه درستی است؟
شما عاشق این مرد نشده اید
باید متوجه باشید که شما عاشق این مرد نشده اید بلکه شما پاسخ برخی نیازهای تان را در این مرد یافته اید اما این کافی نیست و باید ملاک های دیگر هم بررسی شود، مانند فرهنگی که در آن بزرگ شده اید، موافقت خانواده، تحصیلات، نگرش ها، باورهای مذهبی، انتظارات، آمادگی تان برای ازدواج و بسیاری از موضوعات مهم دیگر. شاید به طور خلاصه همان چیزی که در جلسه مشاوره قبل ازدواج به آن پرداخته می شود. بررسی این موارد می تواند با همراهی خانواده ها و اطلاع آنان از طریق مشاور خانواده انجام شود.
نویسنده : دکتر رضا یعقوبی | روان شناس

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید