تسنیم/ شاید برای همه اتفاق افتاده باشد که به سبب یک بیماری جزئی یا خاص مجبور به مراجعه به پزشک غیر هم‌جنس شده باشند. متأسفانه عده‌ای بدون در نظر گرفتن احکام مربوط به این مسئله به بیان غیر کارشناسانه پرداختند و این اصطلاح را در بین مردم جا انداختند که «پزشکان محرم هستند». این در حالی است که برای مسائل اینچنینی نمی‌توان حکم کلی صادر کرد چرا که در صورت عدم رعایت حد و حدودها چالش‌های اخلاقی و رفتاری ایجاد می‌شود همچنان که کم نیست پرونده‌هایی که به سبب مراجعه یک زن به یک پزشک هوسران، مورد سوء استفاده جنسی هرچند جزئی قرار گرفته‌اند. البته درصد بسیار بالایی از پزشکان عزیز دارای تعهدات اخلاقی هستند، اما در هر صورت در هر قشری هستند افراد بیماردلی که همواره به در پی اهداف شوم خود هستند.
بنابراین ضمن اینکه توصیه می‌شود در صورت ضرورت مراجعه به پزشک غیر هم‌جنس، حتماً یک نفر همراه بیمار باشد، به احکام شرعی این مسئله دقت شود که در ادامه به برخی احکام مراجع عظام تقلید اشاره می‌شود.
امام خمینی(ره):
سؤال: حکم مراجعه زن به پزشک مرد یا رادیولوژی، سونوگرافی، تزریقات و جراحی زنان توسط مردان با وجود پزشک زن چیست؟
پاسخ: اگر ضرورت دارد مراجعه به مرد مانع ندارد، ولی بدون ضرورت با وجود دکتر زن به مرد مراجعه نکنند.
(استفتائات، ج 3، ص 279 س84و 85)
آیت‌الله بهجت:
در مواردی که مستلزم لمس و نظر محرم است تا به مرحله ضرورت نرسیده جایز نیست.
(مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، ج 1 ص 183
استفتائات، ج 3، ص 180، با استفاده از س 3961، 3964)
آیت‌الله سیستانی:
اگر مستلزم نگاه یا لمس حرام است با بودن متخصص زن جایز نیست مگر اینکه به متخصص زن در انجام صحیح کار اعتماد نباشد.
(مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، ج1 ص 184)
آیت‌الله مکارم شیرازی:
در صورتی که پزشک هم جنس به قدر کافی وجود داشته باشد و احساس ضرورتی به غیر هم جنس نشود به غیر هم جنس در جائی که مستلزم نظر و لمس حرام است، جایز نیست.
(مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، ج1، ص 184)
آیت‌الله نوری همدانی:
در مواردی که مستلزم لمس و نظر حرام است تا به مرحله ضرورت نرسیده جایز نیست.
(توضیح المسائل، ص 482، با استفاده از م 2437 و 2438)
آیت‌الله وحید خراسانی:
اگر زن ناچار باشد برای معالجه به مرد نامحرم مراجعه کند و مرد هم برای معالجه ناچار باشد او را نگاه کند و دست به بدن او بزند جایز است.
(توضیح المسائل، ص 667 م 2505)
رهبر معظم انقلاب
سؤال: آیا مراجعه زنان به پزشک مرد که متخصص بیماری‌های زنان است در صورتی که تخصص او از پزشکان زن بیشتر باشد و یا مراجعه به پزشک زن مشقّت داشته باشد، جایز است؟
پاسخ: اگر معاینه و درمان منوط به نظر و لمسِ حرام باشد، جایز نیست به پزشک مرد مراجعه کنند، مگر در صورتی که مراجعه به پزشک زن حاذق و متخصّص غیرممکن و یا خیلی سخت باشد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید