خراسان/ بر فردی پوشیده نیست که نوزاد تازه متولد شده تا دو سالگی بیشترین زمان را مهمان آغوش مادر است. حتی اگر مادری کارمند هستید با وجود مشغله‌های فراوان، باید توجه کنید که کودک شما تا قبل از دو سالگی ترجیح می‌دهد بیشترین زمان را با شما سپری کند. اگر تا پیش از این فکر می‌کردید نیاز کودک خواب و خوراک اوست، او با ورودش به شما نشان می‌دهد تا چه حد تشنه توجه و بازی است. این نیاز شدید او از شما یک همه فن حریف می‌سازد. اگر به اندازه کافی وسایل مختلف در آستین خود نداشته باشید تا در زمان لازم مثل سفرهای کوتاه یا صف انتظار دکتر آن‌ها را به کار بگیرید، بازنده‌ای هستید که یا بر سر خود فریاد می‌زند یا کودک. بازی چاشنی قدرتمند و هدفمند احساس امنیت است. شما با به آغوش گرفتن فرزند خود حس امنیت را در او تقویت می‌کنید، حسی که او برای ادامه زندگی به آن نیاز دارد. در ادامه می بینید چطور آستین‌های شما پر از ابزارهایی است که برای این ارتباط لازم است.

بازی کف دست و رقص انگشتان: دست عضوی بسیار گیرا برای کودکان زیر دو سال است. شما از همان نوزادی چشمان او را با رقص انگشتان‌تان جادو می‌کنید و همزمان با حرکت دستان خود، با لحنی آرام و آهنگین این عمل را برای او انعکاس می‌دهید. دست را باز و بسته می‌کنید یا انگشت اشاره را با 10 شماره از نوک بینی کودک دور و دوباره نزدیک می‌کنید و به همین آرامی تکرار می‌کنید دور، نزدیک.
ضربه و ریتم: هرکجا که هستید همزمان که ترانه مورد علاقه کودک را برایش می خوانید با دست ضربات ملایمی روی شکم یا پای او بزنید و با تند و کند شدن آهنگ، ریتم ضربات را هماهنگ می‌کنید. این کار به تکامل مهارت‌های شنیداری و همچنین درک ریتم کودک کمک می‌کند.
به همراه داشتن اسباب بازی‌هایی سبک، چرخ دار و ترجیحا از چوب: اگر کودک شما زیر یک سال است با تقلید صدا، اسباب بازی را روی دست یا پای او حرکت ‌دهید. این کار برای تقویت حواس پنج‌گانه او عالی است. چنان‌چه بالای یک سال دارد خود او از حرکت دادن این وسایل احساس قدرت و رضایت می‌کند.
دفترچه حسی: روی یک دفترچه تکه‌های مختلفی از پارچه‌ها و بافت‌های مختلف را بچسبانید و همیشه آن را همراه خود داشته باشید. این دفترچه برای تحریک حس کنجکاوی عالی است. همزمان با بزرگ تر شدن کودک می‌توانید تغییراتی در آن اعمال کنید.
بازی تقلید صدا: برای کودک از همان نوزادی صدای حیوانات یا وسایل نقلیه مختلف را در آورید، با تکرار این کار صداهای ناآشنا برایش تبدیل به صداهای آشنا می‌شود.
بازی شکلک: دو دست خود را روی چهره‌تان بگیرید و هر بار شکلک جدیدی از حالات چهره را برای کودک با ادای مناسب آن درآورید. شناخت حالات چهره، یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر بوده و هست.
نویسنده : راضیه قلی زاده


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید