چطور/ عواملی که موجب نارضایتی زوجین از زندگی مشترک می شود

 ۱. انتظارات افراطی
تحقیقات انجام‌شده در کشورهای اروپایی نشان می‌دهند که میزان تقاضای طلاق بعد از تعطیلات رسمی (یعنی در فصل‌های پاییز و بهار) بسیار بیشتر است. از آنجایی که تعطیلات در فرهنگ عامه فرصتی برای شادی و کنار هم بودن اعضای خانواده است و طلاق نیز امری نکوهیده است، معمولا همسران در دوران تعطیلات سعی می‌کنند از اختلافات گذشته چشم بپوشند و فرصتی برای شروع دوباره به یکدیگر بدهند، پس مسلما در این دوران میزان انتظارات زوجین از یکدیگر برای حفظ رابطه، افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی که میزان انتظارات بالا رفته است، اگر پیشرفت چشمگیری در کیفیت روابط اتفاق نیفتد، هریک از طرفین، دیگری را از برآورده کردن انتظارات خود عاجز می‌پندارد و شرایط وخیم‌تر می‌شود. معمولا امیدی به جان گرفتن دوباره‌ی این ارتباط وجود ندارد و احتمال طلاق بعد این دوره به علت بالا رفتن سطح انتظارات و سرکوب شدن آن، بالا خواهد بود.

۲. سکوت
طی پژوهشی اعلام شده است که صحبت کردن، حتی اگر درمورد یک فیلم سینمایی هم باشد، احتمال جدایی همسران را به نصف کاهش می‌دهد. بنابراین صحبت کردن درمورد مشکلات زندگی مشترک می‌تواند ناجی زندگی مشترک شما در بحران‌های عمیق و جدی باشد.

۳. نداشتن مهارت برقراری ارتباط
جالب است بدانید که معمولا، در خانواده‌هایی که تعداد خواهر و برادرهای زن و شوهر زیاد هستند، احتمال طلاق کمتر است. به عبارت دیگر افرادی که در خانواده‌های پُرجمعیت بزرگ می‌شوند، اکثرا توانایی و مهارت بیشتری در برقراری ارتباط با دیگران دارند و در آینده این مهارت می‌تواند به آنها کمک کند زندگی مشترک خود را حفظ کنند.

۴. عدم تمایل به شنیدن حرف‌های طرف مقابل
اگر در هنگام اوج اختلافات، کوتاه نیایید و تمایلی به شنیدن حرف‌های همسرتان نداشته باشید، احتمال طلاق در زندگی شما بالا می‌رود. پس بهتر است گاهی شنونده باشید.

۵. زندگی در دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی
کاربران فعال شبکه‌های اجتماعی بارها تجربه کرده‌اند که اختلافات و درگیری‌هایی که در گروه‌ها و شبکه‌های مجازی آنها به‌وجود می‌آید، روی روابط آنها با همسران‌شان تأثیر منفی دارد و گاهی این اثر منفی آن‌قدر جدی است که منجر به طلاق می‌شود!

۶. بحث و درگیری افراطی بر سر مسائل مالی
احتمال جدایی بین زوج‌هایی که بیش‌ازحد درمورد پول و مسائل مادی بحث و کشمکش دارند، بسیار بالاست. حتی اگر درآمد هردو طرف بالا باشد باز هم بحث‌های مالی، زندگی مشترک را در سراشیبی سقوط و جدایی قرار می‌دهد.

۷. پایین بودن سطح تحصیلات

تحقیقات نشان می‌دهند که افراد تحصیل‌کرده چه زن و چه مرد، صرف‌نظر از کشوری که در آن سکونت دارند، در زندگی مشترک خود موفق‌تر از سایرین عمل می‌کنند و میزان طلاق در میان این گروه کمتر است.
پیشنهاد می‌کنیم اگر متأهل یا در شُرُف ازدواج هستید، در زندگی مشترک خود به این نکات توجه کنید تا لذت زندگی مشترک را تمام و کمال بچشید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید