خراسان/ دختری 18 ساله هستم که خیلی از پرندگان به خصوص از یاکریم وحشت دارم. حتی از دیدن مجسمه خروس هم بدنم مور مور می‌شود. وقتی پرندگان بال‌هایشان را باز می‌کنند، گلویم خشک و همه موهای تنم سیخ می‌شود. می‌دانم پرنده‌ها به آدم صدمه نمی‌زنند ولی باز هم از آن‌ها می‌ترسم و نمی‌دانم چرا؟ کمکم کنید لطفا.

در ابتدا لازم است علت ترس خود را ریشه‌یابی کنید، یعنی مشخص کنید از چه زمانی این ترس ایجاد شده و چه موقع اولین بار و در چه سنی این ترس را تجربه کردید؟ آیا به تازگی این ترس ایجاد شده یا از سال‌های قبل این ترس را داشته‌اید؟ پاسخ به این سوال‌ها به شما کمک می‌کند تا دلیل ترس‌تان را بشناسید و راهکار منطقی‌تری برای درمان آن پیدا کنید.
اطرافیان ترس‌تان را به شوخی می‌گیرند؟
در قدم بعدی بررسی کنید آیا تجربه یا خاطره‌ای از سنین گذشته خود دارید مثلاً شما را از پرندگان ترسانده‌اند یا شاهد ترسیدن فرد دیگری بوده‌اید؟ برخورد اطرافیان با شما وقتی که می‌ترسید، چگونه است؟ آیا دلیل و توجیه می‌آورند که پرنده ترسی ندارد یا با شما همدلانه رفتار می‌کنند و ترس شما را معتبر می دانند؟ در همین باره باید بدانید اگر خانواده و اطرافیان، راه حل اول را انتخاب می‌کنند و ترس‌تان را به شوخی می‌گیرند، توجه کمتر به حرف آن‌ها تا حدودی در کاهش ترس‌تان تاثیرگذار خواهد بود.
تجربه بدی دارید یا توهمات زیاد؟
سپس به این مسئله بپردازید که وقتی پرندگان بال‌هایشان را باز می‌کنند، دیدن این صحنه برای شما تداعی کننده چه چیزی است و به دنبال آن چه افکاری به ذهن‌تان می‌آید؟ آیا به تجربیات گذشته شما مربوط است یا چیز دیگری؟ مهم است بدانیم این مشکل بر اساس یک تجربه شخصی است یا شما بیشتر به خاطر توهم و تصورات بیش از حد، درگیر این مشکل شده‌اید. در پایان توجه داشته باشید که به دلیل خاص بودن درمان چنین بیماری‌هایی، توصیه می شود به یک مشاور متخصص مراجعه کنید و بدانید بعد از چند جلسه روان درمانی، این ترس را حل خواهید کرد.
نویسنده : رمیسا ایزدپناه| کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

فناورد
فناورد آگهی