ستاره/ هنگامی که صحبت از طراحی دکوراسیون اتاق خواب می‌شود، بسیاری از افراد اهمیت نورپردازی آن را از یاد می‌برند؛ چراکه در هیجان انتخاب تختخواب و مبلمان و همچین استفاده از یک تم رنگی جذاب غرق می‌شوند. اما باید توجه داشت که برای جلوه بهتر تمامی این موارد، نور مناسب و استاندارد اولین و ضروری‌ترین گزینه است. از این‌رو در این مطلب با چندین ایده برای نورپردازی اتاق خواب آشنا می‌شوید که به کمک آن‌ها می‌توانید ضمن ایجاد ترکیب‌های رنگی جذاب، محیطی آرامش‌بخش برای خود ایجاد کنید.

ایده های نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی برای اتاق خواب به قرار دادن یک لامپ در کنار تخت خواب محدود نمی‌شود؛ بلکه ابزار و وسایل مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای یک نورپردازی مناسب استفاده کنید.


۱. ترکیبی از منابع نوری مختلف

اگر اتاق خواب شما خیلی کوچک باشد، تنها به یک منبع نوری احتیاج دارید. در غیر این صورت باید ترکیبی از منابع نوری مختلف را برای نورپردازی اتاق خواب خود استفاده کنید. ترکیب مختلفی از لامپ‌های کنار تخت، لامپ‌های ایستاده و لامپ‌های سقفی که برای مطالعه در شب، تعویض لباس و ریلکس شدن بسیار مناسب هستند، می‌توانند محیطی مناسب در اتاق خواب پدید آورند.

۲. طراحی‌های ساده
لازم نیست که یک لامپ و یا یک لوستر طراحی فوق العاده‌ای داشته باشند تا در دکوراسیون داخلی اتاق تاثیر شگرفی ایجاد نماید؛ تصویر زیر نشان می‌دهد که طراحی‌های ساده توانسته‌اند تاثیری فوق العاده روی دکوراسیون اتاق خواب ایجاد کنند.

۳. لوستر سقفی شیک

یکی از ساده‌ترین راه‌های ایجاد نورپردازی شیک در فضای اتاق خواب، استفاده از چراغ‌های سقفی به جای آباژورهاست.

۴. چراغ‌های ایستاده در اتاق خواب
لازمه یک اتاق خواب با فضای دلنشین، یک صندلی راحت است که در کنار آن یک چراغ ایستاده قرار گرفته باشد. درست مانند این اتاق دوست داشتنی؛ در طراحی این اتاق خواب از یک آباژور ایستاده استفاده شده که نور کافی را برای زمان مطالعه در شب مهیا می‌کند.

۵. چراغ‌های توکار
چراغ‌های توکار ایده بسیار مناسبی برای ایجاد یک نور ملایم و استاندارد در شب هستند و می‌توانند در زیبا کردن فضای اتاق نیز موثر باشند.

۶. لوستر‌های کریستالی
جلوه‌ای که لوسترهای کریستالی ایجاد می‌کنند قابل مقایسه با هیچ منبع نوری در اتاق خواب نیست؛ این لوسترها بسیار شکیل و زیبا هستند که فضای اتاق خواب را بسیار جذاب خواهند کرد.

۷. لوستر مدرن
در حالی که لوسترها اغلب طراحی سنتی دارند و از کریستال ساخته می‌شوند، اما تنها گزینه برای اتاق خواب‌ها محسوب نمی‌شوند. لوسترهای مدرن و زیبایی نیز برای نورپردازی اتاق، در بازار یافت می‌شوند.

۸. چراغ خواب دیوارکوب‌
استفاده از دیوارکوب‌ها و چراغ‌های دیواری، یکی از بهترین کارها برای استفاده بهینه از فضاست؛ همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، از لامپ‌های دیوارکوب‌ به شکل زیبایی برای نورپردازی استفاده شده‌است. برخی از این دیوارکوب‌ها، دارای بازوی قابل تنظیم هستند و شما می‌توانید هنگام مطالعه، آن‌ها را به راحتی تنظیم کرده و نور مناسبی را فراهم کنید.

۹. لوستر‌های شاخه‌ ای

همه چیز در مورد این اتاق جالب و با شکوه است؛ در این میان لوستر کریستالی و شاخه‌ای، بر جلوه اتاق افزوده است.

۱۰. لامپ‌های رشته‌ای در اتاق خواب
درست است که اغلب از چراغ‌های رشته‌ای، در اتاق نشیمن و آشپزخانه استفاده می‌شود، اما این بدان معنی نیست که این چراغ‌ها در اتاق خواب جایگاهی نخواهند داشت. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این چراغ‌ها در اتاق خواب، یک فضای دلنشین ایجاد کرده‌اند.

۱۱. طراحی قرینه

هر اتاق خواب نیاز به یک لامپ کنار تختخواب دارد. شما می‌توانید با انتخاب لامپ‌های مشابه در دوطرف آن، جلوه‌ای زیبا به اتاق خود ببخشید. بهتر است سایز این لامپ‌ها و منابع نوری یکسان باشد تا سبب آشفتگی در نور اتاق نشود.

۱۲. نورپردازی رنگی
یکی از راه‌های جذاب برای ایجاد فضای رنگی در اتاق خواب، استفاده از لامپ‌ها و چراغ‌هایی است که دارای روکش‌هایی با طرح و رنگ‌های فوق العاده هستند.


۱۳. لوستر‌های چوبی

در این اتاق از المان‌های مختلف چوبی برای ایجاد سبکی سنتی و یا کلاسیک در اتاق خواب استفاده شده که لوستر چوبی آن جلوه‌ای بسیار زیبا دارد.

۱۴. آباژور‌های تکی
به جای استفاده از یک چراغ خواب خسته کننده و بی روح، می‌توانید از آباژورهایی جذاب و تکی استفاده کنید. برای مثال آباژور و چراغ خواب‌هایی با طرح جغد یا طراحی برجسته از یک اسب یا حتی یک صدف زیبا!

۱۵. چراغ‌های شیشه‌ ای کلاسیک
چراغ‌های سقفی با روکش شیشه‌ای امکان پخش نور زیاد در اتاق را فراهم می‌سازند؛ به خصوص زمانی که بخواهید در شب مطالعه کنید.

سخن پایانی
یک اتاق خواب استاندارد باید ترکیبی از نور و راحتی را درون خود داشته باشد تا افراد بتوانند در آن نشسته، کتابی بخوانند و یا اوقاتی را برای ریلکس شدن در این اتاق سپری کنند. بنابراین نورپردازی اتاق خواب باید به گونه‌ای باشد که فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کند. آن‌چه که در این مقاله ارائه شد، گلچینی از ایده‌های نورپردازی اتاق خواب بود که شما می‎توانید از آن‌ها برای تامین نور اتاق خواب خود ایده بگیرید

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید