خراسان/ در طول روز شاید مجبور باشید بارها به فرزندتان نه بگویید. «این کار را نکن»، «دست نزن»، «آن جا نرو» و ... . نه گفتن اصلی‌ترین روش پدر و مادرها برای هشدار دادن به فرزندشان است اما واقعیت این است که شما نمی‌توانید در یک روز هر قدر دل‌تان خواست فرزندتان را از انجام کاری منع کنید. وقتی زیاد به فرزندتان نه می‌گویید، در درجه اول، کودک‌تان را لجباز بار می‌آورید. از سوی دیگر، نه گفتن شما گاهی باعث می‌شود فرزندتان در هیچ کاری اعتماد به نفس کافی برای تصمیم‌گیری نداشته باشد. پس باید چه کار کنید تا هم کودک‌تان را از کار اشتباه بر حذر دارید و هم اقتدار خود را از دست ندهید؟
حواس کودک‌تان را پرت کنید. وقتی می‌خواهید به درخواست او جواب منفی بدهید، به او بگویید بیا یک کار جدید کنیم یا بگویید بیا ببین دارم چه کار می‌کنم.
از افعال مثبت استفاده کنید. به جای این که بگویید: «با دست خیس کتاب را ورق نزن»، بگویید: «دست‌هایت را خشک کن و بعد کتاب را ورق بزن.»
محدودیت‌های کودک را اعلام نکنید و در عمل نشان دهید. به طور مثال؛ وقتی در حال به هم ریختن کشو است، به جای این‌که بگویید: «کشو را به هم نریز»، بگویید: «بعد از کارت، کشو را مرتب کن».
به فرزندتان حق انتخاب بدهید. به جای آن که بگویید: «نه امروز پارک نمی‌رویم»، بگویید: «به جای پارک رفتن می‌توانیم برویم دوچرخه‌سواری یا استخر؛ خودت یکی را انتخاب کن.»
قوانین را برای او از قبل مشخص کنید تا مجبور نباشید مرتب به او نه بگویید. به طور مثال وقتی قرار است به اسباب بازی فروشی بروید، به او بگویید فقط تا ۵۰ هزار تومان حق انتخاب دارد. به این ترتیب مجبور نیستید در مقابل انتخاب‌های متعدد او نه بیاورید.
حرف خود را عوض نکنید. فرزندتان باید یاد بگیرد که نه، به معنی نه است و هیچ چیز نمی‌تواند این نه را عوض کند چون شما بر اساس منطق نه می‌گویید و نه گفتن و منع کردن‌تان بر اساس یک عادت نیست.
نویسنده : رضا زیبایی | روان شناسما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید