خراسان/ مردی هستم 42 ساله، دانش آموخته علوم‌اجتماعی و راننده جاده. مدت 15 سال است که ازدواج کرده ام و دارای یک فرزند دختر 10 ساله هستم. متاسفانه از همان ابتدا به خاطر غرور و خودخواهی خانمم هیچ‌گونه تفاهمی با هم نداشتیم. چند بار قصد داشتیم از هم جدا شویم ولی با ریش سفیدی بزرگان دوباره به زندگی‌مان بر‌گشتیم. مشکل‌مان حل نشده، چه کنم؟
یک ازدواج موفق با سه مولفه معنا پیدا می‌کند و به دست می‌آید که معمولا به آن‌ها توجه نمی‌شود: 1- آمادگی: معمولا در بسیاری مواقع آن را جدی نمی‌گیریم و می پنداریم که مگر ازدواج نیاز به آمادگی دارد؟ با توجه به متن پیامک‌تان به نظر می‌رسد که شما هم چنین نظری داشته‌‌اید! 2- انتخاب: با یک آمادگی خوب می‌توانیم یک انتخاب خوب داشته باشیم. بسیاری از زوج ها بعد از انتخاب همسر، پرونده ازدواج را می بندند و فکر می کنند که دیگر تمام شد و فرد مورد علاقه خودم را انتخاب کردم و خوشبخت خواهم شد در صورتی که زندگی موفق، ساختنی است. 3- رابطه: اما مهم‌ترین مولفه؛ رابطه است. رابطه‌ای که در دل آن ارتباط بین زوج ها شکل می‌گیرد و آن ها یاد می‌گیرند که از یکدیگر و ازدواج‌شان باید مراقبت کنند وگرنه پژمرده می‌شود حتی اگر بهترین انتخاب را داشته باشند و البته این مسیر دوطرفه است و نیازمند توجه هر دو فرد. با این مقدمه، چند توصیه به شما دارم.

گفت‌وگوی همدلانه فراموش نشود
مدام در متن پیام‌تان اشاره کرده‌اید از همان ابتدا به خاطر غرور و خودخواهی خانم تان با هم تفاهم نداشته‌اید، سوال این است که برای مدیریت و حل این موضوع تاکنون چه کرده‌اید؟ آیا بدون انتقاد، تهدید، مقصر جلوه دادن و ... به گفت‌وگوی همدلانه نشسته‌اید؟ شما فرزندی 10 ساله دارید و نباید به راحتی از جدایی سخن بگویید. مهم‌ترین راهکار شما برای خروج از شرایط فعلی‌تان، صحبت کردن با خانم‌تان در این باره است.

نمی‌توانید دیگری را تغییر دهید
در تمام متن تاکید روی خودخواهی، غرور و یک سری ویژگی‌های منفی دیگر خانم‌تان است. پس نقش شما چه می‌شود؟ نقش خود را در ایجاد مشکل چه می‌دانید؟ شما نمی توانید همسرتان را یک شبه تغییر دهید اما با یک سری رفتارها می‌توانید یک زندگی بهتری برای خود و فرزندتان آماده کنید. فراموش نکنید که معمولا در خراب شدن یک رابطه زن و شوهری، مقصری نمی‌توان در ارتباط زوج ها پیدا کرد؛ بلکه هر یک از آن ها نقشی دارند که باید از آن آگاهی پیدا کنند. پس نقش خود را پیدا کنید و آن را مورد توجه قرار دهید. چه بهتر هم که تغییرات را از خود شروع کنید.

به زوج درمانگر مراجعه کنید
ظاهرا و به ادعای خودتان تا به حال چند بار قصد طلاق داشتید ولی با ریش سفیدی بزرگان دوباره به زندگی‌تان برگشتید. این اتفاق بسیار خوبی بوده اما حالا که مشکل‌تان به صورت ریشه‌ای حل نشده، توصیه می‌کنم در اولین فرصت در کنار ریش سفید خانواده به متخصص زوج درمانگر مراجعه کنید چراکه امیدوارم با یادگیری چند مهارت، روزهای خوش زندگی را هم ببینید.
نویسنده : دکتر هادی غلام‌محمدی| مشاور خانوادهما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید