آکا بلاک/ هر کشور یک کالا دارد که آن کالا در بین دیگر کشورها شناخته شده است. این کالا محبوبیت زیادی دارد چون نشانگر آن کشور است. فرش دستباف ایران یکی از کالاهایی است که در تمام دنیا درباره‌ی آن سخن می گویند و هر جا نام فرش بیاید فرش ایران به میان میاید. آغازشکوفایی هنر فرش‌بافی ایرانیان قرن ۱۶ و ۱۷ بوده است.
یکی از مهم‌ترین کالاهای تجارت ایران فرش است که در خارج از ایران مردم بابت فرش ایران هزینه زیادی می‌پردازند.
فرش دستباف ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که با هم چند ویژگی از آن را بررسی می‌کنیم:
1. فرش دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌شود که لچک ترنج پرطرفدارترین قالب آن است. بیشتر فرش‌هایی که در خانه‌های ایرانیان می‌بینید طرح ترنج است که دارای حاشیه‌هایی پهن هستند و این قالب طرح درفرش‌های دستباف ایرانی، از معماری دوره اشکانیان الهام گیری شده است.
2. فرش دستباف ایرانی جلوه زیباتری و بافت ظریف‌تری نسبت به فرش ماشینی دارد.
3. یکی از ویژگی‌های فرش دستباف ایرانی این است که در فرش دستباف، چندسانتی متر اختلاف در ابعاد قسمت‌های بالا و پایین فرش وجود دارد، و این مسئله نه تنها ایراد به شمار نمی‌آید بلکه جلوه‌ی خاصی به فرش می‌دهد. برای دیدن تقارن فرش می‌تواند فرش را از وسط تا کنید.
4. تقارن رنگ یکی دیگر از ویژگی‌های یک فرش دستباف ایرانی است. در هنگام خرید فرش دستباف به تقارن رنگ توجه کنید. فراموش نکنید که حتماً در نور طبیعی آن را بررسی کنید. این نکته حائز اهمیت است که رنگ فرش دستباف در جهت خواب آن تیره‌تر به نظر می‌رسد.
فراموش نکنید که کامل بودن طرح‌های فرش را بررسی کنید.
5. پرز فرش دستباف ایرانی باید درخشان و انعطاف پذیر باشد. اگر قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش دستباف ایرانی اختلاف داشته باشد، یعنی با استفاده از رنگ های جوهری فرش را رنگ کرده اند .این کار ممکن است باعث شود فرش رنگ بدهد.
7. فرش دستباف در تابستان سرد است و در زمستان گرم، اما فرش ماشینی به خاطر وجود مواد پلاستیکی‌اش این ویژگی را ندارد.
8. درصورتی‌که می‌خواهید از طبیعی بودن رنگ فرش اطمینان حاصل کنید می‌توانید در زمان خرید یک دستمال نمدار روی آن بکشید. اگر در آن رنگ مصنوعی شیمیایی استفاده شده باشد دستمال رنگی می‌شود.
9. استفاده از فرش دستباف به دلیل اینکه مواد شیمیایی در ان استفاده نشده برای سلامتی ضرر ندارد و برای پوست لطیف و حساس کودکان حساسیت ایجاد نمی کند.
11. فرش دستباف عمر بیشتری نسبت به فرش ماشینی دارد و زیبایی خود را از دست نمی دهد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید