نمناک/ پرده علاوه بر زیباتر نمودن خانه سبب کم نور کردن پنجره های پر نور ، درست کردن یک حریم شخصی و تنظیم گرما و سرمایی که از پنجره ها عبور می کند ، می شود . بنابراین انتخاب نوع و جنس پرده در فصل زمستان با فصل تابستان متفاوت است .
معمولا برای زمستان و فصل سرما از پرده های ضخیم استفاده میشود تا از هدر رفتن گرمای اتاق، جلوگیری شود . در این بخش شما را با دوخت ساده ترین نوع پرده برای زمستان آشنا می کنیم.

بهترین نوع پرده برای فصل زمستان:
در فصل زمستان استفاده از پارچه پشمی و طرح های شلوغ برای گرم جلوه دادن فضای اتاق بسیار مناسب است. همچنین شما می توانید پرده ای از پارچه های ضخیم و مخمل ، انتخاب کنید. این نوع پرده ها اجازه عبور و مرور هوای بیرون را در روزهای سرد سال به درون خانه نمی دهند و خانه را برای تان گرم تر می کنند.

اندازه گیری پرده :
برای دوخت پرده ابتدا باید به طور دقیق اندازه پنجره را بگیرید .
برای جلوگیری از هدر رفتن گرما پرده خود را از بالای پنجره تا زمین بگیرید.
برای عرض پرده نیز شما به حدود یک برابر و نیم تا 2 برابر پارچه نیاز دارید. مثلا اگر یک پنجره یک و نیم متری دارید ، بهتر است از یک پارچه 3 متر عرض،3 متر برای پرده و نیم متر برای والان و در کل 3 متر و نیم تهیه کنید.
ابتدا مدل مورد نظر خود را انتخاب نمایید .
پارچه را 20 تا 25 سانت بیشتر ازعرض پنجره از دو طرف و ارتفاع 40 تا 50 سانت روی زمین پهن کنید.
لایی یقه ای را که از قبل تهیه نموده اید را روی کار سنجاق کنید سپس والان و لایی را از وسط دولا کنید تا طرح کاملا به صورت قرینه در آید.
یک پتو را روی زمین زیر کار پهن کنید و لایی را به پشت کار با اتوی داغ بچسبانید .
پس از اتمام چسباندن لایی ، برای تمیز شدن کارتان لبه های کار را زیگزاگ بزنید و به آن نوار کریستالی بدوزید.
والان شما آماده است .
برای دوختن پرده اولین قدم اندازه گیری دقیق است. برای این کار عرض و طول پنجره را اندازه می گیریم . اگر دو طرف دیوار بود از دیوار تا دیوار را اندازه می گیریم و بعد ارتفاع را از سقف تا کف زمین متر می کنیم و اگر پنجره هم از عرض و هم از طول کوتاه بود، از سمت چپ و راست هر کدام 10 سانت و از پایین پنجره 10 تا 20 سانت اضافه می گیریم.
سپس نوار پرده را به پرده می دوزیم . این پرده که خیلی ساده دوخته می شود ، مختصری توسط نوار دوخته شده به بالای آن چین می خورد.
دقت کنید هنگام دوخت پرده اگر پرده به چوب پرده معمولی زده شود، 5 سانت و اگر از میل پرده حلقه دار استفاده می کنید، 8 سانت از قد پرده کم می کنیم اما اگر می خواهید به چوب پرده معمولی بزنید و چوب پرده معلوم نباشد، نباید آن 5 سانت کم شود و باید گیره پرده به سوراخ پایین نوار پرده زده شود.
اکنون پرده را به چوب پرده زیرین و والان را به چوب پرده رویی وصل می کنیم .

نکته مهم :
اگر پرده شما از نوع مخمل است به راه و بیراه پارچه مخمل توجه کنید.
دقت کنید در والان محل اتصال تکه، کاملا با ادامه طرح تطابق داشته باشد.
هنگام نصب چوب پرده آن را از 3 یا 4 نقطه به دیوار یا سقف محکم کنید تا بتواند سنگینی پرده را تحمل کند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید