مجله پزشکین/ تحقیقات چدید نشان می دهد که خانم هایی با آمادگی جسمانی بالا، ۸۸ درصد کمتر از سایرین دچار زوال عقل می شوند.
سال ‌هاست که محققان به دنبال درک این موضوع هستند که چرا زنان آمریکایی دو برابر مردان به آلزایمر مبتلا می شوند. با توجه به اینکه ابتلا به آلزایمر با افزایش سن رابطه ای مستقیم دارد (یعنی افراد مسن تر بیشتر آلزایمر می گیرند)، تئوری های اولیه حاکی از آن است که دلیل این افزایش آلزایمر در زنان به خاطر عمر طولانی تر آن هاست، چرا که به طور متوسط زنان ۵ سال بیشتر از مردان عمر می کنند. با این حال، مطالعات معیار سن تشخیص آلزایمر بین مردان و زنان نشان می دهد که پاسخ پیچیده تر است و زنان به دلایل مختلف دیگر از جمله عوامل ژنتیکی، هورمونی و .. بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری باشند.
یکی از این مطالعات نشان داد که مردان و زنان آسیب ‌پذیر بین سنین ۵۵ تا ۸۵، تفاوت مشابهی در رشد آلزایمر دارند ، به جز از سنین ۶۵ تا ۷۵ سال که ریسک تطبیقی به طور قابل ملاحظه ای برای زنان افزایش می یافت، که نشان‌ دهنده اثر متقابل بالقوه بین عوامل ژنتیکی، یائسگی و هورمونی است.
تحقیقات دیگری نشان می ‌دهد به این دلیل که مردان با سلامت قلبی ضعیف احتمالا در سنین میانی می ‌میرند، مردانی که فراتر از ۶۵ سال زندگی می‌ کنند عملکرد قلبی عروقی بهتری دارند (و احتمالا عملکرد مغز سالم ‌تر ) که ممکن است به کاهش میزان ابتلا به زوال عقل نسبت به زنان کمک کند.
با توجه به اینکه سلامت مغز شامل عوامل متعددی از جمله ورزش، رژیم غذایی، خواب و … است، تعجب آور نیست که مطالعات مختلف متغیرهای مختلف را مهم دانسته اند. با این حال یک مطالعه جدید روی زنان و زوال عقل، اطلاعاتی منحصر به فرد را در مورد یک عامل مرتبط با کاهش ۸۸ درصدی خطر ابتلا به زوال عقل معرفی می کند: استقامت قلبی عروقی بالا در اواسط زندگی
در این مطالعه، ۱۹۱ زن سوئدی ۳۸ – ۶۰ ساله تست دوچرخه ‌سواری انجام دادند و قبل از رسیدن به حالت خستگی بر اساس استقامت قلبی عروقی به سه گروه تقسیم شدند: تناسب پایین ( ۵۹ زن )، تناسب متوسط ( ۹۲ زن ) و تناسب بالا ( ۴۰ زن )
این مطالعه تا ۴۴ سال ادامه داشت، در آن زمان، ۴۴ زن دچار زوال عقل شدند: ۳۲ ٪ در گروه تناسب کم، ۲۵ ٪ در گروه تناسب متوسط، و تنها ۵ ٪ در گروه تناسب بالا. علاوه بر آن ، با توجه به رابطه بین سطح آمادگی جسمانی و زوال عقل، ۴۵ درصد از زنانی که نتوانستند آزمون آمادگی جسمانی را تکمیل کنند، دچار زوال عقل شدند.
به طور کلی، زنان در گروه تناسب بالا ۸۸ ٪ کم ‌تر از افراد گروه تناسب متوسط به این بیماری دچار شده بودند. این مطالعه چندین عامل کنترل بر سلامت مغز، از جمله سیگار کشیدن ، نوشیدن، فشار خون و سطح کلسترول را کنترل کرد. با تمام این تفاسیر ما نمی توانیم نتیجه این تحقیقات و یافته ها را به فاکتور خاصی (جریان خون، ژنتیک، رژیم غذایی و ..) تعمیم دهیم.
نتایج مشابه مطالعات دیگر نیز حاکی از رابطه وابسته به دوز بین سطح تناسب و زوال عقل پیدا کرده ‌اند، به طوری که سطوح بالاتر تناسب با سطوح پایین ‌تر زوال عقل مرتبط هستند.
این یافته ها در ترکیب با تحقیقات دیگر، در مورد مزایای ورزش در تقویت مغز، شواهدی قوی ارائه می کند که از ضرورت آمادگی جسمانی بالا برای سلامت مغز خبر می دهد.
در اینجا سه نکته برای شروع یک برنامه تناسب برای افزایش قدرت مغز وجود دارد:
آمادگی جسمانی را به عنوان “مراقبت از خود” توصیف کنید. با توجه آگاهانه به مغز خود، موفقیت شخصی و حرفه ای خود را به حداکثر می رسانید. چند دقیقه صبر کنید تا دلایل اهمیت سلامت مغز را برای خود بنویسید، و اجازه دهید آن دلایل به شما انگیزه دهند که تناسب و آمادگی جسمانی را به عنوان یک جنبه حیاتی مراقبت از خود اولویت ‌بندی کنید.
امروز را بدون توجه به سن و یا میزان تناسب اندام خود شروع کنید. با توجه به این که تغییرات مغزی مرتبط با آلزایمر حدود ۲۰ سال پیش از تشخیص بیماری آغاز می‌ شود، برای زنان ایده ‌آل است که سلامت مغز را در طول زندگی خود اولویت ‌بندی کنند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که برخی از زنان با حافظه بسیار عالی و سلامت مغز تا ۶۰ سال یا دیرتر شروع به ورزش نمی‌ کنند و این ورزش، عملکرد شناختی حتی برای افراد دارای آلزایمر متوسط را افزایش می‌ دهد. به عبارت دیگر هیچوقت برای شروع دیر نیست!
استقامت و تنوع را در روال تناسب و آمادگی جسمانی خود جای دهید. اگر به طور منظم ورزش نمی ‌کنید، با ۵ دقیقه ورزش در روز شروع کنید. اگر در حال حاضر ورزش منظم دارید، زمان بیشتری را در نظر بگیرید تا ۳۰ دقیقه فعالیت قلبی عروقی ۴ تا ۵ بار در هفته (سطح مطلوب در مطالعات متعدد در مورد سلامت و تناسب اندام مغز) دریافت کنید. سپس، در نظر بگیرید که شدت ورزش شما با تکنیک ‌هایی مانند آموزش فاصله با شدت بالا ( HIIT ) متفاوت است. در این روش ، فعالیت‌های قلبی – عروقی با شدت زیاد و یا استراحت با شدت کم تغییر می‌ کنند. همچنین با انجام فعالیت های مختلف، تنوع بیشتری را برای تمرین خود در نظر بگیرید. برای مثال، ممکن است ترکیبی از پیاده‌ روی، شنا، رقص، و دوچرخه‌ سواری ( یا گزینه ‌های شدت کمتری مثل صندلی ایروبیک، دوچرخه ‌سواری ثابت و یا آموزش بیضوی ) را مد نظر قرار دهید. قبل از انجام تغییرات در رژیم ورزشی خود با پزشک خود مشورت کنید.
این برای اولویت ‌بندی سلامتی مغزتان برای سال ‌ها است !


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

ببينو
ببينو آگهی