خراسان/ کاش والدین این کودک یا طراح لباس‌اش و ... از خود بپرسند معیارشان برای انتخاب این نوع پوشش چه بوده است؟
بازیگر کودک سریال «کرگدن» که به تازگی در شبکه‌ نمایش خانگی توزیع شده، روی فرش قرمز افتتاحیه این فیلم با لباسی بسیار نامناسب حاضر شد. نوع پوشش این بازیگر خردسال، انتقادهای زیادی را به دنبال داشت اما از منظر روان‌شناسی، آیا این انتقادها به جاست یا این‌که تنها نشان‌دهنده سخت‌گیری بیش از حد برخی افراد در این موضوع است؟

جلب توجه‌ها به پوشش نوجوان به جای هویتش
پوشاندن لباس‌های بزرگ سالان بر تن کودکان یا نوجوانان یکی از خطاهایی است که این روزها بیشتر از قبل شاهد آن هستیم. این موضوع به ویژه در دختران بیشتر دیده می شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد این رفتار می تواند آسیب‌های روانی جدی‌ به دنبال داشته باشد. از جمله مسائلی که این نوع انتخاب لباس در پی دارد، تقویت دیدگاه کالاانگاری زنان از همان سنین پایین در دختران است چراکه این نوع پوشش توجه افراد را بیش از هر چیزی به ظاهر کودک یا نوجوان معطوف می کند و هویت شخصی او از دایره توجه خارج می‌شود. از طرفی این روزها بحث استفاده غیراخلاقی از عکس کودکان با پوشش بزرگ سالان در اینترنت، یکی از موضوعاتی است که بسیار بیشتر از قبل، مورد توجه نیروهای پلیس در کشورهای مختلف قرار گرفته است.

حرفه‌ای‌ها چطور می‌پوشند؟
اما شاید با خود بگویید، نوع پوشش برای فرش قرمز استانداردهایی دارد که بازیگران حتی در سنین پایین نیز ملزم به رعایت آن هستند. واقعیت این است که حتی اگر نوع پوشش این بازیگر را با برخی دیگر از بازیگران کودک و نوجوان سینمای جهان در فرش قرمز فیلم‌ها مقایسه کنیم، متوجه تفاوتی اساسی در آن می‌شویم. به عنوان مثال اگر لباس «اما واتسون» را در افتتاحیه فیلم هری‌پاتر که از قضا در آن زمان هم‌سن بازیگر فیلم کرگدن (یعنی 10 ساله) بود، در نظر بگیریم، این تفاوت بیشتر خودش را نشان می‌دهد. در واقع این اصلی بدیهی است که قرار نیست بازیگران کودک و نوجوان مانند بزرگ سالان لباس بپوشند و تا وقتی کودک هستند، لباس‌شان نیز تا حد زیادی کودکانه خواهد بود.

معیار انتخاب این لباس چه بوده؟
شاید بهتر باشد والدین این کودک، طراح لباس او و دیگر افرادی که به او برای انتخاب لباس به این کودک مشورت داده‌اند، از خود بپرسند که معیار آن‌ها در این زمینه چه بوده است؟ اصول روان‌شناسی؟ که به شکلی واضح چنین پوششی را نامناسب می‌داند یا نوع پوشش بازیگران کودک و نوجوان در دیگر کشورها؟ که باز هم در موارد زیادی تاییدکننده چنین پوششی نیست.
نویسنده : نرگس عزیزی| کارشناس ارشد مشاورهما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید