خراسان/ دختری 25 ساله ام. تنها دختر خانواده با چند برادر. از وقتی به خاطر می آورم پدرم هیچ وقت به من ابراز احساسات و محبت نکرده است، نه به من و نه به برادرهایم. می دانم ته دلش همه ما را دوست دارد ولی این نیاز را همیشه احساس می کنم. بارها به دلیل همین کمبود با پسرهای مختلف آشنا و جذب آن ها شده ام. آرزو دارم یک بار پدرم نوازشم کند اما هنوز این آرزو برآورده نشده است. پدرم حتی وقتی از کنار من رد می شود، خودش را جمع و جور می کند مبادا دستش به دستم بخورد!

با سلام خدمت شما دوست عزیز. این طور که به نظر می رسد، مسئله اصلی شما نداشتن رابطه نزدیک با پدرتان است. در ابتدا لازم است بدانید دلیل این رفتار پدرتان چیست تا برای هر یک راهکار مناسبی پیدا کنید. از جمله این دلایل می تواند این باشد که پدر شما بیم دارند ابراز احساساتشان موجب کاسته شدن اقتدارشان در رابطه با فرزندان شود یا این که نقش خود را صرفا تامین نیازهای زیستی فرزندان می دانند و وظیفه محبت به فرزندان را وظیفه مادر می دانند و فکر کنند ابراز احساسات به صورت مستقیم برای یک مرد مناسب نیست یا ممکن است اصلا یاد نگرفته باشند که چگونه باید احساساتشان را بروز دهند.
اولین کار، پذیرش است
اولین کاری که بهتر است در مواجهه با این شرایط انجام دهید، پذیرش این رفتار پدر است. سعی کنید دردهای هیجانی و حس خشم خود را تسکین دهید و از عزت نفس تان حفاظت کنید. چون به هر حال شما فقط می توانید تنها روی خودتان کنترل داشته باشید و رفتار پدرتان یا هر فرد دیگری دست شما نیست.
توصیه هایی برای کاهش فاصله با پدر
علاوه بر این، پس از بررسی دلایل رفتار پدرتان متناسب با هر یک، شما می توانید با ایجاد تغییراتی در رفتار خود در واکنش های معمول پدرتان تغییراتی ایجاد کنید هر چند باید صبور باشید چون مدت زمان طولانی شما و پدرتان الگوی رفتاری خاصی با هم داشته اید و تغییر آن برای هر دوی شما می تواند دشوار باشد. در این جا به چند مورد از کارهایی که می توانید برای کاهش فاصله با پدرتان انجام دهید، اشاره می کنیم:
فهرستی از نقاط قوت و توانمندی های پدرتان تهیه کنید. پس از این کار به احتمال زیاد از احساسات منفی شما نسبت به پدرتان کاسته می شود و ابراز نکردن احساسات از جانب او را به عنوان یکی از جنبه های منفی ایشان در نظر می گیرید نه کل شخصیتشان.
سعی کنید جنبه های مثبت را بیان و پدر را برای آن ها تحسین کنید. به این طریق نه تنها پدرتان احساس مثبتی نسبت به خود پیدا می کند بلکه این روش ابراز احساسات شما می تواند الگویی باشد تا ایشان نیز به همین طریق با شما برخورد کند.
مسئولیت پذیر باشید: سعی کنید گشاده رو باشید، مسئولیت هایتان را بپذیرید و همواره احترام ایشان را نیز حفظ کنید. با این کار شما این پیام را می رسانید که در هر صورت مراقب احساس بزرگ تری و اقتدار ایشان هستید.
سعی کنید با هم فعالیت مشترک داشته باشید. این فعالیت
می تواند شامل دیدن یک مجموعه تلویزیونی با یکدیگر تا دو نفره رفتن به پارک یا جلسه سخنرانی باشد. با این روابط دو نفره، علاوه بر این که باعث می شوید به صورت راحت تری با یکدیگر برخورد کنید، می توانید موضوعی مشترک برای صحبت کردن داشته باشید.
برای روز پدر یا تولدش هدیه ای بخرید و سعی کنید او را شگفت زده کنید. به این طریق به او این پیام را انتقال می دهید که برایتان مهم است. در ضمن در این موقعیت ها می توانید کمی از عرف او هم خارج شوید و او را در آغوش بگیرید.
خلاق باشید. راه های دیگری برای کاهش این فاصله بیابید و در صورتی که فکر می کنید به تنهایی قادر به حل این مسئله نیستید، می توانید به یک مشاور یا روان شناس خانواده مراجعه کنید.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید