خراسان/ بچه ها وسایل آشپزخانه را دوست دارند. در واقع بچه ها عاشق چیزهایی هستند که بزرگ تر ها با آن سروکار دارند. آن ها به خصوص در سنین کم، تمایل اندکی به اسباب بازی های رنگارنگ شان نشان می دهند؛ اما کفگیر، ملاقه و قابلمه بسیار سرگرم شان می کند و این برای والدین عجیب است. در واقع آن ها در پی شناختن دنیای بزرگ ترها هستند. ما هم باید به جای این که از این رفتارهای طبیعی شان عصبانی شویم و سر آن ها جیغ بکشیم، از همین اول با فضای آشپزخانه آشنایشان کنیم. دختر و پسر هم ندارد. چه بسا پسرانی که بهتر از دختران بتوانند در کارهای آشپزی و آشپزخانه داری موفق شوند و حتی شغل آینده شان را هم با همین علاقه انتخاب کنند. پسر کوچکی را می شناختم که مادر پزشکش می گفت بیشتر از هر چیز به شیرینی پزی علاقه دارد. علاوه بر این، کار در آشپزخانه تنها به معنای یادگیری مهارت های خانه داری و آشپزی نیست، بلکه در کنار لذت بردن از بازی می توان مهارت هایی مثل نظم، تمیزی، خلاقیت و... را هم آموزش داد. اما چطور می توانیم از فضای آشپزخانه، کارگاهی آموزشی بسازیم:


چند قدم برای تبدیل آشپزخانه به کارگاه یادگیری مهارت ها:
سعی کنید آشپزخانه تان را برای حضور بچه ها ایمن کنید.

در سنین پایین تر محافظ در کابینت کارایی خوبی دارد؛ اما حتما یک کابینت را با وسایل غیر خطرناک در نظر بگیرید تا کودک بتواند آن را بیرون بریزد و دوباره همراه شما بچیند. این کار هم حس کنجکاوی او را درباره سایر کمدها مهار می کند و هم هنگام آشپزی شما باعث سرگرمی او می شود.
از همان آغاز، وسایل خطرناک را برایش مشخص کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید به آن ها دست بزند. اجاق گاز، انواع کاردها و چاقوها، وسایل برقی و... از جمله وسایل خطرناکند، اما در عین حال به او بگویید که دست زدن به برخی وسایل اشکالی ندارد.
در سنین بالاتر او را به مشارکت دعوت کنید. از او بخواهید برای شما برنج یا عدس پاک کند. ظرف ها را بیاورد و ... حتی اگر او در انجام این کارها خرابکاری کرد، صبوری کنید و برایش روش درست را توضیح دهید. یادتان باشد کودک بدون اشتباه کردن، راه درست را یاد نمی گیرد.
بهترین و مفرح ترین کار برای کودک، کیک یا شیرینی پختن همراه اوست. این کار را به عنوان تشویق و جایزه در نظر بگیرید و فرصت مشارکت دهید. هم بزند، مخلوط کند، مواد را بریزد. مطمئن باشید او از این همراهی بسیار لذت می برد و خاطره خوشی برایش رقم می خورد.
می توانید هنگامی که چند نفر از دوستانش در خانه مهمانتان هستند این کار را به صورت گروهی انجام دهید تا درباره تقسیم کار و همکاری هم بتوانید به او توضیح دهید.
حتی در رفت و روب آشپزخانه هم او را سهیم کنید و مفهوم نظافت را در همان حین به او آموزش دهید.
فراموش نکنید مهم ترین عنصر در ایجاد چنین رابطه ای صبر است و باور کنید آموزش مهارت ها و ایجاد لذت در فرزندتان بیشتر از مقررات همیشگی نظافت و مرتب بودن خانه اهمیت دارد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید< a href= 'https://t.me/akharinkhabar' > ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید