عصر ایران/ مشاهده اولین قدم‌های فرزند برای هر والدی به شدت لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است. روروَک اختراع شد تا دستیابی به چنین رویایی سریع‌تر محقق شود. حداقل از نظر روانی، کاربرد روروَک برای کودکان به آن‌ها احساسی آمیخته از شادی و اعتماد‌به‌نفس هدیه می‌دهد اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود! بر اساس مطالعات انتشار یافته از مجله تکاملی و رفتاری طب اطفال، روروَک در تعداد زیادی از موارد گزارش شده منجر به تاخیر در توسعه فرمان‌های حرکتی مغز کودکان می شود و حتی می‌تواند منجر به اختلال در تکامل ذهنی آن ها شود.

استفاده از روروَک ضمن قرار دادن کودک در معرض حوادث مختلف، فرصت یادگیری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی آن هم به صورت طبیعی را از او می‌گیرد. مطالعه‌ای از کتابخانه دیجیتال ساینس دایرکت نشان داده است که روروَک با ایجاد تداخل در روند یادگیری ذاتی، منجر به تاخیر در تکامل فرمان‌های حرکتی صادره از مغز کودک برای حداقل چندین ماه خواهد شد. به نظر می‌رسد این تاخیر دست کم بیش از سه روز به ازای هر 24 ساعت استفاده از روروَک باشد اما قطعا اساسی‌ترین مشکل در این باره ، تاخیر در تکامل ذهنی کودکان است. این تاثیر گاهی تا حتی 10 ماه پس از توقف استفاده از روروَک نیز استمرار داشته است. دکتر «پلیکر»، متخصص اطفال می گوید : «کودکانی که به صورت طبیعی بزرگ می‌شوند و راه رفتن را بدون عجله(اشاره به استفاده از روروَک) می‌آموزند نه تنها از نظر عضلانی پایدارتر هستند بلکه اعتمادبه‌نفس و قدرت ذهنی بیشتری نیز دارند».
مزایای چهار دست‌و‌پا رفتن کودکان
در ضمن و با استناد به پژوهش‌های چاپ شده در مجله «داینامیک کایروپراکتیک»، حرکت چهار دست و پا فرایندی فوق‌العاده پیچیده است که استفاده از هر دو نیمکره چپ و راست مغز و در عین حال هماهنگی دقیق میان آن‌ها را طلب می‌کند. این هماهنگی، فرد را برای دست‌یابی به موفقیت‌های آکادمیک در آینده مستعدتر می‌سازد. بدین ترتیب بهترین روش برای کمک به فرزندان این است که اجازه دهیم خودشان راه رفتن را بیاموزند و ما تنها محیطی ایمن و مناسب را در اختیارشان قرار دهیم!
منبع: عصر ایران

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید< a href= 'https://t.me/akharinkhabar' > ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید