خراسان/ کارمند و متاهل هستم و حقوقم پایین است. به همین دلیل برای تامین هزینه‌های زندگی مجبورم با ماشینم هم کار کنم. مشکل من در زندگی‌مشترکم این است که همسرم شاغل است و درآمد نسبتا خوبی دارد ولی هیچ‌گونه کمکی در تامین هزینه‌های جاری به من نمی‌کند و فقط بخشی از درآمدش را برای خرید مسکن در آینده پس‌انداز می‌کند.

طبق آن‌چه در پیامک‌تان به آن اشاره کرده‌اید، یک سری مسائل باعث ایجاد فاصله عاطفی میان شما و همسرتان شده است. با توجه به اشتغال‌تان در دو شغل برای تامین هزینه‌های زندگی، رابطه ای گرم بین دو طرف شکل نگرفته و بیان انتظارات از همدیگر به صورت صمیمانه رخ نداده است.زوج ها باید بتوانند نیازهای همسرشان را مانند نیازهای خود درک کنند و از خود محوری‌شان بکاهند. با توجه به این‌که همسرتان شاغل و شما شاکی هستید که چرا همه درآمدش را در زندگی‌مشترک خرج نمی‌کند، چند توصیه برای حل مشکل پیشنهاد می‌شود.
شاید به شما اعتماد ندارد
درست است که مرد وظیفه دارد خرجی بدهد ولی باید در زندگی‌مشترک تعامل وجود داشته باشد. زمانی‌که زن و مرد به یکدیگر اعتماد متقابل داشته باشند و در قضاوت درباره هم منصف باشند، بیشتر احتمال دارد که رفتارهای مثبت انجام دهند و از رفتار منفی اجتناب کنند و در نتیجه زندگی شیرین‌تر خواهد بود. این‌که چرا همسر شما در زندگی مشترک درآمدش را در اختیارتان قرار نمی‌دهد، باید بررسی شود. شاید به شیوه پس انداز شما اعتماد ندارد یا شما را فردی ولخرج می‌داند. هرچه زودتر باید درباره مسائل مالی و اولویت‌ها در خرج کردن با یکدیگر صحبت کنید تا شفاف سازی لازم صورت گیرد.
نارضایتی خود را ابراز کنید
صحبت کردن و گوش دادن، مهم‌ترین اصل در رسیدن به هر تفاهمی است. وقتی شریک زندگی شما به شیوه‌ای رفتار می‌کند که از آن ناراحت هستید، راه‌حل این است که نارضایتی خود را ابراز و برای یافتن راه‌حل مناسب با هم گفت‌وگو کنید. درباره مسائل اقتصادی خانواده و این که چگونه درآمدهایتان را خرج کنید، با هم صحبت کنید و در مذاکره به دنبال یک نتیجه عادلانه باشید. از آن‌جایی که این قبیل مسائل می‌توانند تنش‌زا شوند، توصیه می‌شود وقت و جای مناسبی را برای آن انتخاب کنید.
شاید خانم‌تان از تنبل شدن‌تان می‌ترسد
بعضی زن‌ها فکر می‌کنند اگر درآمدشان را به درآمد خانواده تزریق کنند، به تدریج باعث تنبلی و بی‌مسئولیت شدن شوهرشان می‌شوند یا بعضی از مردها فکر می‌کنند که همسرشان درآمدش را برای چیزهای کم ارزش هزینه می‌کند. برای خنثی کردن این تصورات، از برنامه‌ریزی کمک بگیرید.
یعنی مشخص کنید هر کدام از شما می‌خواهید درآمدتان را در چه زمینه‌ای از اقتصاد خانواده خرج کنید. برای مثال تعیین کنید کرایه خانه از حقوق کدام‌تان پرداخت شود یا خرید خانه به عهده کدام‌تان باشد. درباره برنامه‌هایتان صحبت کنید و به قول معروف سنگ هایتان را با هم وا بکنید تا بتوانید در بلند مدت به آن وفادار بمانید.
شاید نظرش را برای خریدها نمی‌پرسید
فرقی نمی‌کند که زن خانه هستید یا مرد خانه. به یاد داشته باشید که اشتغال همزمان هر دوی شما به خاطر هدفی بوده است: «بهتر کردن حال زندگی مشترک‌تان». بنابراین همیشه برای خریدن وسیله جدیدی در زندگی، نظر همدیگر را بپرسید و بررسی کنید تا اگر جای خالی مهم تری وجود دارد، اول آن را پر کنید. در پایان تاکید می‌کنم برای ایجاد صمیمیت و احساس رضایت در زندگی مشترک از یک زوج درمانگر متبحر کمک بگیرید.
نویسنده : حسین شرافتی| دانشجوی دکترای روان‌شناسی


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید