هنر زندگی/ جلب اعتماد همسر آن هم بعد از شکستن یک عهد مانع از بزرگ شدن شکاف در رابطه زناشویی خواهد شد. بی اعتمادی، عدم تلاش زوجین و مقصر دانستن دیگری در بسیاری از موارد تبدیل به یک معضل بزرگتر شده و در طول زمان مسائل را پیچیده می کند. عهد شکنی از هر نوع و با هر شدتی که باشد عامل اصلی بی اعتمادی بین زوجین است. جلب اعتماد در هر مرحله از رابطه اهمیت داشته و نیاز به یک تلاش مداوم دارد. برای داشتن یک رابطه سالم و شاد هر دوی شما نیاز به آرامش روحی که از طریق اعتماد باشد، نیاز دارید. وفاداری و پایبند بودن در رابطه لازمه اعتماد است اما باید بدانید این مفاهیم تنها مربوط به تعهد در رابطه جنسی نبوده بلکه اعتماد دارای مفهوم عمیق تری است که در ادامه این مطلب درباره حفظ و ایجاد آن صحبت کرده ایم.
چه زمانی باید جلب اعتماد همسر خود را جدی بگیرید؟
شاهد هستیم بسیاری از زوج های جوان به جای تجدید عهد و جلب اعتماد همسر شان، در مواقعی که با مشکلی مثل خیانت رو به رو می شوند، عجولانه تصمیماتی از روی هیجان می‌گیرند. گذشته از عهدشکنی و روابط فرازناشویی موقعیت های مختلف دیگری هم ممکن است بی اعتمادی را ایجاد کند.
بی اعتمادی به هر دلیلی که میان شما و همسرتان ایجاد شده باشد، برای گذر از آن نیاز به تلاش مشترک هردوی شماست. البته کسی که موجب بی‌اعتمادی شده مسئولیت بیشتری دارد، اما این موضوع، توجیه خوبی برای منفعل بودن شما در رابطه نیست. بنابراین طرفی که بی اعتمادی را ایجاد کرده باید مسئولیت را قبول کرده و برای نشان دادن حسن نیت خود تلاش کند. در عین حال طرف مقابل هم باید در جهت اعتماد دوباره گام بردارد و تمام مسئولیت را به دیگری واگذار نکند.
مراحل جلب اعتماد همسر
اگر به دنبال جلب اعتماد همسرتان هستید برای به دست آوردن اعتماد او بهتر است از مراحل زیر عبور کنید. حتی اگر به تازگی کاری کرده اید که اعتماد شریکتان سلب شده است، برای تجدید اعتماد باید تلاش خود را بکنید.

انتظار خشم او را داشته باشید

در اولین برخوردها منتظر خشم وی باشید. خشم و ناراحتی طبیعی ترین عکس العمل ها در یک رابطه ضربه دیده است. شما صادقانه و خاضعانه تمام ماجرا را بدون پنهان کاری تعریف کنید و اجازه دهید شریکتان هیجاناتش را تخلیه کند.

با پذیرش مسئولیت او را آرام کنید

تمام مسئولیت اتفاقی که افتاده است را بپذیرید و اشتباه خود را قبول کنید. با بیان جمله ای مثل "من می دانم کار خیلی بدی کرده ام و در برابر تو مقصرم" نشان داده اید که او و رابطه تان ارزشمند است. 

با عذرخواهی نشان دهید او را درک می کنید
با فروتنی عذرخواهی کنید. این اولین گامی است که به سمت جلب اعتماد وی می توانید بردارید. احساسات وی را تصدیق کنید و به او بفهمانید از کاری که کرده اید عمیقا پشیمان هستید. فراموش نکنید انکار کردن و کوچک جلوه دادن کارتان یا بیان دلایلی که شما را به این عهدشکنی وادار کرده است، فقط آتش خشم وی را شعله ورتر می سازد و شما را فردی بهانه تراش و غیرقابل اعتماد جلوه می دهد. آسیب های دروغ گفتن به همسر بسیار خطرناک تر می تواند باشد.

به دنبال جبران باشید

از همسرتان بپرسید چه کاری برای جبران می توانید بکنید؟ ممکن است اشتباه شما غیرقابل جبران باشد ولی پرسیدن این سوال به شریکتان حس خوبی می دهد و نشان می دهد شما واقعا در صدد جبران هستید. باید به مواردی که قول آن را داده اید، متعهد بوده و به آن ها عمل کنید. قولی بدهید که مطمئن باشید می توانید به آن عمل کنید.

با اعتماد سلب شده خود چه کنم؟
اگر شما فردی هستید که بی اعتماد شده اید اول بررسی کنید که چه اتفاقی افتاده است. سعی کنید کل مسئله و ماجرا را به صورت شفاف بفهمید. سعی نکنید احساساتتان را سرکوب کنید یا خود را بی تفاوت نشان دهید. کاملا متوجه احساسات خود باشید و به خود زمان دهید و حرف های همسرتان را بشنوید. ببینید آیا از کاری که کرده پشیمان هست یا نه؟ قصد عذرخواهی دارد یا نه؟
اگر از شما عذرخواهی کرد، فکر کنید ببینید می توانید بگذرید؟ این شمایید که باید تصمیم بگیرید. پس صبور باشید و صحبت کنید. توقعاتتان را بیان کنید و بگویید در چه صورتی او را می بخشید و از این پس چه می خواهید؟
اگر مشکل شما حادتر است، مثلا خیانت رخ داده یا آسیبی که به شما وارد شده بیش ازحدی است که بتوانید بگذرید؛ بهتر است از فردی قابل اعتماد جهت تصمیم گیری مشورت بگیرید. اما از آن جا که در چنین شرایطی احساسات بر شما غلبه می کنند نصیحت ها کمترین تاثیر را خواهد داشت. مشاوران روانشناسی با آگاهی از احساسات و هیجانات شما می توانند به شما برای گرفتن یک تصمیم گیری مناسب هدایت کنند.

راهکارهای کلی افزایش و جلب اعتماد همسر
1- به تعهدات خود پای بند باشید. هر یک باری که قولی بدهید و به آن عمل نکنید زمینه را برای کم شدن اعتماد طرف مقابلتان فراهم می کنید.
2- به همسرتان نشان دهید که حواستان به او هست و خواسته ها و نیازهایش را در نظر می گیرید. این به معنی نادیده انگاشتن خودتان نیست بلکه باید تعادلی بین خواسته های خود و خواسته های شریکتان برقرار کنید.
3- حواستان باشد رازهای وی را فاش نکنید. این کار شدیدا به اعتماد وی آسیب می رساند.
4- اگر می خواهید به شما اعتماد کنند، خودتان هم باید اعتماد متقابل داشته باشید.
5- اشتباهاتتان را بپذیرید. هر انسانی اشتباهاتی مرتکب می‌شود، مهم این است که اشتباهاتتان را بپذیرید و آن ها را تکرار نکنید.
6- به حریم خصوصی شریک‌تان وارد نشوید و در آن سرک نکشید. هر کس نیاز به فضای خصوصی دارد. سعی کنید این مرز را شناسایی کنید و به آن احترام بگذارید.
7- از شریکتان در مواقع لزوم حمایت کنید و به او ثابت کنید که در مواقع بحرانی می توانید به کمکش بشتابید.
8- به درد و دل های او گوش دهید و حواستان باشد از آنچه که در موردش می دانید در مواقع بحرانی علیه اش استفاده نکنید. این کار شدیدا اعتماد میان فردی را از بین می برد.
9- از کلمات تحقیر آمیز و فحش های رکیک بپرهیزید.
10- در صدد حل اختلافات و درمان آسیب های خیانت به کمک متخصصان و مشاوره خیانت باشید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید