ستاره/ تخم کتان در مناطقی از هند و مدیترانه شرقی کشت می‌شود. سابقه استفاده از این گیاه به دوران باستان باز می‌گردد که در مصر و اتیوپی کشت و به عنوان غذا و دارو استفاده می‌شده است.
بذر کتان یک کپسول خشک و گرد است که حاوی تخم‌های براق و قهوه‌ای رنگی است. تخم کتان دارای مصارف مختلفی است، از پارچه بافی، رنگ و کاغذ گرفته تا دارو، صابون و حتی تور‌های ماهیگیری.
تخم کتان سرشار از اسید‌های چرب امگا ۳، لیگنین (یک فیتواستروژن که از بدن در برابر برخی از سرطان‌ها محافظت می‌کند) و آنتی اکسیدان‌ ها است. حضور این مواد موجب پایداری قند خون نیز می‌شود.
یک قاشق غذاخوری تخم کتان (۲۸ گرم) شامل مواد مغذی زیر است:

مواد موجود میزان

کالری ۵۵
چربی ۴.۳ گرم
سدیم ۳.۱ میلی گرم
کربوهیدرات ۳ گرم
فیبر ۲.۸ گرم
قند ۰.۲ گرم
پروتئین ۱.۹ گرم
آهن ۱.۸ میلی گرم
پتاسیم ۲۱۷ میلی گرم
کلسیم ۷۳ میلی گرم

طرز تهیه ماسک تخم کتان برای صورت

برای تهیه ماسک تخم کتان برای صورت به روش زیر عمل کنید:
مواد لازم:
۲ قاشق غذاخوری تخم کتان آسیاب شده
۴ قاشق غذاخوری آب تصفیه شده
۱ قاشق چایخوری پودر خشت خاکی یا خاک رس آرایشی (Fuller’s earth)
نصف قاشق چایخوری عسل
دستور تهیه:
پودر تخم کتان و آب را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید.
اجازه دهید مخلوط ۱۵ دقیقه بماند تا غلیظ شود.
حال پودر خاک رس و عسل را به آن اضافه کنید و به خوبی ترکیب کنید.
ماسک را روی صورت و گردن (بجز چشم ها) بمالید.
اجازه دهید ماسک ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت بماند.
برای شستشو، ماسک را با آب مرطوب کرده و روی صورت به مدت دو دقیقه ماساژ دهید.
سپس با آب ولرم بشویید.
نکته مهم: از آنجایی که شستشوی ماسک زیر دوش بسیار آسان‌تر است، می‌توانید حدود ۲۰ دقیقه قبل از حمام، ماسک را استفاده کنید و در حمام آن را بشویید.

فواید پودر خشت خاکی
پودر خشت خاکی یا خاک رس آرایشی (Fuller’s earth)، روغن اضافی را از پوست جذب می‌کند، منافذ آن را باز می‌کند و به کنترل آکنه کمک می‌کند. همچنین لکه‌ها و تیرگی‌های پوست را محو کند. بدین ترتیب پوستی صاف و بی نقص را به شما هدیه می‌دهد. برای تهیه خاک رس آرایشی می‌توانید به فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی یا فروشگاه‌های آنلاین مراجعه کنید. در صورت نیافتن این پودر، می توانید ماسک را بدون آن تهیه کنید.
در ادامه به برخی پرسش‌های رایج در زمینه استفاده از ماسک تخم کتان بر روی پوست صورت پاسخ می‌دهیم.

پاسخ به همه سوالات درباره تاثیر تخم کتان بر پوست
۱. چرا از ماسک تخم کتان برای صورت استفاده می‌شود؟

مصرف تخم کتان نه تنها از دید تغذیه ای، بلکه در مصارف پوستی نیز مفید است. پژوهش‌ها نشان داده است که استفاده مداوم از تخم کتان بصورت موضعی باعث شفافیت پوست می‌شود (به ویژه اگر به عنوان ماسک استفاده شود). تخم کتان به روش‌های متفاوتی بر روی پوست شما تاثیر می‌گذارد:
تاثیر خوردن تخم کتان بر پوست
تخم کتان دارای آنتی اکسیدان است که به محافظت از پوست در برابر عوامل تنش زای محیط کمک می‌کند. همچنین، اسید‌های چرب امگا ۳ موجود در تخم کتان، پوست را شاداب و درخشان می‌کند.
تاثیر استفاده از تخم کتان بر روی صورت
می‌دانیم که مصرف خوراکی تخم کتان برای بدن بسیار مفید است. اما آیا این تنها راه برای به بهره بردن از مزایای تخم کتان برای پوست است؟ آیا می‌توان تخم کتان را روی صورت مالید و از مزایای آن بهره برد؟
روش‌های بی شماری برای استفاده موضعی از تخم کتان بر روی پوست وجود دارد (البته مصرف خوراکی و موضعی تخم کتان در کنار هم، بیشترین تاثیر را دارد). استفاده از تخم کتان خیس خورده و آسیاب شده که به صورت ماسک در آمده، موجب کاهش منافذ پوست و تقویت آن‌ها می‌شود.

۲. آیا تخم کتان پوست را پاکسازی می‌کند؟
تخم کتان برای بهبود آکنه مفید است. اسید‌های چرب امگا ۳ موجود در تخم کتان باعث کاهش التهابات پوست شده و با آکنه مقابله می‌کند. این خواص تخم کتان حتی در صورت استفاده موضعی نیز موثر است. استفاده از ماسک تخم کتان پوست را مستحکم می‌کند و منافذ آن را از بین می‌برد و به حداقل می‌رساند. بدیت ترتیب ظاهری صاف و شفاف به پوست می‌بخشد؛ بنابراین، می‌توان گفت که تخم کتان پوست را پاکسازی می‌کند.

۳. آیا تخم کتان برای برطرف کردن چین و چروک مناسب است؟
تخم کتان برای برطرف کردن چین و چروک نیز مفید است. اسید‌های چرب موجود در تخم کتان، پوست را آبرسانی و مرطوب می‌کنند و باعث می‌شوند پوست صاف و نرم شود. همچنین تخم کتان از خشک شدن پوست جلوگیری کرده و از ایجاد خشکی، خطوط ریز و چین و چروک جلوگیری می‌کنند.

۴. آیا تخم کتان برای درمان آکنه مفید است؟
تخم کتان برای برطرف کردن آکنه و جای جوش‌ها مفید است. استفاده موضعی تخم کتان، به صورت ماسک صورت، باعث کاهش روغن اضافی روی پوست شده و موجب جلوگیری بروز آکنه و برطرف شدن جای جوش می‌شود.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید