آخرین خبر/ شما هم آرزو داشتید به جای موهای خشک، موهای خوش‌حالت و ابریشمی داشته باشید؟ مثل موی مدل‌های تبلیغ شامپو؟ شاید برای رسیدن به ظاهر دلخواه‌تان کافی باشد علت خشکی مو را بفهمید و به توصیه‌ها عمل کنید.
مو معمولا به این دلیل خشک می‌شود که پوست سر چربی کافی برای مرطوب نگه داشتن آن ندارد یا آنکه مو رطوبت خود را از دست می‌دهد.

پوست سر چربی کافی ندارد
موی سر مرطوب کننده‌ی طبیعی در خود ندارد و برای حفظ رطوبت و درخشندگی به چربی که در ریشه‌ی مو وجود دارد، وابسته است. گاهی اوقات پوست سر به اندازهِ‌ی کافی چربی نمی‌سازد و منجر به خشکی مو می‌شود (و بالعکس، ترشح بیش از اندازه‌ در ریشه منجر به چرب شدن موها می‌شود). با بالا رفتن سن، موها به طور طبیعی چربی خود را از دست می‌دهند. از آنجا که ریشه‌ی مو در زیر پوست سر قرار دارد، پوست خشک همیشه موها را خشک می‌کند. پوست خشک سر، می‌ریزد و به دانه‌های شوره روی شانه‌های‌تان ختم می‌شود.

مو رطوبت از دست می‌دهد
هر تار موی سالم، لایه‌ی محافظی دارد به نام کوتیکول. دقیقا همانطور که ایزوگام از ساختمان دربرابر آسیب باران و نور خورشید محافظت می‌کند، کوتیکول هم موها را از مضرات گرما و نور خورشید دور نگه می‌دارد. در کوتیکول سالم، لایه‌ها به هم چسبیده‌اند و رطوبت را در خود نگه می‌دارند. اما وقتی لایه‌های کوتیکول از هم فاصله بگیرند و از مو جدا شوند، مثل همیشه توانایی نگه‌داری رطوبت را ندارند و مقداری از چربی از دست می‌رود.

چیزهای زیادی به مو آسیب می‌رسانند:
بیش از اندازه شستن مو یا استفاده از برس یا شانه زبر چربی طبیعی مو را از بین می‌برد
استفاده‌ی زیاد از سشوار،‌ مخصوصا وقتی که قبل از آن از محصولات حالت دهنده‌ی حاوی الکل استفاده کرده باشید
استفاده از اتوهای صاف کننده یا فرکننده‌ی مو
قرار گرفتن مو در معرض نور خورشید،‌ باد یا هوای خشک
استفاده از محصولات شیمایی از جمله رنگ مو، پرپشت کننده‌ها و وزگیرها (ریلکسر)


راه‌حل‌های ساده
موهای‌تان را کمتر بشویید. حتی شاید بتوانید به جای شستن هر روزه، به یک تا دو بار در هفته هم اکتفا کنید (برای بسیاری همین دفعات کافی است). یک مزیت دیگر کمتر شستن موها این است که لازم نیست هر روز موها را سشوار یا اتو کنید.
از شامپوهای ملایم مخصوص موهای خشک استفاده کنید چون میزان شوینده‌هایی که موجب خشک شدن مو می‌شود در این شامپوها کمتر است
از محصولاتی برای موها استفاده کنید که الکل نداشته باشند، چون الکل موجب خشک شدن مو می‌شود
بعد از شامپو، از نرم کننده‌‌های آبرسان استفاده کنید. این محصولات موجب می‌شود کوتیکول‌ سالم بماند و چربی طبیعی مو را از دست ندهد
روغن جوجوبا یا نارگیل را روی پوست سر ماساژ دهید تا پوست دوباره مرطوب شود
بعد از به کار بستن این روش‌ها اگر هنوز موها‌ی‌تان خشک و شکننده بود از آرایشگرتان بخواهید یک نرم کننده‌ی درمانی قوی به شما معرفی کند. اگر علاوه بر خشکی، موهای‌تان در برابر سرما مقاوم نیست، ضعیف و نازک شده و ریزش مو دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.


#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید