خراسان/ پشت کنکوری هستم. نمی‌توانم روی درس خواندن تمرکز کنم. می‌ترسم با تصمیمات نابه‌جا، آینده‌ام نابود شود. خاطرات گذشته‌ام، دست از سرم برنمی‌دارد. خاطراتی تلخ و ناراحت کننده دارم. چطور فراموش‌شان کنم؟
پاسخ
مخاطب گرامی، سوال مطرح شده خیلی گنگ و مبهم است. بنابراین برای کمک و رهایی از این وضعیت در ابتدا باید مشخص کنید که اشباهات و اتفاقات تلخ گذشته، مربوط به چه مسائلی می‌شود و بعد در ادامه بسته به موارد مشخص شده، راه‌حل برایشان بیابید و اگر نیاز بود از یک مشاور هم مشورت و کمک بگیرید. همچنین جنسیت، وضعیت خانوادگی و ... خود را مشخص نکرده‌اید که تقریبا مشاوره اصولی را غیرممکن می‌کند. با این حال، چند نکته را خدمت‌تان مطرح می‌کنم.
خودتان را ببخشید
توجه داشته باشید که ماندن در این وضعیت، غصه خوردن، افسوس و حسرت گذشته را خوردن و ... حال بسیار بدی برایتان ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد اولین قدم در جهت بهبودی این مسئله، بخشیدن خودتان به خاطر اشتباهاتی که در گذشته انجام داده‌اید، باشد. بنابراین بهتر است با امید به آینده و درس گرفتن از تجربیات گذشته، سعی کنید که در زمان حال زندگی کنید و برای ادامه مسیرِ زندگی برنامه‌ریزی کنید و اقدام عملی داشته باشید.
از کنکور کمک بگیرید
شاید خود مسئله کنکور، فرصت مناسبی برای ایجاد یک تغییر اساسی در خود شما و زندگی‌تان باشد. در اولین فرصت برای مطالعه مباحث کنکور و موفقیت در آن برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید به پیاده کردن آن برنامه. هر زمان که ذهن‌تان به اتفاقات گذشته منحرف شد، بلافاصله بر روی یک برگه کاغذ آن افکار را بنویسید و به آن افکار بگویید که الان درس دارم ولی بعدا به شما می‌پردازم. سپس با راهنمایی یک مشاور به حل و فصل آن افکار و رهایی از آن اشتباهات بپردازید.
نویسنده : رمیسا ایزدپناه | کارشناس‌ارشد روان شناسی

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید