خراسان/ تقریبا از 12 سالگی، زمان زیادی از اوقات ‌فراغتم را با رفیق‌هایم می‌گذرانم. دوست‌هایی که بچه‌های خوبی نیستند و حتی یک بار به خاطرشان راهی زندان شدم. بعد هم افسردگی شدید گرفتم اما نتوانستم دست از رفیق بازی بردارم. حالا می‌خواهم زن بگیرم تا رفیق‌بازی را کنار بگذارم و آدم شوم ولی والدینم خیلی مخالفت می‌کنند.
رفیق‌بازی حسابی برای‌تان دردسرساز شده و حتی راهی زندان هم شده‌اید. این‌که خودتان تبعات و گرفتاری‌های افراط در رفیق‌بازی را به خوبی می‌دانید و به آن‌ها اشاره کردید، نشان می‌دهد که رفتن به مسیر رفیق بازی از روی جهل و ناآگاهی یا احیانا فریب‌خوردگی نبوده است بنابراین تقصیر شما بیشتر می‌شود. همان‌طور که در پیامک‌تان هم اشاره کردید پایان دادن به این سبک زندگی برای‌تان سخت است ولی اگر به دنبال بهبود اوضاع هستید، نباید از این سختی بترسید چون هر کاری مشکلات خاص خودش را دارد و تغییرات همیشه همراه با نگرانی و نوعی ترس است. به طور قطع شما توان عبور از این مرحله را دارید و فقط کافی است که راه خود را پیدا کنید.
عواقب نداشتن هدف در زندگی
درباره این‌که گفتید دچار افسردگی هستید، باید خدمت‌تان عرض کنم که سبک زندگی شما و نداشتن هدف و برنامه باعث این مسئله شده و در صورت ادامه‌دار بودن، این شرایط ممکن است تشدید نیز بشود زیرا اهداف، انگیزه‌ها و برنامه‌ها هستند که به زندگی روح می‌دهند و باعث پیشرفت می‌شوند.
راه‌حل‌تان اشتباه است
در خصوص ایده‌تان برای حل مشکل رفیق‌بازی با ازدواج، هرچند درباره تحصیلات، خدمت وظیفه عمومی و شغل خودتان توضیح نداده‌اید ولی تصور می‌کنم کمی عجله کرده‌اید چون داشتن آمادگی ازدواج بسیار مهم است و از طرفی ازدواجی که به خاطر یک اتفاق دیگر یا مصلحتی انجام شود به هیچ عنوان پایداری لازم را نخواهد داشت و به طور قطع خانواده شما به این مسئله آگاهی دارند که مخالفت می‌کنند. فراموش نکنید هر دختری که ازدواج می‌کند یک سری اهداف، برنامه‌ها و آرزوها در ذهن خود دارد و برای رسیدن به آرامش و محقق کردن آن‌ها، تعهد زناشویی را می‌پذیرد. کمتر فردی است که حاضر شود به خاطر رفع مشکل یک فرد دیگر با او ازدواج کند چراکه احتمال ادامه مشکل قبلی حتی بعد از ازدواج هم وجود دارد. شما اگر یک آشنایی کلی با مبحث بلوغ، آمادگی ازدواج و چگونگی انتخاب همسر داشته باشید، متوجه می‌شوید که استفاده از فرایند ازدواج به عنوان ابزار و وسیله‌ای برای رهایی از گرفتاری‌ها و مشکلات قبلی به هیچ عنوان پذیرفته نیست.
برای آینده‌تان از امروز برنامه‌ریزی کنید
این را درک می‌کنم که وضعیت روحی مناسبی ندارید ولی مادامی که همین رویه را داشته باشید، تغییر چندانی در زندگی شما حاصل نخواهد شد و از طرفی مطمئن باشید ازدواج مشکل شما را حل نمی‌کند چون خود، نیاز به آمادگی‌ها و تغییرات و تلاش‌های زیادی دارد. بنابراین سعی کنید در اولین فرصت تصمیم خودتان را بگیرید و با مراجعه به روان شناس وضعیت روحی خود را بهبود ببخشید و سپس به دنبال شناخت کامل هویت خودتان باشید تا بهتر بتوانید برای آینده زندگی‌تان برنامه‌ریزی و هدف مشخص کنید. رفیق بازی بیش از حد و سابقه‌ای که به واسطه این رفتارها برایتان ساخته شده، مانع بزرگی برای ازدواج شما محسوب می‌شود ولی هنوز فرصت زیادی برای جبران گذشته و ساختن آینده زندگی‌تان دارید.
نویسنده : دکتر حسین محرابی | روان‌شناس