خراسان/ روابط‌عمومی‌ام ضعیف است و تا کلاس ششم درس خواندم. 29 ساله‌ام. مشکلم این است که نمی‌توانم حق خودم را از دیگران بگیرم. در جر و بحث‌ها، همیشه حق را به طرف مقابل می‌دهم و نمی‌توانم حرف دلم را به راحتی بیان کنم.
پاسخ
مخاطب گرامی، بیان کرده‌اید که در بحث‌ها همیشه حق را به دیگران می‌دهید و نمی‌توانید حرف دل‌تان و خواسته‌تان را بیان کنید. در ابتدا باید این مسئله را به طور ریشه‌ای مورد بررسی قرار دهید که چرا این اتفاق می‌افتد؟ ممکن است به چند دلیل باشد به عنوان مثال کمبود اعتماد به نفس و همچنین داشتن تله‌هایی در ذهن مثل تله اطاعت، نقص و شرم، تایید طلبی و ... که در ادامه توضیح‌هایی درباره‌شان خواهم داد.
اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید
نداشتن اعتماد به نفس یعنی نداشتن احساس اطمینان به رفتارها، باورها و ... خودتان که می‌توان از طریق مهارت‌هایی مثل تمرین کردن رفتار مد نظر و سپس اجرای آن در موقعیت‌های مختلف آن را تقویت کرد.
3 تله‌ای که ممکن است در آن‌ها افتاده باشید
شاید شما تله‌هایی در ذهن داشته باشید که مانع شما در تغییر رفتار و بیان خواسته‌تان می‌شود. ممکن است شما در تله تایید طلبی افتاده باشید، به این معنی که با نظر دیگران موافقت می‌کنید تا دیگران شما را تایید کنند و ترس از این را احتمالا خواهید داشت که اگر دیگران شما را تایید نکنند، سپس از جانب آن‌ها رها خواهید شد. ممکن است شما در تله نقص و شرم افتاده باشید. به این معنی که خودتان را فرد کاملی نمی‌دانید و به خاطر ویژگی‌هایتان همیشه احساس شرم و خجالت از دیگران دارید بنابراین جسارت مخالفت کردن هم ندارید. در آخرین حالت ممکن، شاید شما در تله اطاعت از دیگران افتاده باشید به این معنی که همیشه از خواسته خودتان می‌گذرید و همیشه در جهت برآوردن خواسته دیگران تلاش می‌کنید. توجه داشته باشید اگر در تله اطاعت افتاده باشید از خود گذشتگی‌ها به مرور زمان باعث خشم شما می‌شود.
مهارت بیان جرئت‌مندانه را فرابگیرید
بعد از شناخت ریشه‌ای مشکل‌تان، راه‌حل تا حد زیادی برای‌تان مشخص خواهد شد. مثلا برای رهایی از تله اطاعت باید از مهارت بیان جرئت‌مندانه خواسته‌ها کمک بگیرید. استفاده از زبان بدن یکی از راه‌های جرئت مند شدن است که برای تحقق آن باید تمرکز خود را روی مشکل بگذاریم و از مقصر دانستن و سرزنش کردن طرف مقابل خودداری کنیم؛ قضاوت نکنیم و افکار، احساسات و عقاید خود را نشان دهیم و درخواست های خود را واضح و مستقیم بیان کنیم. با این حال باید بدانید تله‌های ذهنی یا همان طرحواره‌ها، معمولا از ابتدای کودکی شکل می گیرد و تا بزرگ سالی ادامه خواهد داشت و رفتار و افکار ما را تحت تاثیر قرار خواهند داد. برای درمان طرحواره‌ها باید از یک روان درمانگر کمک بگیرید تا مشکل هرچه زودتر حل شود.
نویسنده : هدی معتمد‌الصنایعی | روان‌شناس بالینی