تابناک با تو/ طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی در طول تاریخ همواره انسان‌ها را فریفته خود ساخته است. این جذابیت از دیدگاه زیبایی شناسی و صنعتی اهمیت زیادی دارد و باعث شده که بشر روش‌های خاصی را برای شکل دادن به این سنگ‌ها و فلزات ابداع کند و تاریخچه جواهرات را شکل دهد. اما جواهرات از جنبه‌های دیگری هم مطرح بوده‌اند به طور مثال بمردم عصر باستان معتقد بودند هرکس صاحب این جواهرات باشد قدرتی جادویی و ماورایی به دست خواهد آورد و این عقاید باعث شد بشر برای کشف معادن حریص‌تر شود. بسیاری از جواهرات تداعی‌کننده الهه‌های عصر باستان مانند آرتمیس، ونوس، ژوپیتر، الهه باستت و ... هستند. در این گزارش چند مورد از آن‌ها را خواهید دید.
۱. انگشتر طلای مصر باستان از جنس کارنلین، که روی آن گربه‌ای حک شده‌است. گربه حیوانی مقدس در مصر باستان و تداعی‌کننده الهه باستت بود و تصویر یک چشم حورس در زیر انگشتر وجود دارد. متعلق به ۶۶۴ سال پیش از میلاد مسیح که امروزه در موزه انگلستان نگهداری می‌شود.

۲. گوشواره‌هایی از یونان باستان، شبیه سر دو بز، متعلق به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح (ع).

۳. انگشتر عصر هلنیستی، چهار قرن پیش از میلاد، ساخته شده از طلا و یاقوت.

۴. گوشواره یونان باستان نمادی از الهه آرتمیس سوار بر گوزن، متعلق به چهار قرن پیش از میلاد مسیح. این گوشواره‌ها در کریمه پیدا شدند و اینک در موزه هرمیتاژ نگهداری می‌شوند.

۵. سربند مِدوسا، یافت شده در اسکندریه متعلق به رومیان باستان. ۳۰_۳۹۰ قبل از میلاد مسیح (ع). نگهداری شده در موزه قاهره مصر.

۶. گوشواره‌های طلا با کبوترهایی از جنس کارنلین. یافت شده در مقبره‌ای در پولیا. متعلق به دو قرن پیش از میلاد مسیح (ع). محل نگهداری در موزه بناکی.

۷. سربند زنان متعلق به ۲۶۰۰ قبل از میلاد، یافت شده در اور عراق. ساخته شده از طلا و لاجورد.

۸. آویز گردنبند روم باستان. تداعی‌کننده ونوس. ونوس، یا نئوس در اسطوره‌های رومی. ایزدبانوی عشق، زیبایی و باروری.

۹. انگشتر روم باستان. تصویری از ژوپیتر. در اساطیر رومی، ژوپیتر یا ژُو یا ژووه، خدای خدایان یا پادشاه خدایان بود.