مشاوره24/ سوال: من ۳۱ سالمه و همسرم ۳۴. ده ساله ازدواج کردیم و یک دختر شش ساله دارم. من سر یک دوراهی موندم که دوباره بچه دار بشم با وجود اختلافاتی که با شوهرم دارم و تا حالا به خاطر دخترم جدا نشدیم از یک طرف هم نگرانم که اینده پشیمون بشم که چرا یه فرزند دیگه نیاوردم اون هم فقط به خاطر دخترم که تنهاست و دوست ندارم که تنها بمونه و بزرگ شد به خاطر نداشتن خواهر یابرادر از ما گلایه کنه.این هم بگم که تا حالا هم به خاطر مشکلاتی که بینمون هست دوباره بچه دار نشدم(مشکل مالی اصلا نداریم).به نظرتون تصمیم درست چی هست؟

الهام داودی (روانشناس بالینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران)

سلام. اولین قدم برای بچه دار شدن مجدد این هست که آیا خود اون بچه میتونه در محیط آروم به دنیا بیاد و رشد کنه؟ اون بچه باید با توجه به خودش در نظر گرفته بشه نه اینکه قرار باشه به خاطر نیازهای بچه اول به دنیا بیاد. به نظر میاد که شما ظرفیت دوست داشتن و پذیرفتن مسئولیت جدید رو در حال حاضر ندارین و به دنیا آوردن فرد جدید فقط قربانی کردن او برای بچه اول هست.

شیما برمه ( روانشناس بالینی و مشاور خانواده)
با سلام‌ به شما دوست عزیز با توجه به توضیحاتتون در ادامه باید بگم چون اطلاعاتی از میزان و شدت اختلافات شما ندارم نمیتونم نظر قطعی بدم ولی در کل بهتره مشکلات ارتباطی بین شما کاهش پیدا کنه بعد بخواین به داشتن فرزند دیگه ای فکر کنید ، بنابراین خوب است که یک دوره شش ماهه را به اتفاق همسرتون تحت نظر یک زوج درمانگر باشید تا کمی از اختلافات بین شما کاهش پیدا کنه و بعد از اون تصمیم به داشتن فرزند دیگری بگیرید. به امید روزهای بهتر برای شما