خراسان/ من هم مثل خیلی از آدم‌ها، اشتباهاتی مرتکب شدم. مثلا با مادرشوهرم دعوایم شد سر مسئله‌ای که او مقصر نبود، مدتی به شوهرم و نیازهایش توجه نمی‌کردم و ... . اما او به شدت کینه‌ای است و من را نمی‌بخشد. چه کنم؟
پاسخ
این ادعا که شوهرتان کینه‌ای است، نیاز به بررسی تخصصی توسط یک روان‌شناس دارد. البته باید اشتباه‌های شما هم به صورت دقیق‌تر مطرح شود تا بتوان در این باره به جمع بندی دقیق‌تری رسید. اما شما باید چه کنید؟
ویژگی‌های افراد کینه‌ای را بشناسید
این افراد معمولا منفی‎نگر هستند و نکات مثبت ماجرا را در نظر نمی‎گیرند. گذشته را فراموش نمی‎کنند و فقط به تلخی‎ها و موارد ناراحت کننده فکر می‎کنند. همین مسئله باعث به وجود آمدن کینه در آن‌ها خواهد شد. انتقام دوست جدا نشدنی کینه است. وقتی کینه به وجود آمد، فکر انتقام لحظه‎ای از شخص جدا نمی‎شود و تا زمانی که زهرش را نریزد، آرام نمی‎گیرد. اگر همه این نشانه ها در شوهرتان هست، شاید بتوان او را کینه ای نامید وگرنه نباید از چنین لفظی درباره‌اش استفاده کنید.
عذرخواهی کنید
اگر واقعا کار اشتباهی کرده‌اید، مسئولیت آن را به‌ عهده بگیرید. اعتراف کنید که اشتباه کرده‌اید و برای جبران آن هر کاری می‌توانید، انجام دهید. اگر فکر نمی‌کنید کار اشتباهی انجام داده اید اما می‌دانید طرف مقابل‌تان این‌طور فکر می‌کند، بگذارید بداند که متوجه‌ دیدگاه متفاوتش هستید و البته از عمد باعث ایجاد مشکل مدنظر نشده‌اید. اجازه دهید طرف مقابل بداند که از وضعیت پیش‌آمده متأسف هستید، حتی اگر فکر می‌کنید خطایی از شما سر نزده است.
بپرسید برای بهترکردن اوضاع، چه کاری باید کرد
گاهی اوقات نیات خوب شما به ‌همراه عذرخواهی کافی خواهد بود، اما خودتان را آماده کنید؛ ممکن است شوهرتان پس از عذرخواهی شما، از اشتباه‌تان چشم‌پوشی نکند. بنابراین در این مواقع، توصیه می شود در یک گفت‌و‌گوی مناسب از شوهرتان بپرسید برای بهترکردن اوضاع، چه کاری می‌توانید انجام بدهید. از شما می‌خواهم که برای زندگی مشترک خود زمان بگذارید. اختلاف نظرها و سوء تفاهم‎های به وجود آمده در زندگی‎تان را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن این اختلافات سعی کنید علت آن‌ها را بیابید. بی‎طرف باشید و ماجرا را از دید یک شخص سوم نگاه کنید.
شما کینه به دل نگیرید
در برابر لجبازی و کینه همسرتان شما لجبازی نکنید چراکه اگر در این دور بیفتید، روز به‌ روز روابط‌تان بدتر و بدتر می‎شود و بازگشت به عقب غیر ممکن خواهد شد. همیشه یک راه برگشت برای زندگی‎تان به جا بگذارید و همه پل‎ها را خراب نکنید. همچنین در زمان عصبانیت همسرتان جواب او را ندهید و با او وارد بحث نشوید. خیلی از افراد در زمان عصبانیت هیچ حرف منطقی و قانع کننده‎ای را قبول نمی‎کنند. او را به آرامش دعوت کنید و همیشه خواسته‎هایتان را در آرامش به او بگویید. البته وقتی خودتان هم عصبانی هستید از جر و بحث بپرهیزید.
انتقادتان را توهین‌آمیز مطرح نکنید
آن‌طور که به نظر می‌رسد، همسر شما انسان حساسی است. پس در درجه اول زمان مناسبی را برای گفت‌وگو پیدا کنید مثلا هنگامی که او از سر کار برگشته و خسته و گرسنه است، زمان خوبی برای یک گفت وگوی مفید نیست. در گفت‌وگو آرامش خود را حفظ و از واژگان کنایه‌دار استفاده نکنید و‎ به او هم فرصت صحبت کردن و دفاع از رفتار و حرف‌هایش را بدهید. اشتباهات همسرتان را با احتیاط و مهربانی با او در میان بگذارید چراکه اگر او احساس کند با بیان اشتباهاتش تحقیرش می‎کنید یا انتقادتان را توهین‌‌آمیز به او منتقل ‌‎کنید، آن‌ها را نخواهد پذیرفت و شرایط زندگی‌تان، بغرنج‌تر خواهد شد.
نویسنده : راهله فارسی | مشاور