میزان/ یک فوق تحصص کلیه کودکان به بررسی دلایل شب ادراری کودکان پرداخت.
زهرا پور نصیر بیان کرد: شب ادراری مشکلی شایع بین کودکان است، ولی در بسیاری از موارد امری طبیعی و بخشی از روند رشد کودک محسوب می‌شود.
وی با تاکید بر این موضوع که شب ادراری کودکان در بعضی موارد ممکن است، دلیل بیماری زمینه‌ای جدی باشد، ادامه داد: کودکان تا ۵ سالگی ادرار شبانه خود را کنترل می‌کنند، اما از هر ۱۰۰ کودک ۱۵ نفر بعد از ۵ سالگی این توانایی را ندارند که این مسئله از عوامل مختلفی نظیر: کوچکتر بودن مثانه کودک نسبت به همسالانش، کم بودن هرمون‌هایی که در شب ترشح می‌شود و باعث جذب آب به کلیه و کاهش حجم ادرار می‌شوند در این افراد، وجود اختلالات ساختاری در دستگاه سیستم ادراری و کوچکتر بودن کلیه این کودکان نسبت به اندازه طبیعی ناشی می‌شود.

این فوق تخصص کلیه کودکان ضمن اشاره به اینکه بالابودن قند خون کودکان یکی دیگر از عوامل عدم تونایی کودک در کنترل ادرار شبانه است، افزود: قند خون سبب افزایش ادرار می‌شود؛ دونوع دیابت وجود دارد در دیابت شیرین قند خون بالاست، اما در دیابت بی مزه قند خون بالا نیست، ولی کلیه‌ها ادرار زیادی تولید می‌کنند.

نصیر پورعنوان کرد: عفونت‌های ادراری عامل دیگر برزو این مشکل است که این امر در کودکانی که قبلا این مسئله را نداشتند و با تازگی با آن مواجه شدند، شایع است.

وی نقش استرس‌های محیطی را در بروز این مشکل موثر دانست و گفت: بیماری‌های نخاعی نیز سبب فشار روی اعصاب مثانه و شب ادراری می‌شود.

این فوق تخصص کلیه کودکان در خصوص اینکه والدین چگونه باید به تفاوت شب ادراری طبیعی و شب ادراری که نشانه بیماری‌های زمینه‌ای است، پی ببرند، اظهار کرد: وجود چند نشانه در کودک خبر از خطرناک بودن این مسئله می‌دهد، که یکی از آن‌ها بروز این مشکل در کودکانی است که قبلا دچار شب ادراری نبوده اند و با تازگی با آن مواجه شدند، چرا که این امر خبر از رخ دادن اتفاقی جدید در بدن کودک می‌دهد.

نصیر پور عدم کنترل ادرار در روز را نشانه دیگری برای تشخیص شب ادراری خطرناک دانست و بیان کرد: عدم توانایی کودک در کنترل ادرار هنگام بیداری بیانگر این مسئله است که این مشکل از یک شب ادراری ساده فراتر است و همچنین افزایش حجم ادرار و روشن بودن رنگ آن می‌تواند نشانه دیابت شیرین و بی مزه در کودک باشد.

وی تاکید کرد: توقف رشد قدی و وزنی در کودکی که دچار شب ادراری است، حتما باید مورد بررسی قرار گیرد و همچنین قطع و وصل ادرار اصلا امری طبیعی نیست.

این فوق تخصص کلیه کودکان گفت: وجود درد‌های شکمی، درد ناحیه پهلو و سردرد در این کودکان به ما نشان می‌دهد، که باید شب ادراری را جدی بگیریم.

نصیرپور وجود عوامل دیگری نظیر سابقه بیماری کلیوی در خانواده، یبوست، بزرگی لوزه و تنگی نفس و چاقی کودک را در بروز شب ادراری موثر دانست و افزود: با درمان یبوست و برزگی لوزه در بسیاری از مواد می‌توان این مشکل را درمان کرد.

وی اشاره کرد: درمان شب ادراری نیازمند صبر است و روند تا سه ماه طول می‌کشد و یکی از راه‌های بهبود این مشکل تشویق کودکان توسط والدین در صورت کاهش شب ادراری است.

نصیر پور همچنین استفاده از دارو‌های تجویزی پزشک را در درمان این مشکل موثر دانست و ادامه داد: کودکان باید از خوردن مواد غذایی نظیر لبنیات، نمک، شیرینی و یا خوراکی‌های محرک مثل کاکائو و شکلات که سبب افزایش املاح و حجم ادرار می‌شود، در شب خود داری کنند.

این فوق تخصص کلیه کودکان ضمن بیان اینکه شب ادراری تا ۵ سالگی امری طبیعی است، اشاره کرد: می‌توان شروع درمان را تا ۷ سالگی به تعویق انداخت به شرطی که کودک بی عزت نفس نشود و والدین نیزتحت فشار قرار نگیرند.
وی متذکر شد: اگر تمام راه‌های درمانی انجام شد، ولی بی تاثیر بود، والدین باید فرزند خود را نزد روانپزشک ببرند، چرا که شاید این امر از مشکلات روحی نظیر استرس و افسردگی در کودکان ناشی شود.