خراسان/ وقت آن رسیده که نگرش‌مان را نسبت به نامادری ها اصلاح کنیم
نامادری اغلب نقش مادران را بازی می‌کنند. آن‌ها زمان و انرژی خود را صرف بزرگ‌ کردن و مراقبت از فرزند خوانده‌ها می‌کنند و آن‌ها را از حمایت عاطفی و گاهی مالی بهره‌مند می‌کنند. روز مادر برای آن‌ها غالباً یک روز ناخوشایند است، روزی که ممکن است به هیچ وجه مورد ستایش قرار نگیرند یا برای این‌که در این روز مورد تکریم قرارگرفته‌اند، احساس شرمندگی کنند چرا که مادران بیولوژیکی فرزند خوانده‌های خود نیستند. در همین شرایط، بعضی از ما وقتی با واژه نامادری مواجه می‌شویم ناخودآگاه نامادری شیطانی سیندرلا یا نامادری سفیدبرفی را در ذهن خود مجسم می‌کنیم. بنابراین رسانه‌ها نیز بی‌تاثیر نبوده‌اند چرا که با به‌کاربردن صفاتی همچون مادرخوانده سنگدل یا بی رحم، بذر ترس را در وجود کودکان راجع به نامادری می‌کارند. همچنین جامعه با استفاده از کلماتی مانند زن بابا که بار منفی بسیاری به همراه دارد بر این پیش داوری می‌افزاید.

نامادری، می‌تواند جایگزین مادر شود
وقتی زن باشید مرزهای عشق جابه‌جا می‌شوند و به باور عمومی این جمله که نامادری نمی‌تواند جایگزین مادر واقعی شود، دیگر معنایی ندارد.
متاسفانه با افزایش طلاق، ساختار جامعه به شکل گریزناپذیری تغییر می‌یابد. این امر موجب می‌شود در جوامع کنونی بعضی از کودکان با نامادری زندگی کنند. ازاین رو این امر بسیار حائز اهمیت است که با تغییر و آگاهی بیشتر جامعه از این کلیشه، این تصور غلط راجع به مادرخوانده از بین برود حال اگر شما یک نامادری نیستید و در حال خواندن این مطالب هستید، از شما می‌خواهم کمی درباره نگرش خود راجع به مادرخوانده فکر کنید.
چند توصیه به مادرخوانده‌ها
همچنین برای آن دسته از شما که مادرخوانده هستید راهکارهایی وجود دارد که می تواند برای ادامه نقش سازنده شما بسیار مفید باشد.
زمانی را به تنهایی با فرزند خوانده‌های خود بگذرانید| برای ایجاد پیوند بین شما و آن‌ها زمان لازم است و رسیدن به اهداف با ارزشی همچون احترام، بدون داشتن روابط صلح‌آمیز دشوار است.
با تدبیر انتقاد کنید| اگر می‌خواهید درباره مشکلات بچه‌ها با او صحبت کنید این کار را به نرمی و آرام انجام دهید چرا که آن‌ها فرزندان او هستند و انتقاد از آن‌ها به منزله انتقاد از او و نقش فرزندپروری اوست. متوجه نقش دشوار او باشید و درباره چگونگی رسیدگی او به مشکلات، با تدبیر عمل کنید.

انتظار قدردانی از سوی فرزندخوانده خود را نداشته باشید| تا زمانی که آن‌ها به بزرگ سالی برسند، شاید شرایط برای شما سخت باشد زیرا شما زندگی و برنامه‌های خود را تغییر می‌د‌‌هید تا نیازهای آن‌ها را تامین کنید. با این حال، آن‌ها کودک هستند. همچنین ممکن است وفاداری را بین شما و مادر خود تقسیم کرده باشند و معتقدند که ابراز قدردانی از شما نسبت به مادرشان بی‌وفایی است. شما کارهای خوب خود را ادامه دهید و در نهایت، نتیجه خوبی برای شما خواهد داشت.
بهترین دوست خود باشید| برای تنها بودن وقت بگذارید، ورزش کنید، با دوستان خود ملاقات کنید و با مادرخوانده‌های دیگر که می توانند شما را درک کنند ارتباط برقرار کنید. این یک روند طولانی است و هیچ جواب سریع و آسانی برای آن وجود ندارد. از خود مراقبت کنید و تحمل خود را برای یک مدت طولانی بالا ببرید.
مترجم : پروانه موفقی منبع: mentalhelp.net