تابناک با تو/ همیشه تنوع بالا رنگ ها، انتخاب آن را برای نقاشی دیوارها سخت و گیج کننده می کند. به خصوص این انتخاب برای رنگ اتاق نشیمن نیز، نسبت به اتاق های دیگر دشوارتر است. چرا که خیلی از خانواده ها در این بخش از خانه، از دوستان و آشنایان صمیمیشان پذیرایی می کنند و می خواهند که با انتخاب رنگی زیبا، فضایی جذاب و دوست داشتنی برای مهمانانشان به وجود آورند.
اما به یاد داشته باشید که زیبایی تنها معیار کافی برای نقاشی کردن دیوارهای هال نیست و باید علاوه بر آن، رنگ اثاثیه و دکوریجات و میزان نور خورشیدی که وارد محیط نشیمن می شود را هم در تصمیم گیریتان در نظر داشته باشید. بنابراین در ادامه این مطلب با من همراه باشید تا این معیارها را به صورت دقیق تر برای شما عزیزان توضیح دهم تا انتخاب مناسب و اصولی داشته باشید.

چه معیارهایی را در انتخاب رنگ اتاق نشیمن باید در نظر داشته باشید؟
علاوه بر زیبایی، دو معیار زیر را در انتخاب رنگ اتاق نشیمن خانتان در نظر داشته باشید:

1. رنگ اتاق نشیمن را با توجه به رنگ و نقش دیگر وسایل و دکوریجات انتخاب کنید
یکی از معیارهای مهمی که دکوراسیون اتاق نشیمن را اصولی می کند، در نظر گرفتن رنگ مبلمان و وسایل، در انتخاب رنگ دیوارهای آن است. به یاد داشته باشید مبلمان و دکوریجاتی که طرح و نقش و رنگ زیبایی دارند، در نشیمنی که دیوارهای آن به رنگ خنثی نقاشی شده است، جلوه بیشتری خواهند داشت و به خوبی توجه افراد را به خود جلب می کنند. بنابراین اگر در حال حاضر نشیمن خانتان وسایلی با رنگ و نقش خاص و زیبا دارد و یا قصد خرید چنین وسایلی برای آن را دارید، بهتر است رنگ های خنثی مانند سفید، کرم، خاکستری و بژ را برای دیوارهای آن انتخاب کنید.
اما اگر رنگ مبل ها و فرش هال خانتان خنثی است، بهتر است دیوارها را به رنگ خنثی نقاشی نکنید تا فضایی خسته کننده و بی روح به وجود نیاید. بنابراین همانند عکس های زیر، رنگ های زیبا و جذاب، مانند رنگ های پاستِلی را برای آن انتخاب کنید.
ناگفته نماند که برخی از طراحان داخلی، برای ایجاد هاهنگی و هارمونی بین عناصر اتاق نشیمن، مانند عکس زیر، از تُناژ و یا سایه های دیگر رنگ فرش و یا مبل، برای نقاشی دیوارها استفاده می کنند. اما باید بگویم که این روش خیلی مقرون به صرفه نیست، زیرا با تعویض فرش و یا مبل ها، مجبور خواهید شد که رنگ دیوارها را نیز متناسب با آن ها تغییر دهید.

2. رنگ اتاق نشیمن را بر اساس میزان نور وارد شده به محیط آن انتخاب کنید
معیاری که اغلب ما هنگام انتخاب رنگ نشیمن منزلمان آن را نادیده می گیریم، میزان نور طبیعی است که وارد محیط آن می شود. توجه داشته باشید، نور تاثیر بسیاری بر جلوه رنگ دیوارها و انرژی موجود در محیط دارد که باید حتما آن را در تصمیم گیریتان در نظر داشته باشید که در ادامه نکات ضروری مربوط به آن را توضیح داده ام.
– انتخاب رنگ برای اتاق های نشیمنی که در طول روز نور کمی دریافت می کنند
اتاق های نشیمنی که در هیچ یک از ساعات روز، نور مستقیم خورشید وارد آن ها نمی شود، مانند آن هایی که پنجرشان رو به شمال است، همیشه محیط کم نور و نسبتا سردی دارند. دقت داشته باشید، بهتر است رنگ های تیره را برای دیوارهای این نشیمن ها انتخاب نکنید. زیرا رنگ های تیره، نورِ کم وارد شده به محیط را به خود جذب می کنند و باعث می شوند اتاق تاریک و دلگیر شود و کوچک تر از آن چه که هست، به نظر برسد.
شاید با توضیحات بالا تصور کنید که رنگ های خیلی روشن، برای چنین نشیمن هایی مناسبند. اما توجه داشته باشید در این اتاق ها نور کمی وجود دارد، بنابراین نور کمی نیز توسط دیوارهای روشن بازتاب داده می شود که تاثیر آن چنانی بر روشنایی اتاق ندارد.
همچنین باید بگویم دیوارهای روشن در محیط های کم نور، همانند عکس بالا، تیره و خاکستری به نظر می رسند و فضایی کم انرژی و کسل کننده به وجود می آورند. بنابراین رنگی نه خیلی روشن و نه خیلی تیره، برای نشیمن این خانه ها بهترین گزینه است.
اما مشکل دیگری که در نشیمن های کم نور وجود دارد، فضای نسبتا سرد آن ها است. بنابراین برای حل این مسئله، رنگ های گرم و یا رنگ های خنثی که زمینه ای از رنگ های گرم در آن ها وجود دارد، مانند قهوه ای، قهوه ای مایل به زرد، بژ، سفید عاجی و کِرِم را برای دیوارها به کار ببرید تا به فضا انرژی و گرما انتقال دهند.
ناگفته نماند، یکی از روش های دیگر برای انتخاب رنگ نشیمن های کم نور، نقاشی یکی از دیوارها به رنگ های جسورانه و رنگ هایی با درجه خلوص بالا است که فضای بی روح و کسل کننده آن را از بین می برد.
نکته: رنگ هایی که درجه خلوص بالایی دارند، رنگ هایی هستند که به میزان بسیار کمی با رنگ های دیگر ترکیب شده اند و بسیار درخشان و زیبا می باشند.
نکته: در نظر داشته باشید نشیمن هایی که پنجره آن ها رو به سمت شرق است، تنها مدت کوتاهی از هنگام صبح نور مستقیم خورشید را دریافت می کنند و در باقی ساعات روز نور کمی دارند. بنابراین نکاتی که در موارد بالا توضیح دادم را می توانید برای آن ها نیز به کار ببرید.
– انتخاب رنگ برای اتاق های نشیمنی که در طول روز نور زیادی دریافت می کنند
اتاق های نشیمنی که در اغلب ساعت های روز نور مستقیم خورشید وارد محیط آن ها می شود، مانند آن هایی که پنجرشان رو به جنوب است، همیشه فضای روشن و گرمی دارند. دقت داشته باشید با توجه به گرم بودن محیط این نشیمن ها، بهتر است دیوارهای آن را به رنگ های سرد و یا رنگ های خنثی که تُناژ سردی دارند، نقاشی کنید تا در انرژی موجود در آن، تعادل ایجاد شود.
همچنین دقت داشته باشید که انتخاب رنگ های بسیار روشن و یا براق برای این نشیمن ها مناسب نیست. زیرا این رنگ ها نسبتا نور زیادی بازتاب می دهند و هنگام تماشای تلویزیون چشم را آزار می دهند. بنابراین بهتر است از رنگ های نیمه روشن و مات در این محیط ها استفاده کنید.
نکته: نشیمن هایی که پنجره آن ها رو به سمت غرب است، در هنگام صبح نور کمی دارند و هنگام غروب، نور زیادی وارد محیطشان می شود. اما با توجه به اینکه بسیاری از خانواده ها اغلب هنگام عصر در هال خانه هستند، بهتر است همانند نشیمن هایی که پنجرشان رو به جنوب است، رنگ دیوارهای آن ها را انتخاب کرد.