خراسان/ بعضی والدین می‌گویند که نوزاد یک، 6‌، یا 12 ماهه که چیزی متوجه نمی‌شود پس چرا باید با او گپ بزنیم؟
همه ما به عناوین مختلف شنیده یا خوانده‌ایم از زمانی که مادری، کودکی در شکم دارد، بهتر است با وی گفت‌وگو کند و گاهی پدر دستش را روی شکم همسرش بگذارد و با فرزندش سخن بگوید و حتی لگدهایش را حس کند. زمانی هم که نوزاد به دنیا می‌آید و او را در آغوش می‌کشیم، همگی ناخودآگاه با او سخن می‌گوییم و ابراز علاقه می‌کنیم. اما چه می‌شود رفته رفته یادمان می‌رود با او صحبت کنیم و هرچه بزرگ‌تر می‌شود، کمتر با او حرف می‌زنیم؟
بیشتر با نوزاد صحبت کنید
قبل از هر چیز باید دانست که کودک تمام وقت در حال دریافت کردن اطلاعات است و این دریافت‌ها به مرور برایش معنی‌دار می‌شو د. بعضی می‌گویند که نوزاد 6‌، 9، 11 یا15 ماهه که چیزی متوجه نمی‌شود پس آیا واقعا لازم است با او صحبت کنیم یا هنوز زود است؟ نه، هیچ‌وقت برای صحبت با کودک زود نیست. هرچه بیشتر با او حرف بزنیم، فهم او را از جملات عمیق ترکرده‌ایم و تاثیرات بیشتری را بر جنبه‌های مختلف کلامی او خواهیم دید. وظیفه ما به عنوان مراقبی که دایم کنار کودک است، شناسایی کردنِ احساسات کودک و معنی‌دار کردن تعامل او با محیط است. این‌گونه کودک نسبت به اعمال و رفتار خود آگاه و همزمان هیجانی می‌شود. این انعکاس رفتار به صورت جملات خبری متناسب با حالات هیجانی کودک است و اعمال و هیجانات کودک را به او بازتاب می‌دهد. بازتاب رفتار کودک معجزه می‌کند. وقتی احساسات کودک را متعادل با حالت هیجانی او بر زبان ‌می‌آوریم یا وقتی به جای آن‌که ترس‌هایمان را به کودک منتقل کنیم و فریاد بکشم: «الان می‌افتی یا افتادیا!»، آگاهانه به او می‌گوییم: «تو لبه میز ایستادی» یا به وقتِ حمام بردن می‌گوییم: «تو با مامان اومدی حموم. مامان داره دمای آبو مناسب می‌کنه تا تو احساسِ تمیزی و سبکی بکنی»، واکنش کودک دیدنی خواهد بود.
اما او چقدر حرف‌‌های ما را می‌فهمد؟
ممکن است با خود بگویید او مفهوم لبه یا امثال آن را نمی‌فهمد. مهم نیست که او چقدر می‌فهمد، اگر شما از همان روزهای اول زندگی رفتار او را به او بازتاب دهید، مفاهیم خودبه خود او در میانِ اثر‌گذاری‌ها و اثرپذیری‌هایی که با دنیای اطراف خود دارد؛ در ذهن او نقش می‌بندد. اگر تا امروز این‌کار را نکردید، ابدا دیر نیست، شروع کنید. این روش را امتحان و به نزدیکان توصیه کنید، لذتی که هم خود شما هم کودک ازاین روش می برد وصف نشدنی است.
نویسنده : راضیه قلی‌زاده