خراسان/ برخی افراد ممکن است برای ما در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌های زشت بفرستند، به ما و خانواده‌ ما توهین یا حتی تهدیدمان کنند. به چنین رفتارهایی به اصطلاح «قلدری اینترنتی» یا سایبری می‌گویند. مطالعات نشان می‌دهد، نوجوانانی که درمعرض چنین پیام‌هایی هستند، اضطراب زیادی را تجربه می‌کنند، احتمال افسردگی در آن‌ها بالاست و وضعیت درسی‎شان افت می‌کند. به‎عنوان یک نوجوان، وقتی با پیام‌های آزاردهنده روبه‎رو می‌شویم، چه گزینه‌هایی پیش پای ماست؟

درباره این مسئله با یک فرد قابل اطمینان صحبت کنید؛ با گفت‎وگو در این‎باره هم از فشار آن کم می‌شود و هم بهتر می‌توانید راهی برای حل آن پیدا کنید.
اگر کسی برای‌تان پیامی فرستاده که می‌شود برداشت شوخی از آن داشت، ابتدا آن را شوخی بگیرید و بخندید. اما اگر این شوخی باعث آزارتان شده‎است، خودتان را متهم به بی‌جنبه بودن نکنید. درعوض سراغ راه‌های دیگری بروید که در این‎ مطلب آورده‌ایم.
اگر پیام آزاردهنده تنها یک مورد است، به آن توجهی نکنید. افراد آزارگر به دنبال جلب توجه شما هستند پس در قدم اول آن‎ها را از توجه خود محروم کنید.
اگر بی‌توجهی شما جواب نداده و آزارها ادامه پیدا کرده‎است، صحبت با آزارگر را امتحان کنید. به او پیام بدهید که کارش باحال نیست، موجب آزار است و شما می‌خواهید که او دیگر برای شما چنین پیام‌هایی نفرستد. پیام‌های‌تان باید شفاف و مودب باشد.
فکر ارسال پیام‌هایی که حال طرف مقابل را بگیرد، از ذهن خود دور کنید. ادامه دادن چرخه آزار، مشکل را حل نمی‌کند. در عین حال یادتان باشد که رفتار قلدری شما هم می‌تواند ازنظر قانونی تحت تعقیب قرار بگیرد.
در شبکه‌های اجتماعی، فرد آزارگر را بلاک یا گزینه‌ محدودسازی را برای او فعال کنید. این کارها باعث می‌شود که نتواند به‌راحتی برای شما پیام بفرستد. در برخی اپلیکیشن‌ها با محدود یا بلاک کردن، فرد دیگر نمی‌تواند بفهمد شما چه زمانی آنلاین هستید و این به امنیت شما کمک می‌کند.
غالب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها ازجمله اینستاگرام و گوگل، راه‌هایی برای گزارش قلدری دارند. وقتی شما این مورد را گزارش می‌کنید، این فضاها را نه تنها برای خود بلکه برای دیگران هم امن می‌کنید.
از پیام‌ها فیلم و عکس بگیرید و شواهد را حفظ کنید. این شواهد را تنها در اختیار
بزرگ تری قرار دهید که می‌دانید می‌تواند به شما کمک کند. از ارسال آن برای دوستان‌تان خودداری کنید.
اگر کسی شما یا فرد دیگری را تهدید می‌کند، در گزارش آن به پلیس تعلل نکنید. اگر امکان گزارش همان لحظه به پلیس را ندارید، سریع‌تر با یک بزرگ تر صحبت کنید.
منبع: cyberbullying.org
نویسنده : نرگس عزیزی | روزنامه‌نگار