خراسان/ تابستان، این فصل خاطره‌انگیز، همیشه فرصتی بوده برای سفر کردن و گردش اما امسال با وجود ویروس کرونا، برای حفظ سلامتی خودمان و اعضای خانواده بهتر است کارهای دیگری برای گذراندن اوقات فراغت انجام بدهیم. در دورهمی تلفنی این هفته با بچه‌ها درباره همین موضوع صحبت کردیم. از آن‎ها پرسیدیم برای تابستان امسال چه برنامه‌هایی دارند و قرار است چه کارهایی در خانه انجام بدهند تا تعطیلات حوصله سربر و خسته کننده نباشد. شما چه پیشنهادهایی برای دوستان‌تان دارید؟

پرورش گل و ساختن فیلم کوتاه

عطیه یزدی‌پور، 17 ساله | همان‌طور که امسال به‎خاطر کرونا شرایط مدرسه و امتحاناتمان‌ تغییر کرد، برنامه‌هایی هم که برای تابستان داشتیم از این قاعده مستثنا نماند. من به رشته‌ تحصیلی‌ام، «تولید برنامه‌های تلویزیونی»، خیلی علاقه دارم و از تعطیلی مدارس اصلا خوشحال نبودم. برای همین کارآموزی‌ام را رها نکردم. حالا هم با کمک معلم‌هایم مشغول طراحی دکور تئاتر کودک‌ونوجوان هستیم که کار بسیار لذت‌بخشی است. علاوه بر این قرار بود با دوستانم یک فیلم کوتاه بسازیم. باتوجه به محدودیت‌هایی که به وجود آمده است، تصمیم گرفتیم این کار را در خانه انجام دهیم و حالا مشغول نوشتن فیلم‌نامه‌اش هستیم. به‎نظرم این تابستان فرصتی است تا کارهای‌مان را به‎شکلی متفاوت از همیشه انجام دهیم. مثلا این روزها کلاس موسیقی‌ام آنلاین برگزار می‎شود. همچنین امسال با پدرم گل آفتابگردان پرورش دادیم که تجربه بسیار جالبی است.

طراحی نرم‎افزار و برنامه‎نویسی
امیرسپهر سبحانی، 12ساله| موقعیتی که امسال در آن قرار گرفته‌ایم، یک چالش بزرگ برای ما نوجوانان است که امیدوارم به‌خوبی آن را پشت سر بگذاریم. وقتی قرارشد امسال تفریحاتی مثل پارک رفتن و شرکت در کلاس‌های حضوری نداشته‎باشم، تصمیم گرفتم در کلاس‌های آنلاین ثبت‌نام کنم. در کلاس مجازی برنامه‌نویسی و طراحی نرم‌افزار‌های بازی شرکت می‌کنم که علاوه‌بر سرگرمی، بسیار جذاب است. به‌نظرم باید سعی کنیم تفریح و خوش‌گذرانی را در قالب‎های مفید انجام دهیم؛ مثلا دیدن کلیپ‌های آموزشی و کتاب خواندن به ما کمک زیادی می‌کند. من به دوستانم خواندن کتاب‌هایی مثل شاهنامه و بوستان ‌و گلستان را که نسخه ساده‎شده مخصوص نوجوانان هم دارند، پیشنهاد می‌کنم.

کاردستی و ورزش
ریحانه خسروی، 12 ساله| معمولا هرسال تابستان بیشتر وقت‌مان به تفریح و استراحت کردن می‌گذشت اما امسال شرایط متفاوت‌ است. هنوز معلم‌ها در گروه‌های آموزشِ مجازی برخی درس‌ها را با ما کار می‌کنند. همچنین فعالیت‎های سرگرم کننده‌ای مثل انواع بازی‌های آموزشی و خواندن کتاب‌های غیردرسی بهمان پیشنهاد می‎دهند و به انجام این کارها تشویق‌مان می‌کنند. من تصمیم گرفته‌ام به هیچ عنوان اجازه ندهم از این شرایط خسته شوم به همین دلیل برای سرگرم شدن، کارهای مختلفی مثل ورزش کردن در خانه و ساخت کاردستی‌های هنری انجام می‎دهم. همچنین چند ساعت در روز درس می‎خوانم. قرار است مدارس‌ از شهریور باز شود پس بهتر است که آمادگی لازم را داشته باشم.


فوتبال و تمرین نجاری
فرهان طلاساز فیروزی، 11ساله| من ابتدا از این اوضاع ناراحت بودم چون هرسال تابستان‌ در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کردم و با دوستانم قرار می‎گذاشتم. اما حالا مشغول کارهای دیگری شده‌ام و حتما تجربه‌های متفاوتی به‎دست می‌آورم. مثلا همان ورزش‌هایی را که برای‌شان کلاس می‌رفتم، در خانه تمرین می‌کنم. با سی‌دی‌های آموزشی زبان تمرین می‌کنم و با برادرم فوتبال بازی می‌کنم. به‌نظرم این روزها فرصت مناسبی است که در کنار خانواده باشیم و از آن‌ها مهارت‌هایی یاد بگیریم. من در کنار پدرم برای سرگرمی، نجاری یاد می‌گیرم و از تجربه این کار بسیار خوشحالم.
نویسنده : نسترن رضوی| خبرنگار