خراسان/ فرزندی یک ساله دارم که تربیت او برایم خیلی مهم است. می‌خواهم در بزرگ سالی، آدم مستقلی شود و در تصمیم‌گیری‌هایش به درستی عمل کند. چه توصیه‌هایی برای دستیابی به این هدف دارید؟
پاسخ
والد گرامی، نگرانی شما را در این زمینه درک می‌کنم. نکته مهمی که به شما و همسرتان یادآور می‌شوم، این است که باید باور کنید می‌توانید رفتار کودک‌تان و نوع نگرش او را عوض کنید و در نهایت به شخصیت او شکل سنجیده‌ای بدهید. انتقال ارزش‌های یک نسل به نسل بعدی، یک وظیفه اجتماعی است و هیچ چیز بدتر از این نیست که کودک بدون این ارزش‌ها بار بیاید. نکته مهم دیگر چگونگی انتقال این ارزش‌هاست، چون اگر با خشونت و بی‌تفاوتی بیان شود، کودک آن را قبول نمی‌کند.
5 توصیه به شما برای تربیت فرزندی مستقل
در این زمینه می‌توانید از راهکارهایی که در این مطلب مطرح خواهد شد، استفاده کنید.
1- در ابتدا سعی کنید در کارگاه‌های مهارت فرزند پروری شرکت کنید و مدل‌ها و سبک‌های متفاوت شکل دهی و ساخت رفتار کودک را یاد بگیرید.
2- توجه به این نکته هم ضروری است که اگر خواستید فرزندتان را خودتان هدایت کنید، تلاش کنید او را کنترل نکنید.
3- مهارت فرزندتان را در زمینه پرسشگری تقویت کنید و به او بیاموزید که تفکر نقاد داشته باشد. پرسشگری را از همان ابتدا در فرزندتان تقویت کنید، این کار باعث تقویت مهارت تفکر نقادانه در فرزندتان می‌شود و زمانی که در کودک شما تفکر نقاد شکل بگیرد، احتمال خطر و پذیرش نظر دیگران بدون تفکر پایین می‌آید.
4- تلاش کنید به پرسش‌های فرزندتان با اشتیاق پاسخ دهید. همچنین او را راهنمایی کنید تا خودش جواب سوالاتش را پیدا کند، چون دادن جواب فرایند تفکر را متوقف می‌کند.
5- برای آموزش این مهارت‌ها صبور باشید و بدانید پاداش تلاش و صبر، پرورش کودکی است که در بزرگ سالی به انسان متفکری تبدیل خواهد شد و می‌تواند از پس مشکلات برآید و به راحتی تحت تاثیر دیگران قرار نمی‌گیرد.
نویسنده : نجمه عابدی شرق | دانشجوی دکترای روان‌شناسی