نمناک/ زمان آن است که چند روز قبل از به دنیا آوردن نوزاد خود استراحت کنید و لذت ببرید زمانی که در 9 ماهه بارداری خود هستید، متوجه میشوید که با چند چالش باید رو به رو شوید .از آنجایی که ماه آخر بارداریتان است بدون شک شما احساس سنگینی و ناراحتی بیشتری نسبت به گذشته دارید.

 در ماه نهم بارداری چه بخوریم و چه نخوریم 
رژیم غذایی ماه نهم بارداری تان باید شامل چه چیز هایی باشد؟
در این مرحله رشد نوزاد شما کامل شده است ، وزن او به سرعت افزایش میابد و مغز و ریه هایش به رشد و بالغ شدن ادامه میدهد.در حالی که میتوانید از همه چیز لذت ببرید مهم این است که به خاطر داشته باشید که چه چیز هایی میخورید ، سیستم.گوارش شما ممکن است به علت افزایش سریع وزن آسیب ببیند به همین دلیل است که باید رژیم غذایی متعادل و مغذی را که در ماه اول داشته اید را ادامه بدهید اما با وسعت بیشتر.

دراینجا لیستی از مواد غذایی که باید در رژیم نهمین ماه بارداری خود داشته باشید وجود دارد:

غلات و نان های سبوس دار: 6 تا 11 وعده در روز

میوه ها:2 تا 4 وعده در روز

سبزیجات:بیشتر از 4 وعده در روز.

محصولات لبنی:4وعده در روز

غذاهای سر شار از پروتئین:3 وعده در روز

هیدراتاسیون:حداقل 2 لیتر آب خالص هر روز


خوردن میوه و سبزیجات در ماه نهم بارداری
غذاهایی که باید در ماه نهم بارداری بخورید
زمانی که شما غذاهای سالم و مغذی میخورید، در طول بارداری از ابتلا به مشکلات ،خودتان را محفوظ میکنید ، زمانی که یک رژیم غذایی متعادل دارید، از یبوست و سوزش سر دل جلوگیری میکنید این به نوبه خود به رشد و پیشرفت نوزاد شما کمک میکند و منجر به داشتن یک کودک سالم میشود، که هیچگونه عارضه و بیماری ندارد.

موارد زیر را در رژیم غذاییتان رعایت کنید
مواد غذایی سرشار از فیبر: مانند سبزیجات زمینی و دریایی,میوه ها,نان های سبوس دار,غلات ,خرما و غیره.

مواد غذایی سرشار از آهن: مانند ماهی,مرغ,تخم.مرغ,کلم بروکلی,عدس, نخود فرنگی,اسفناج,انواع توت,سویا و میوه های خشک مانند کشمش, آلو و غیره.حداقل 3 بار در روز از غذاهای سرشار از آهن ،مصرف کنید.

مواد غذایی سرشار از کلسیم:کلسیم ،ضربان قلب را در طول این دوره تنظیم میکند ، به همین دلیل مهم است که غذاهای سرشار از کلسیم بخورید.غذاهایی مانند چای سبز,محصولات لبنی,بلغور جسو دوسر,بادام و دانه کنجد.

غذاهای سرشار از ویتامینc:غذاهای سرشار از ویتامین c در طول نهمین ماه بارداری مهم است ؛ خوردن مقدار زیادی مرکبات,گوجه فرنگی,توت فرنگی,کلم بروکلی و گل کلم.

غذاهای سرشار از فولیک اسید: برای جلوگیری از نقص های زایمان مانند اسپینا بیفیدا,غذاهای سرشار از فولیک اسید را مصرف کنید.سبزیجات برگ سبز,حبوبات مانند لوبیا,نخود,لوبیا چشم سیاه,باید بخشی از رژیم غذایی روزانه شما باشد.

مواد غذایی سرشار از ویتامینA: همچنین اسفناج,هویج,سیب زمینی,و سایر مواد غذایی سرشار از ویتامینA باید در رژیم غذایی این مرحله از بارداریتان باشد.


مصرف مواد غذایی سرشار از کلسیم و فولیک اسید 
غذاهایی باید در ماه نهم بارداری خود از خوردنشان اجتناب کنید
شبیه به همان رژیم غذایی است که در طول این 9 ماه بارداری خود داشته اید.

کافئین: باید از آن دوری کنید ؛ بااین حال,اگر شما آن را در هرصورت مینوشید از 200میلی گرم فراتر نرویدو زیاده روی نکنید.شکلات نیز حاوی کافئین است,بنابراین مصرف خود را محدود کنید.

الکل:به طور گسترده شناخته شده است که الکل درطول دوران بارداری خطرناک است, برای جلوگیری از عقب ماندگی ذهنی, زایمان زودرس و همچنین طیف گسترده ای از تقص های زایمان, این مهم است که شما در طول دوران بارداری به طور کامل از آن پرهیز کنید.

ساخارین: این یک شیرین کننده است که باید دردوران بارداری به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید.میوه های آلی و آبنبات های خانگی را انتخاب کنید و از شیرینی آنها لذت ببرید.

پنیرهای نرم: اینها هنوز غیر ممکن هستند,این نوع پنیر به طور معمول پاستوریزه نمیشود و میتواند منجر به عفونت شود, بنابراین از آن دوری کنید.

غذاهای دریایی خام:این مهم است که به یادداشته باشید از سوشی جلوگیری کنید (که بیشتر آنها با ماهی خام به عنوان ماده اصلی تهیه میشوند).همچنین دیگر غذاهای دریایی خام مانند صدف را سرو میکنند .

توتون و تنباکو:دردوران بارداری خطرناک است.اگر شما سیگاری هستید یا تنباکو مصرف میکنید,مهم است که نه تنها در رژیم غذایی 9ماه بارداری بلکه در تمام دوران آن را رها کنید و مصرف نکنید ، اگر شما تنباکو مصرف کنید رشد کودکتان میتواند به شدت تحت تاثیر قرار بگیردو آسیب ببیند.


مکمل هایی که میتوانید در درطول دوران بارداری استفاده کنید
هنگامی که رژیم های سالم و متعادل را مصرف کنید، نیاز های تغذیه ای شما برطرف خواهد شد اگر مواد مغذی کافی دریافت نکنید، پزشک شما مکمل هایی را که نیاز دارید تجویز میکند.

مکمل کلسیم:اگراز رژیم غذایی روزانه خود کلسیم کافی دریافت نکنید, این مکمل به شما تجویز میشود همچنین به کسانی که از عدم تحمل لاکتوز رنج میبرند داده میشود.

مکمل مولتی ویتامین و مولتی مینرال: این مکمل ،به فراهم کردن تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود در دوران بارداری کمک میکند.

مکمل اسیدفولیک:اسید فولیک برای تولید گلبول های قرمز سالم و همچنین جلوگیری از نقایص زایمان مهم است اگر غذاهایی که میخورید کافی نباشد پزشک شما این مکمل را برایتان تجویز خواهد کرد.

مکمل آهن: کارشناسان مکمل آهن راکه حاوی 27میلی گرم آهن است ، برای همه زن های باردار هنگامی که آنها در 2و3ماه بارداری خود هستندتوصیه میکنند ؛ همانطور که میدانید,مواد مغذی مختلفی که در این زمان ها مصرف میکنید تاثیر مستقیم بر رشد کودک دارد ازآنجا که شما برای 2نفر غذا میخورید, مسئولیت خوردن غذاهای سالم را دارید به این ترتیب,اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام مواد مغذی سالم موردنیازرا دریافت کنید تا هنگامی که روز زایمان می آید برای درد زایمان قوی باشید. بنابراین, محصولات سالم ارگانیک بخورید تا میزان مصرف آفت ها را به حداقل برسانید و مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز برای بارداری سالم و داشتن کودک قوی را دارید.