خراسان/ داشتن فرزندانی سخت‌کوش و پر تلاش، آرزوی هر پدر و مادری است. برای تربیت فرزندان راهکارهای گوناگونی ارائه شده است؛ در این مطلب می‌خواهیم راهکارهایی به شما پیشنهاد بدهیم که بتوانید فرزندانی آینده‌نگر و هدفمند تربیت کنید. روان‌شناسان نظرها و راهکارهای گوناگونی برای تربیت فرزندان سخت‌کوش ارائه کرده‌اند؛ در این مطلب ما 4 مورد از نظریه روان شناسان را برای شما توضیح می‌هیم.
 
 بگذارید کودکان آن چه را که به آن‌ها انگیزه می‌دهد، پیدا کنند 

 کودکان برای این‌که بتوانند ساعت‌ها مشغول کاری شوند و از آن خسته نشوند؛ باید کاری را انجام دهند که به آن‌ها انگیزه بدهد. وظیفه والدین این است که امکانات گوناگون و مختلفی را برای تجربه کردن کودک فراهم کنند. برای این کار لازم نیست هزینه‌های زیادی بپردازید؛ با حداقل هزینه و ابتکار زیاد می‌توانید در موقعیت‌های مختلف استعداد کودک‌تان را بسنجید و زمینه مشغولیت ذهنی و روحی فرزندتان را فراهم کنید.درخور ذکر است که گاهی هیچ کاری نکردن و بیکاری می‌تواند خلاقیت فرزند را شکوفا کند چون باید فکر کند تا بتواند بازی جدید و سرگرمی متفاوتی برای خودش فراهم کند. برای این‌که بتوانید علاقه فرزندتان را متوجه شوید کافی است از او بپرسید دوست دارد در آینده چه کاره شود؟ درست است که نظر کودک مدام عوض می‌شود ولی در هر حال می‌توانید به عمق ذهن و رویاهای کودک پی ببرید. 
 بر سخت‌کوشی تاکید کنید

درگیر شدن فرزندان در فعالیت‌های روزانه تاثیر بسیار زیادی در سخت‌کوشی آن‌ها دارد. اگر می‌خواهید کودکان سخت‌کوشی پرورش دهید، روی تلاش آن‌ها برای انجام کارهای روزانه حساب باز کنید. با فراهم کردن شرایط ایمن در منزل اجازه دهید آن‌ها به تجربه‌های جدید و دوست داشتنی برسند. در نظر گرفتن پاداش و تشویق برای کارهایی را که انجام می‌دهند فراموش نکنید؛ تشویقی متناسب با نوع فعالیت فرزند در نظر بگیرید.
 به کودکان فرصت اشتباه‌کردن بدهید

 هنگام مواجهه با یک مشکل، ابتدا به کودک فرصت کافی برای آزمون ‌و خطا بدهید. به او اطمینان دهید که شما آن‌جا هستید تا به او کمک کنید؛ اما فقط بعد از آن‌ که او به ‌اندازه کافی تلاش کرد. اگر کودک در حل مسئله‌ای به بن‌بست خورده است، سعی کنید با طرح پرسشی، ذهن او را به ‌سمت راه‌ حل سوق دهید. مثلا از او بپرسید: چه کارهایی با هم می‌توانیم انجام دهیم تا مسئله را حل کنیم؟ به یاد داشته باشید والدینی که از روی دلسوزی یا نگرانی فرصت اشتباه‌کردن را به فرزندان خود نمی‌دهند، اعتماد به نفس را در کودک‌شان می کشند و آن‌ها را آدم‌هایی وابسته بار می‌آورند. 
 سختی‌ها و فشارها را از کودکان پنهان نکنید

  والدین اولین الگوی فرزندان خود هستند. رفتارها و نگرش ما، در شخصیت آن‌ها تاثیرگذار است. آشنایی کودکان با بخشی از سختی‌های زندگی و البته غلبه والدین بر آن دشواری‌ها باعث رشد نگرش مثبت و مثبت اندیشی آن‌ها می‌شود. محققان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) دریافته‌اند که تماشای سخت‌کوشی والدین بر نگرش کودکان درباره تلاش تأثیرگذار است. پس بد نیست که گاهی آن‌ها را در جریان سختی‌ها و مشکلاتی قرار دهید که با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اید و به آن‌ها درس تسلیم‌نشدن دهید.

منبع: parents
 نویسنده : زینب طباطبایی | روزنامه نگار
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar