هنر زندگی/ اکثر افراد خواهان اینند که با فرد مورد علاقه خود ازدواج کنند اما گاهی مواقع شرایط به نحوی است که مجبور می‌شوند از دست دادن عشق خود را به جان بخرند اما درگیر یک ازدواج اشتباه نشوند. چراکه برخی مواقع منطق بر احساسات غلبه می‌کند و با وجود نشانه‌های مشهود، فرد متوجه می‌شود که ازدواج با فرد مورد علاقه‌اش سرانجام خوبی ندارد. حتی ممکن است پس از جدایی فرد دچار شکست عشقی شود اما با راهکارهای صحیح می‌تواند به زندگی برگردد. توجه داشته باشید که تحمل یک شکست عشقی بهتر از تجربه یک ازدواج ناموفق است. شما می‌توانید با شناخت دلایلی که نشان می‌دهد نباید با فرد مورد علاقه‌تان ازدواج کنید، با آگاهی بیشتری در این زمینه تصمیم بگیرید.

چرا نباید با فرد مورد علاقه خود ازدواج کنیم؟
ممکن است شما در یک رابطه عاطفی قرار داشته باشید ولی طرف مقابلمتان ویژگی‌هایی دارد که امر ازدواج را سخت می‌کند. در این صورت باید تصمیم بگیرید که با او ازدواج کنید یا از فرد مورد علاقه‌تان جدا شوید. نکته مهمی که باید در نظر گرفت این است که ازدواج برای آرامش یافتن کنار همسر است. اگر قرار نیست با ازدواج در یک رابطه آرام و صمیمی قرار بگیرید، پس چه دلیلی برای ازدواج وجود دارد. یکی از عوامل مهم ازدواج موفق صمیمیت بین زوجین است. اگر همسر آینده‌تان از ویژگی‌هایی برخوردار باشد که نتوان با او ارتباط مناسب برقرار کرد، بهتر است بیشتر درباره ازدواجتان بیاندیشید. همچنین می‌توانید برای تصمیم گیری از یک فرد با تجربه و یا مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرید.

ویژگی هایی که اگر در یک فرد باشند، نباید با او ازدواج کنیم
اگر هر یک از ویژگی‌های زیر را در فرد مورد علاقه خود دیدید، در مورد تصمیم‌تان بیشتر فکر کنید:

1. از دست دادن عشق | اختلالات روانی
اگر فرد مقابلتان اختلال شخصیت یا بیماری روانی جدی دارد در مورد تصمیمتان برای ازدواج با او تردید کنید. اختلالات شخصیت فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. به طوری فرد حتی متوجه مشکلاتش نیز نمی‌شود؛ بلکه این اطرافیان او هستند که آسیب دیده و اذیت می‌شوند. اختلالات روانی جدی مثلافسردگی اساسی ، اختلال دو قطبی ، اسکیزوفرنی و سابقه بستری در بیمارستان‌های روانی را جدی بگیرید. 
2. سابقه خودکشی
فردی که به خاطر شما دست به خودکشی زده یا تهدید به خودکشی می‌کند. چنین فردی در مقابل مسائل و چالش‌های زندگی به قدر کافی مقاوم و قوی نیست و نمی‌تواند مسائلش را از راه درست حل کند. این فرد برای مجاب کردن شما، دست به خودکشی می‌زند. این علامت بسیار خطرناکی است که نشان دهنده زندگی سرشار از خطر و احساس گناه خواهد بود. 
3. از دست دادن عشق | پنهانکاری
کسی که پنهان کاری می‌‌کند. اگر متوجه شده‌اید فرد مورد علاقتان به شما دروغ های بزرگی گفته یا مسائل بسیار مهمی را از شما پنهان کرده است، درباره با ازدواج با او تجدید نظر کنید. یکی از فواید آشنایی قبل ازدواج امکان شناخت در مورد این مسائل است.
4. پرخاشگری
فرد پرخاشگر، عصبی مزاج و بد دهن که هرازگاهی کنترل خود را از دست می‌دهد. ممکن است بعد از هرنوع برخورد این چنینی شدیدا پشیمان شود و عذرخواهی بکند، اما بدانید زندگی کنار چنین آدمی خطرات خود را چه از لحاظ جسمی و چه روانی خواهد داشت. این رفتار باعث از بین رفتن صمیمیت شما بعد ازدواج می‌شود. 
5. کنترل‌گری
فردی که شدیدا کنترل‌گر است. اگر فرد مقابل شما به شدت می‌خواهد تمام جنبه‌های زندگی‌تان را کنترل کند، در مورد تمام کارهایتان تصمیم گرفته و به شما امر و نهی می‌کند، بدانید در آینده زندگی سختی با او خواهید داشت. شاید او بهانه دوست داشتن بیاورد اما رابطه عاطفی سالم اینگونه پیش نمی‌رود.
6. از دست دادن عشق | بی مسئولیتی
فردی که به خاطر شما از رابطه یا زندگی قبلی‌اش بیرون آمده است. هرگز به چنین آدمی اطمینان نکنید. چنین فردی از تعهدات و مسئولیت‌های خود به راحتی طفره می‌رود. در ضمن هیچ تضمینی نیست که همین کار را با شما نکند.
7. بدبینی
فردی که بدبینی و سوء ظن دارد. این فرد دائما شما را چک خواهد کرد و با بهانه دوست داشتن یا غیرت داشتن ، شما را آزار خواهد داد. در مواقعی این بدبینی‌ها می‌تواند نشانه‌ای از شخصیت پارانوئید باشند. 
8. عدم وجود میل جنسی
فردی که به او میل جنسی ندارید. اگر به فردی علاقه دارید ولی از لحاظ جنسی برایتان جذاب نیست و مایل نیستید با او رابطه جنسی برقرار کنید، با او ازدواج نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه میل جنسی کلیک کنید. 
9. از دست دادن عشق | تفاوت‌های فرهنگی
فردی که اختلافات عقیدتی و مذهبی بارز با شما دارد. تفاوت‌های فرهنگی و نژادی یا طبقات اجتماعی ممکن است باعث تفاوت‌های عقیدتی شدید شود. این اختلاف‌ها در گذر زمان باعث دوری شما از هم می‌شود. رابطه جنسی پیش از ازدواج باعث می‌شود که به این تفاوت‌ها توجه نکنید. 
10. اعتیاد
فردی که اعتیاد دارد. این اعتیاد می‌تواند به مواد مخدر، قمار، بازی‌های کامپیوتری و... باشد. 
11. از دست دادن عشق | عدم ارتباطات اجتماعی
کسی که هیچ دوست صمیمی‌ای ندارد. اینکه فردی از تمامی سال‌های زندگی اش دوستی ندارد، به معنی این است که توانایی نزدیکی و صمیمیت هیجانی ندارد. کسی که نتواند با شما صمیمی شود، شریک خوبی برای زندگی‌تان نخواهد بود. شناخت پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا این ویژگی‌ها را بهتر بشناسید.

چگونه می‌توان را بطه با فرد مورد علاقه را تمام کرد؟
با وجود تمام دلایل منطقی، باز هم جدایی از فرد مورد علاقه سخت است و مسلما نمی‌توانید به راحتی بحث جدا شدن از یکدیگر را بیان کنید. جدا شدن و اتمام یک رابطه عاطفی اصولی دارد که عبارتند از:
1. بدون اطلاع دادن به او رابطه را سرد و محدود نکنید. چراکه او هم حق دارد از فکر و نظر شما در مورد ادامه رابطه‌تان آگاه باشد. 
2. یک دیدار رو در رو ترتیب دهید و به طور واضح و شفاف دلایل خود را برای اتمام رابطه بیان کنید. حرف زدن پشت تلفن شاید راحت باشد اما کار درستی نیست. 
3. مراقب باشید که در این گفتگو طرف مقابل‌تان را متهم نکنید و او را مورد سرزنش و نکوهش قرار ندهید. قرار نیست که تمام جدایی را بر گردن او بیندازید. 
4. مراقب باشید که رابطه‌تان با ناراحتی و رفتارهای اشتباه به پایان نرسد. غم اتمام یک رابطه عاطفی به قدر کافی زیاد هست؛ پس با حرف‌ها و کارهای اشتباه این ناراحتی و شکست عشقی را دوچندان نکنید. 

سخن آخر
برای آن که بتوانید همسر آینده خود را انتخاب کنید، نیاز به یک آشنایی قبل ازدواج دارید.  شناخت با گذر زمان و در جریان ارتباط شکل می‌گیرد. با این حال بسیاری از جوانان نمی‌دانند چگونه همسر مورد علاقه خود را پیدا و انتخاب کنند. مشاوره ازدواج یکی از راه‌های انتخاب همسر مناسب می‌باشد. درگیر شدن در یک رابطه‌ی بی سرانجام در نهایت ممکن است باعث احساس شکست عشقی شود. در چنین مرحله‌ای بهتر است فرد به جای درگیر شدن در یک رابطه دیگر ابتدا اقدام به درمان شکست عشقی نماید. مشاوره روانشناسی این امکان را برای شما مهیا می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar